Kdo odpovídá za požární ochranu na pracovišti
Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.
Archiv
Kdo je oprávněn povolat jednotku požární ochrany
Požární řády zpracovává osoba odborně způsobilá nebo technik požární ochrany, ovšem schvaluje je statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce, a to před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.
Kdo podle zákona 133 1985 Sb o požární ochraně ve znění pozdějších předpisu zajišťuje výkon státního požárního dozoru
(4) Fyzická osoba je povinna umožnit výkon státního požárního dozoru podle § 35 a ve stanovené lhůtě splnit opatření uložená orgánem státního požárního dozoru. (5) Prováděcí právní předpis stanoví některé podmínky požární bezpečnosti podle odstavce 1 písm. a).
ArchivPodobné
Kdo zodpovídá za plnění povinnosti na úseku Po u právnické osoby
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.
ArchivPodobné
Kde jsou uvedeny základní povinnosti na úseku zajištění požární ochrany
Zákonný požadavek. Prostředky požární ochrany jsou upraveny v § 7 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci – Provoz, kontroly, údržba a opravy požárně bezpečnostních zařízení.
Na které osoby se vztahuje povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci
Povinnost zaměstnavatele zajišťovat BOZP se vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Náklady spojené se zajišťováním BOZP je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.
Jak postupuje zaměstnanec který zjistí požár
Každý zaměstnanec je povinen:
při zpozorování požáru se jej snažit uhasit všemi dostupnými prostředky a není-li to možné, bezodkladně provést opatření k zamezení šíření požáru, ohlásit požár hasičskému záchrannému sboru (tel. 150) a vedoucímu zaměstnanci a vyhlásit požární poplach (voláním „HOŘÍ“, příp.
Co znamená shromaždiště v terminologii požární ochrany
k ochraně, záchraně a evakuaci osob, povinná opatření, která musí byt přijata v případě mimořádné události nebo požáru a umístění úkrytů a míst shromažďování (shromaždišť).
Kdo je oprávněn provádět kontrolu Pbz
21Cdo1502/2016-138, ze kterého zkráceně řečeno vyplývá, že kontroly provozuschopnosti PBZ mohou provádět pouze osoby mající osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany (odborně způsobilé osoby a technici požární ochrany – OZO a TPO).
Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou
Základní odlišnost asi napadne každého – fyzická osoba je živý člověk, který se se svou právní osobností narodí. Naproti tomu za právnickou osobu zákon označuje uměle vytvořený organizovaný útvar (například obchodní závod), který má právní osobnost, a to od svého faktického vzniku.
Kdo je zodpovědný za odstranění zjištěných závad při požární preventivní kontrole
Lhůty k odstranění zjištěných požárních závad navrhuje osoba provádějící preventivní požární prohlídku.
Kdo musí vést požární knihu
Požární knihu může vést odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO), požární technik, preventista požární ochrany, ale také právnická či podnikající fyzická osoba nebo přímo zaměstnanec, který byl prokazatelně seznámen se způsobem vedení požární knihy a byl k tomuto úkolu zmocněn statutárním orgánem nebo odpovědným …
Co je mimo jiné závaznou povinností zaměstnavatele
K právům zaměstnavatele patří mimo jiné určení množství práce a pracovní tempo, vyžadování náhrady škody po zaměstnanci, který nějakým způsobem porušil pracovní kázeň, a způsobil tak nadřízenému újmu. Mezi další právo zaměstnavatele patří také výpověď podřízenému ve zkušební době bez udání důvodů.
Jak určit kategorii práce
O zařazení prací do kategorií 1 a 2 rozhoduje zaměstnavatel, do kategorií 3 a 4 pak příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. Povinnost provádět kategorizaci prací se podle současné legislativní úpravy vztahuje i na OSVČ. Konkrétní rozpis kategorie prací na daném pracovišti je součástí dokumentace BOZP.
Kdo je povinen ohlásit požár
Každý je povinen ohlásit neodkladně zjištěný požár nebo zabezpečit jeho ohlášení na ohlašovnu požáru. Každý je povinen v souvislosti se zdoláváním požáru provést nutná opatření pro záchranu ohrožených osob, uhasit požár, jestliže je to možné, nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření.
Jaká je lhůta opakovaného školení požární ochrany pro zaměstnance
Školení zaměstnanců se provádí se při nástupu do zaměstnání, při změně pracovního zařazení nebo pracoviště, pokud se mění podmínky požární bezpečnosti a tedy i obsah školení. Školení se periodicky opakuje 1x za 24 měsíců.
Kdo může provádět revize hasicích přístrojů
smí opravy a periodické a tlakové zkoušky hasicích přístrojů provádět pouze odborná osoba v náležitě (dle výrobce) vybavené dílně. Dbejte proto aby vám byl předložen doklad opravňující k této činnosti toto pověření výrobce a nezaplatili jste za úkony, které nejsou provedeny v souladu s legislativou.
Kdo smí provádět revizi EPS
Z těchto pokynů jasně plyne, že kontrolu provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení musí provádět odborně způsobilá osoba v požární ochraně nebo technik požární ochrany! Pohlídejte si tedy, aby na každém dokladu o kontrole provozuschopnosti, bylo i číslo osvědčení kontrolora!
Jaký je rozdíl mezi fyzickou osobou a podnikající fyzickou osobou
Fyzická osoba (FO) je každá osoba, která vystupuje sama za sebe. V případě podnikání nejčastěji jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Všechna její práva a povinnosti upravuje živnostenský zákon. Živnost je jednoduchou formou podnikání, ke které vám stačí živnostenské oprávnění.
Co jsou nepodnikající právnické osoby
Nepodnikající právnická osoba:
Komunikovat s úřady, jinými firmami a podnikateli i občany – Když odešlete datovou zprávu, protistrana má jistotu, že dokument posíláte skutečně vy. Vy se pak dozvíte, kdy byla zpráva doručena a přečtena.
Kdy se zřizují preventivní požární hlídky
Odbornou přípravu preventivní požární hlídky provádí v případě činností se zvýšeným požárním nebezpečím technik požární ochrany a u činností s vysokým požárním nebezpečím potom odborně způsobilá osoba v požární ochraně.
Jak často se musí provádět preventivní požární prohlídka pracoviště objektu je li zařazen do kategorie činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím
Preventivní požární prohlídky se provádí ve všech objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti s vysokým požárním nebezpečím (1x za 3 měsíce), činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím (1x za 6 měsíců) a při činnostech bez zvýšeného požárního nebezpečí v provozech s nejméně 3 zaměstnanci (1x za 12 měsíců).
Kdo vede dokumentaci požární ochrany
Zpravidla zpracovává a vede dokumentaci PO odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany, pokud není stanoveno jinak. Součástí dokumentace je vždy uvedení místo a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.
Kdo schvaluje dokumentaci požární ochrany
Dokumentaci požární ochrany uvedenou v § 27 odst. 1 písm. a) až i) schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje. Kontrola dokumentace požární ochrany uvedené v § 27 odst.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.