Kdo nosí dárky dětem v Rusku
století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.
Kdo nosí dárky v Turecku
I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.
Co jedí Polaci na Štědrý den
Od polévky přes různá rybí jídla až po sladkosti. Úvodní polévkou bývá červený boršč – řepný kvas a řepný vývar bez masa a jiné zeleniny, často s malými těstovinami („oušky“). Na stole zpravidla nechybí kapr, ale nikoliv smažený, podává se nejčastěji s omáčkou a rozinkami nebo se zelím, brambory a houbami.
Kdo nosí dětem dárky ve Španělsku
Tradičně nosí ve Španělsku dárky Tři králové (Los Reyes Magos). Vlivem anglosaské kultury si ale Španělé vytvořili obdobu Santa Clause, který se jmenuje Papá Noel.
Kdo nosí dárky na Ukrajině
V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.
Kdo nosí dárky v Egyptě
V Egyptě nechodí Santa, Ježíšek ani Děda Mráz, ale Baba Noël (Otec Vánoc), který nosí dárky přes okno. Pro většinu obyvatel jsou Vánoce spíše světským svátkem.
Kdo nosí dárky v Rumunsku
Mikuláš, v Rumunsku známý jako Moş Nicolae (Děda Mikuláš) naděluje i rumunským dětem sladkosti a drobné dárečky do bot či pantoflí. Koná se tak však v noci z 5. na 6. prosince a děti tak nepřichází s Mikulášem do styku jako je tomu u nás.
Kdy mají Poláci Vánoce
Vánoce v Polsku jsou pro Poláky významným svátkem, stejně jako ve většině křesťanských zemí. Vánoce začínají večer 24. prosince, kdy se na nebi objeví první hvězda. Dárky v Polsku nosí na většině území sv.
Kdo nosí dárky v Rakousku
V Německu a Rakousku obdarovává "vánoční muž" – Weinachtsmann. Lužickosrbské děti si mohou vybrat mezi Weinachtsmannem a "klasickým" Ježíškem, Christkindem. Ježíška ostatně znají i na Slovensku, v Rakousku a v Itálii, kde mu říkají Babo Natale.
Kdo nosí dárky v Austrálii
V Austrálii zase sníh jako takový neznají vůbec, v době našich vánočních svátků mají australské děti letní prázdniny. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů americký Santa Claus a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele.
Kdo nosí dárky v Brazílii
Père Noël je dnes v podstatě identický se Santa Clausem, včetně sobů a toho, že žije na severním pólu, či že může nosit červené oblečení. Kvůli francouzským vlivům v 19. století nosí dárky také v Argentině, Brazílii a Uruguayi pod jménem Papá Noel. V Portugalsku je nazýván Pai Natal.
Kdo nosí dárky v Evropě
Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.
Kdo nosí dárky na Vánoce v Mexiku
Charakteristika seznamu
Stát | Starý muž |
---|---|
Malta | Otec Vánoc |
Mexiko | Santa Clós (Santa Claus) |
Německo | Weihnachtsmann (Santa Claus) (Vánoční muž) v protestantských oblastech; sv. Mikuláš, 6. prosince. |
Nikaragua |
Kdo nosí dárky v Itálii
Dárky nosí Babbo Natale (který se podobá Santa Clausovi) nebo Gesú bambino (Ježíšek). V předvečer Vánoc děti připraví na stůl sklenici mléka a sušenky (někdo i trochu vody pro soby). Ráno 25. prosince najdou na stole prázdnou sklenici a talíř a pod stromkem dárky.
Kdo rozdává dárky v Německu
Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.
Kdo rozdává dárky v Japonsku
Japonským dětem nosí dárky jeden ze starých šintoistických bůžků – Hoteišó. Ruským a ukrajinským dětem tradičně na Nový rok naděluje děda Mráz.
Kdo chodí na Vánoce na Ukrajině
Nebývají tak komerční jako například ty ruské a nepatří k nim ani rozdávání dárků pod stromečkem. Ostatní obyvatelé Ukrajiny, ukrajinští římští katolíci, ukrajinští protestanti a většina pravoslavných slaví křesťanské vánoční svátky podle gregoriánského kalendáře od 24. prosince do 6. ledna.
Kdo nosí dárky na Islandu
Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Obdarovávají ale jen hodné děti, které si daly za okno botu.
Kdo nosí dárky v Africe
V Británii, členských zemích Commonwealthu a v anglofonní Africe naděluje většinou "otec" – Father Christmas. Dárky, které uloží v noci do ponožky zavěšené nad krbem, děti rozbalují až 25. prosince.
Kdo nosí dárky ve Vietnamu
Charakteristika seznamu
Stát | Starý muž |
---|---|
Uzbekistán | Ayoz Bobo (Mrazivý děd), Qor Bobo (Sněhový děd) |
Venezuela | Santa Clós (Santa Claus) |
Vietnam | Ông Già Nô-en (Stařík Vánoc) |
Wales | Otec Vánoc, Santa Claus; Siôn Corn ve velštině (dříve Chimney John) |
Kdo nosí dárky v Německu na Vánoce
Když se sejdou děti z různých koutů Německa, často se dohadují, kdo že jim vlastně nosí všechny ty originální dárky pod vánoční stromeček. Zatímco dětem v Bavorku s Bádensko-Württembersku nosí dárky Ježíšek (Christkind), v severních oblastech děti netrpělivě vyhlížejí Vánočního muže (Weihnachtsmann).
Kdo nosí dárky v Mexiku
Ve většině států jižní Ameriky nosí dárky postavy, které představují různé variace na Santa Clause. V Chile je vánoční stařík, v Kolumbii Papá Noel neboli Otec Vánoc a ve Venezuele nebo Mexiku přímo Santa Claus.
Kdo chodí v Austrálii na Vánoce
Austrálie. Lidé v Austrálii rozbalují dárky 25. prosince v ranních hodinách. Nosí je tam Otec Vánoc, což se děje i v Anglii.
Kdo v jaké zemi nosí dárky
Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.
Kdo nosí dárky v Japonsku
I když se v Japonsku neslaví klasické Vánoce, děti o dárky ochuzeny nejsou. Nosí je tradiční Santa Klaus nebo Hoteiosho.