Kdo najde vodu na pozemku?

Jak najít vodu na pozemku

Hydrogeologický průzkum je spolehlivou metodou, jak najít vodu pro studnu. Hydrogeolog využívá topografických a geologických map a zeměvrtných prací. Určí na vašem pozemku nejvhodnější místo pro studnu, způsob jejího hloubení (zda kopaná nebo vrtaná studna) a vytvoří odhad nákladů na vybudování.
Archiv

Jak zjistit hladinu podzemní vody

Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.
Archiv

Jak se zbavit spodní vody

Pokud je zamokření zahrady způsobené trvale vysokou hladinou spodní vody, musíme zahradu odvodnit soustavou drenáží z drenážních trubek či drenážních kamenů nebo cihel. Voda je drenážním systémem odváděna na nejnižší místo zahrad do jímek a nebo mimo pozemky – nejlépe do vodních ploch či toků.

Jaký proutek na hledání vody

Právě vrbové proutky jsou asi nejznámější a při provádění osvědčeného způsobu, jak najít spodní vodu. Vyzbrojte se tedy vrbovým proutkem a hurá na to.
Archiv

Co dělá Proutkar

Proutek, čili virgule, reaguje však jen v rukou zkušených a citlivých lidí a byl používán k hledání pramenů a rudných žil. Tvrdí se, že téměř všechna ložiska rud v Evropě byla objevena proutkaři. Dnes slouží virgule především k hledání vody a tzv. geoaktivních zón.

Jak drzet proutek

Proutek držíme buď podhmatem, při kterém jsou ruce s virgulí otočeny dlaněmi vzhůru, nebo nadhmatem, při kterém jsou ruce držící proutek otočeny dlaněmi dolů. Citujeme odborníky: „Při sevření proutku nadhmatem či podhmatem dojde k mírnému vytočení obou paží.

Kde jsou v ČR hlavní zásoby podzemní vody

Největší zdroje jsou na Děčínsku, Českolipsku, Úštěcku a v oblasti východně od Litoměřic a severně od Mělníka. Zajímavé, i když menší, jsou podzemní zásoby vody v okolí Vysokého Mýta,Litomyšle a Svitav či na Třeboňsku a u Police nad Metují na Náchodsku.

Co to je podzemní voda

Podzemní vody jsou vody, které se přirozeně vyskytují pod zemským povrchem v pásmu nasycení (saturace) v přímém styku s horninami. Jedná se o cenný přírodní zdroj, který by měl být chráněn před znečištěním a udržitelně využíván.

Jak udělat drenáž pozemku

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

Jak udržet vodu na zahradě

Tam, kde obyčejně voda prorazí a utíká z pozemku, můžeme udělat zádržnou nádrž na vodu. Kde voda vymílá stružky, můžeme si pomoci tím, že je neplníme znovu zeminou, ale hrubším a v mezerách mezi velkými kameny jemnějším kamenem, hrubým štěrkem. Voda nadělá méně škod, do rybníčku či nádrže vtéká čistší.

Jak funguje proutek na hledání vody

"Tušení nebo jistota, že v určitém místě se voda vyskytuje, vyvolá podvědomě drobný, tzv. ideomotorický pohyb ruky, který stačí k tomu, aby uvolnil potenciální energii napjatého proutku, drženého v labilní poloze," píše ve svém Výkladovém slovníku esoteriky a pavěd Jiří Heřt. Vodu tak nenajde proutek, ale sám proutkař.

Jak funguje virgule

Virgule slouží pouze jako zesilovač vlastního podvědomí.

Toto podvědomí je současně velice citlivé na různé věci. Ve chvíli kdy proutkař přijde nad hledanou zónu, nebo nad předmět, který hledá, podvědomí pozná rozdíl v magnetické anomálii, nebo infrazvuk, který je našimi standartními pěti smysly nedetekovatelný.

Jak funguje hledání proutkem

Zkušený hledač vody dokáže díky dlouhodobým zkušenostem rozeznat hydrologické poměry v krajině podle terénu nebo třeba druhu vegetace a díky domu odhadne místo, kde se může nacházet zdroj vody. Jeho tušení pak vyvolá nepatrný podvědomý pohyb ruky, který stačí k tomu, aby uvolnil energii napjatého proutku.

Kde je nejvice vody v ČR

Největší zdroje jsou na Děčínsku, Českolipsku, Úštěcku a v oblasti východně od Litoměřic a severně od Mělníka. Zajímavé, i když menší, jsou podzemní zásoby vody v okolí Vysokého Mýta,Litomyšle a Svitav či na Třeboňsku a u Police nad Metují na Náchodsku.

Kde je nejvic vody

69 % sladké vody se skrývá v ledovcích v oblastech jižního a severního pólu, 30 % představuje podzemní voda a pouze jedno procento voda povrchová a atmosférická. Kromě slané a sladké vody existuje také voda brakická, která vznikla mísením sladké a slané vody například u ústí řek do moří a oceánů.

Jaký je rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou

Půdní voda se nachází v půdě v pásmu provzdušnění (aerace) – tedy v pásmu, v němž se spolu s vodou vyskytuje i vzduch. Podzemní voda je pak naopak v pásmu nasycení (saturace) v němž jsou všechny dutiny a póry zaplněny vodou.

Ve kterých oblastech na Zemi jsou největší zásoby podzemní vody

Nejvíc vody je prý v podzemních vodonosných vrstvách v severní Africe, v Libyi, Alžírsku či Čadu. „Skutečné zásoby podzemní vody jsou doopravdy velké. Udává se, že kdyby se to vyneslo na povrch, tak je tam dejme tomu 75 metrů vody.

Co s podmáčeným pozemkem

Řešení je nutné zvážit. Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

Kdy je třeba udělat drenáž

Takže drenáž je nutné provést tam, kde je riziko náhlého hromadění podzemní vody, která by ohrožovala podzemní část interiéru. Vždy je však nutné drenážní systém navrhovat s odborníkem na danou problematiku. Drenáž musí být výškově správně umístěna, musí být vyspádovaná, revidovatelná a tak podobně.

Jak udržet vodu ve svahu

Vyvýšeninu tedy budujte ze spodní strany a případně ji vyztužte také větvemi nebo dřevem. Jakmile svejly vytvoříte, mohou zůstat prázdné, ale také je můžete něčím vyplnit. Užší a hlubší průlehy se na dně například často vystýlají kamením či štěrkem. Do příkopu se pak často přidává také vzdušně nastlaná organická hmota.

Jak zachytit vodu

Pro její zachycení se využívají nádrže. Mohou je využít i menší firmy nebo obce a zajistit tak efektivní hospodaření s dešťovou vodou. Obce mohou využívat dešťovou vodu k zavlažování obecní zeleně, k chlazení ulic v době letních veder nebo ke splachování ve školách, úřadech a jiných veřejných budovách.

Jak si vyrobit Virguli

Klasická virgule měla podobu rozdvojené větve, obvykle z lísky, jasanu, jeřábu či vrby. Dnes lze virguli různých tvarů a z různých materiálů koupit ve specializovaných prodejnách, čajovnách nebo na internetu. Můžete si ji ovšem vyrobit i sami – stačí k tomu obyčejná drátěná ramínka z čistíren oděvů.

Jak držet virgule

Postavíme se rovně, s nohama mírně od sebe a uchopíme virguli do ruky (v případě dvou virgulí ve tvaru písmene L – držíme samozřejmě v každé ruce jednu – za její rukojeť) tak, aby její konce směřovaly k zemi (svislá poloha).

Kdo je Proutkař

Člověk, který se hledání vody dlouhodobě věnuje, je z vlastní zkušenosti dobře obeznámen s hydrologickými poměry v krajině, dokáže se orientovat podle terénu nebo druhu vegetace. Díky tomu odhadne, kde se má vrtat, aby se narazilo na zdroj vody. Reakce proutkařů jsou tedy zpravidla podvědomé.

Kde je nejdražší voda

V roce 2022 platí nejvyšší poplatek za vodoměr obyvatelé Karlových Varů, Jáchymova, Chodova či Božího Daru, a to 2 028 Kč ročně bez DPH. Kupodivu to ale neznamená, že mají drahou vodu. V těchto městech je totiž vysoký roční poplatek kompenzován nižším vodným a stočným za každý spotřebovaný kubík vody.