Kdo musí podat kontrolní hlášení?

Kdy není povinnost podat kontrolní hlášení

„Kontrolní hlášení nemusíme podávat, pokud jsme neuskutečnili ani nepřijali za zdaňovací období žádné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti (reverse charge), neuplatňujeme nárok na odpočet daně a neuskutečnili jsme žádná plnění, nanejvýš jen plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet DPH,“ doplňuje Generální …
Archiv

Koho se týká kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení podávají plátci DPH, pokud přijali nebo uskutečnili zdanitelné plnění v tuzemsku, nebo uplatňují nárok na odpočet daně. Údaje v kontrolním hlášení musí odpovídat konkrétním řádkům v daňovém přiznání. Pokud je daňové přiznání nulové, nemusíte kontrolní hlášení podávat.
Archiv

Kdy je povinnost podat Souhrnné hlášení

Plátce DPH podává souhrnné hlášení za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud 25. den vychází na víkend, lhůta se posouvá na nejbližší pracovní den.

Jak často se posílá kontrolní hlášení

Plátce, který je právnickou osobou (nebo zastupující člen skupiny), podává kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce (bez ohledu na zdaňovací období plátce, tj. plátci s měsíčním i čtvrtletním zdaňovacím obdobím podávají kontrolní hlášení za kalendářní měsíc).

Jak podat kontrolní hlášení bez datové schránky

Další možností je vyplnění hlášení na daňovém portálu a odeslat bez přihlášení do datové schránky. V tomto případě však musíte na Finanční úřad doručit podepsané papírové potvrzení o odeslání hlášení. Toto papírové potvrzení musí být na úřad doručeno taktéž do data stanoveného pro podání.

Jak se posílá kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení se podává pouze elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo aplikace EPO na daňovém portálu finanční správy v XML formátu.

Co se stane když nezaplatím daň z příjmu

Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta ztráty). Maximální postih se může vyšplhat na pět procent z vyměřené daně. Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.

Co se stane kdyz zaplatim pozde DPH

Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta daňové ztráty). Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.

Jak na kontrolní hlášení

Jak se podává kontrolní hlášení Kontrolní hlášení se podává výhradně elektronicky, buď prostřednictvím daňového portálu nebo prostřednictvím datové schránky. Pokud plátce využívá datovou schránku má zákonnou povinnost ji využívat a není tudíž možné zaslat hlášení prostřednictvím portálu.

Co je to souhrnné hlášení

Souhrnné hlášení slouží členským státům Evropské unie ke kontrole, zda bylo v rámci unie zdaněno poskytnuté plnění. Proto souhrnné hlášení musí podávat všichni podnikatelé, kteří dodávají zboží nebo poskytují služby do dalšího státu Evropské unie.

Co se vyplňuje do kontrolního hlášení

Do kontrolního hlášení vstupují doklady, které mají datum uskutečnění zdanitelného plnění, resp. datum odpočtu/doručení spadající do zvoleného období (stejně jako u přiznání k DPH) a mají přiřazené příslušné členění DPH s vyplněným polem Sekce v Kontrolním hlášení.

Kdy podávám KH

Lhůty pro podání KH

Právnické osoby podávají KH za kalendářní měsíc a to do 25 dnů po skončení daného měsíce. U fyzických osob je periodicita podávání KH navázána na zdaňovací období plátce – může být měsíční nebo kvartální. Také v tomto případě platí lhůta do 25 dnů po skončení zdaňovacího období.

Co hrozí za neplacení dani

Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta ztráty). Maximální postih se může vyšplhat na pět procent z vyměřené daně. Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.

Co když nebudu danit

Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.

Jak podat souhrnne hlaseni

Souhrnné hlášení podáváte vždy pouze elektronicky, a to přes portál finanční správy, nebo datovou schránkou. Údaje, které do souhrnného hlášení uvedete, později vyplníte také do přiznání k DPH. Samotné souhrnné hlášení se skládá ze 3 oddílů: Oddíl A slouží k identifikaci plátce a období, za které hlášení podáváte.

Kdo je osoba povinná k dani

Směrnice Rady 2006/112/ES v článku 9 definuje osobu povinnou k dani jako osobu, která na jakémkoli místě vykonává samostatně ekonomickou činnost, a to bez ohledu na účel nebo výsledky této činnosti.

Kdy se platí daň z pozemků

Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí uplyne v letošním roce v úterý 31. ledna. Na zaplacení daně či její první splátky mají poplatníci čas až do 31. května 2023.

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Kdy danit vedlejší příjem

Příležitostný příjem a daně

Jakmile přesáhnete hranici 30 000 Kč, budete muset tyto příjmy zdanit jako položku ostatní příjmy. V tomto případě byste si daňové přiznání jako zaměstnanec vyřizovali sami — agendu za vás již nevyřídí váš zaměstnavatel.

Kdy musí identifikovaná osoba podávat přiznání k DPH

Povinnosti identifikované osoby

Jako identifikovaná osoba podáváte přiznání k DPH a souhrnné hlášení. Zjednodušeně by se dalo říct, že přiznání k DPH podáváte při nákupu, souhrnné hlášení pak při prodeji. Vždy ale jen za měsíc, kdy vám tato povinnost vznikla, a to do 25. dne následujícího měsíce.

Kdy se obec stane plátcem DPH

Z výše uvedeného plyne, že obce, které budou pronajímat prostory, např. hospodu, obchod a několik bytů, se stanou osobou povinnou k dani, protože pronájem musíme zahrnout pod definici "ekonomických činností". V případě, že obrat překročí za 12 měsíců částku 1 mil. Kč, stane se obec plátcem DPH.

Kdy se stane identifikovanou osobou

Povinnosti identifikované osoby k DPH

Jestliže něco ze seznamu výše využíváte pro podnikatelské účely, musíte se registrovat jako identifikovaná osoba. To se Vás týká, pouze když nejste plátcem DPH. Plátcem se stanete až tehdy, kdy za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhnete obrat 2 000 000 Kč.

Kdo musí platit daně

Podle § 38g ZDP, je daňové přiznání povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Kdo platí daň z prodeje pozemků

Daň z prodeje nemovitostí platí fyzické i právnické osoby, a to vlastník nemovitosti, který vlastní nemovitost méně než 5 let (nabytou před rokem 2021), nově se totiž V roce 2021 se časový test prodloužil z 5 na 10 let, ale jen pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Co nepatří do příjmů

Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …