Kdo napsal epos
Homér je obecně známý především jako autor dvou eposů stojících na počátku řecké a evropské literatury, Iliady a Odysseje. Skutečné autorství těchto děl je však sporné. Jistý se zdá původ eposů v řecké Malé Asii.
Kdo je autorem del Ilias a Odyssea
Homér je jméno nejstaršího známého řeckého básníka, jemuž se připisuje sepsání epických básní Ilias a Odysseia a méně známá Válka žab a myší nebo Homérské hymny.
Archiv
Co je to Ilias a Odyssea
Odysseia (řecky Ὀδύσσεια – Odysseia) neboli (ve zlatinizované podobě) Odyssea je vedle Iliady druhý epos, který je připisován Homérovi. Jde o rozsáhlou epickou báseň psanou v daktylském hexametru, která navazuje na události vylíčené v eposu Ilias.
Kdy vznikl Ilias a Odyssea
Ilias a Odysseia vznikají v průběhu 8. a 7. století před Kristem. Děj trójské války se měl odehrát – velmi zhruba – o pět století dříve.
Archiv
Kdo zabil Enkidua
S Gilgamešem společně zabijí Chuvavu a Alúa (nebeský býk), který ohrožuje Uruk. Při tom urazí bohyni Inannu, která si stěžuje na radě bohů. Z rozhodnutí bohů je Enkidu potrestán smrtí, což se mu (někdy též Gilgamešovi) zdá, poté na něj bohové sešlou nemoc a Enkidu umírá.
Kdo hledal nesmrtelnost
Jedenáct dní umírá na nemoc, která je silnější než on, až dvanáctého dne zemře. Gilgameš ho dlouho oplakává, přítelova smrt jím otřásla. Začne se bát smrti a vydá se hledat nesmrtelnost.
Co je to Ilias
Ilias (Ἰλιάς, Ἰλιάδα, doslova „Ílijská“, ve smyslu „báseň o Íliu“) je starořecký hrdinský epos, jehož autorství je tradičně připisováno básníku Homérovi. Některá data mohou pocházet z datové položky. Byl napsán časoměrným daktylským hexametrem, má 24 zpěvů a téměř 16 tisíc veršů. Vznikl asi v polovině 8.
Kdo bojoval v trojské válce
Trójská válka je legendární, deset let trvající dobývání maloasijského města Tróje řeckými bojovníky vedenými mykénským králem Agamemnónem. Řekové se do války vypravili poté, co syn trójského krále Paris unesl Helenu, manželku spartského krále Meneláa.
Jak zemřel Odysseus
Odysseus si zbudoval vor a osmnáct dní plul mořem, až spatřil zemi. Pak se však Poseidón znovu rozzuřil a ze starého hněvu mu vor svým trojzubcem rozbil. Následně Odysseus plul na kládě rozbouřeným mořem a třetího dne dosáhl břehu. Úplným vyčerpáním se svalil na břeh a usnul.
Jak poznala Penelopa Odyssea
Odysseus přišel do paláce jako žebrák, aby se podíval, jestli někteří z ženichů nejsou slušní. Když se ale ukázalo, že ne, a že ani služebnictvo za moc nestojí, rozhodl se je pozabíjet všechny. Poznala ho jen stará služka, když mu myla nohy, a našla mu u kolena jizvu, kterou mu udělal divočák, když byl mladý na lovu.
Co popisuje Ílias
Epos přímo líčí pouze padesát jedna dní z desátého roku obléhání Tróje. Na počátku je hněv Achillea, který se kvůli sporům s Agamemnonem neúčastní bojů. Trójané proniknou do řeckého tábora, proto na sebe Patroklos oblékne jeho zlatou zbroj a vydává se za Achillea a pokusí se zahnat trójské vojáky zpět za hradby.
Jak zemrel Gilgameš
Býk začal pustošit okolí Uruku. Gilgameš a Enkidu s ním svedli boj, ve kterém ho zabili. Poté mu vytrhli srdce a dali ho Šamašovi.
Co Gilgameš hledal a po čem toužil
Co marně hledal Gilgameš Toužil po nesmrtelnosti. V čem nakonec našel smysl života Bude dál žít prostřednictvím svého díla – postavil hradby chránící město.
Co to je epos
Epos či epopej je rozsáhlá epická veršovaná báseň. Kompozice těchto děl bývá volná, děj je pomalý a je tvořen epizodami. Mluví se o takzvané epické šíři. Epos zpravidla vypráví o hrdinských činech, proto se mluví o hrdinském eposu, a týká se událostí významných pro určitý národ, proto se mluví o národním eposu.
Kdo zabil Achillea
Achilles je syn bohyně Thetis a krále Pélea a vychován byl kentaurem Cheirónem. Zabil nejudatnějšího obhájce Tróji Hektóra, a tím pomstil smrt svého věrného druha Patrokla. Sám však zemřel brzy poté zásahem Paridova šípu do své paty, která byla jeho jediným zranitelným místem.
Co se stalo s paridem a Helenou
Tou byla Helena, manželka spartského krále Meneláa, pro kterou Paris opustil Oinóné a Helenu unesl, což vyvolalo trójskou válku. Paris v trójské válce zabil hrdinu Achillea zásahem do paty šípem, který vedl bůh Apollón. Sám pak byl zabit šípem Filoktéta.
Proč Odysseus bloudil
Tvoří ústřední postavu Homérova eposu Odysseia, která vypráví o jeho desetiletém bloudění na cestě domů z trojské války, vyhrané díky Odysseovu nápadu s trójským koněm. Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kdo vyhrál trojskou válku
Řekové nakonec zvítězili pomocí lsti, kdy obyvatelům Tróje darovali dřevěného koně (trójský kůň neboli danajský dar). Příběh o trójské válce je znám především z Homérových eposů, Ilias, která přímo líčí poslední část války, a Odysseia, která vypráví osudy jednoho z bojovníků, ithackého krále Odyssea, po skončení války.
Jak zemrel Odysseus
Příběh však pokračuje. Odysseus musel na deset let z Ithaky, aby usmířil příbuzné zabitých ženichů, a když se pak na ostrov vrátil, přišel si pro smrt. Zabil ho omylem jeho syn Telegonos, jehož zplodil s čarodějkou Kirkou.
Jak končí Ilias
Nejenže zažene trójské vojsko zpět do města, ale zabije i Hektora, jehož pohřbem pak celá skladba končí. Ílias je komponována slavnostním, patetickým jazykem, zvýrazněným propracovaným epickým stylem.
Jak Gilgameš získal nesmrtelnost
Gilgameš byl mytický sumerský hrdina, který potkal muže jménem Utnapišti. Ten podle mýtu obdržel od bohů velký dar nesmrtelnosti. Odhalil Gilgamešovi "tajné slovo" o květu věčného mládí. Doporučil mu, aby se ponořil na dno oceánu a tuto rostlinu nesmrtelnosti utrhl.
Co to je epika
Epika, také nazývaná výpravná literatura nebo narativní literatura, je literární druh. Je založena na ději, vyprávění příběhu. Příběh v tomto smyslu znamená záznam událostí v čase, řadu kauzálně spojených prvků. Epika bývá vymezována vůči lyrice a dramatu.
Co je to fantasy
Fantasy je umělecký žánr, používaný v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, užívající magii či jiné nadpřirozené prvky (bájné bytosti, bohové (obzvláště z antických dob), často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi.
Co to znamená když se řekne jablko sváru
Jablko sváru je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení. Užívá se pro vyjádření něčeho, co zapříčinilo neshodu, složité jednání nebo spor či nepřátelství mezi jednajícími. Slovní spojení má původ v legendě pocházející z řecké mytologie.
Kdo zabil parida
Paris v trójské válce zabil hrdinu Achillea zásahem do paty šípem, který vedl bůh Apollón. Sám pak byl zabit šípem Filoktéta.