Kdo prekrocil Rubikon
Když Julius Caesar v roce 49 př. n. l. řeku překročil, tento zákon porušil, čímž nevyhnutelně vyvolal ozbrojený konflikt — občanskou válku. Podle římského historika Suetonia zde pronesl slavnou frázi „Kostky jsou vrženy“ (Alea iacta est).
Co řekl Caesar když překročil Rubikon
Právě v momentě, kdy jeho legie překročila Rubikon, řekl vojevůdce, vědom si vážnosti svého rozhodnutí, ono slavné: „Alea iacta est – kostky jsou vrženy! “.
Kdo pronesl Kostky jsou vrženy
A tomu se chtěl ctižádostivý Caesar za každou cenu vyhnout. A proto, po více či méně upřímném demonstrativním váhání, prohlásil ono proslulé: „Kostky jsou vrženy. “ Načež s třemi sty jezdci a pěti tisíci pěšáky překročil Rubikon. Nedejte na tradici, Caesar zmíněný slavný výrok nepronesl v latině, nýbrž řecky.
Archiv
Kdo rekl Alea iacta est
Přesto roku 49 př. n. l. Caesar tento rozkaz, tj. aby jeho armáda překročila řeku Rubikon, vydal. Když jeho oddíly na galské straně vstoupily do řeky a vydaly se k protějšímu, římskému břehu, tak prý Caesar prohlásil: „Alea iacta est.
Archiv
Co znamená přejít Rubikon s armádou
Slovní spojení, které vyjadřuje nějaké životně důležité rozhodnutí, jehož důsledky už nelze vzít zpět. Souvisí s Caesarovým překročením řeky Rubikonu roku 49 př. n. l. při tažení na Řím, čímž započal občanskou válku.
Kdy řekl Caesar Kostky jsou vrženy
Řídíte se podle nějakého přirovnání 10. ledna 49 př. n. l. Gaius Julius Caesar překročil řeku Rubikon se slovy „Kostky jsou vrženy“.
Jakou reku prekrocil César
Slovní spojení, které vyjadřuje nějaké životně důležité rozhodnutí, jehož důsledky už nelze vzít zpět. Souvisí s Caesarovým překročením řeky Rubikonu roku 49 př. n. l. při tažení na Řím, čímž započal občanskou válku.
Co je to i ty Brute
Běda, jak to nebude dodělaný! – I ty, Brute To jsem od tebe nečekal.
Kde je řeka Rubikon
Rubikon (italsky Rubicone) je řeka na Apeninském poloostrově v severní Itálii.
Co řekl César
„Lidé věří rádi tomu, co si přejí, aby bylo pravda. “ „Jen bezcitný muž uvádí ženu do rozpaků. “
Kdo byl César
n. l. – 15. března 44 př. n. l. Řím) byl vojevůdce a politik a jeden z nejmocnějších mužů antické historie. Sehrál klíčovou roli v procesu zániku římské republiky a její transformace v císařství.
Jak a proč zemřel Caesar
Po uchopení moci zahájil rozsáhlé reformy římské společnosti a vlády. Rovněž byl zvolen doživotním diktátorem. Tím však podnítil Marca Junia Bruta a řadu dalších římských senátorů, aby ho o březnových idách roku 44 př. n. l. v senátu zavraždili.
Kde zemřel Caesar
15. března 44 př. n. l., Curia di Pompeo, Řím, ItálieJulius Caesar / Úmrtí
Kdo pronesl slavný citát Veni, vidi, vici
„Autor“ slavných citátů
Slavný výrok Veni, vidi, vici aneb Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem Julius pronesl po rychle vyhrané bitvě proti pontskému králi Farnakovi v roce 47.
Jak skončil svůj život Caesar
Když Caesar spatřil Bruta, jehož považoval za přítele, zvolal prý řecky: “ I ty, můj synu ” a potom se přestal bránit, zahalil si hlavu tógou a padl na zem. Spiklenci mu zasazovali rány tak zuřivě, až se zraňovali i navzájem. Caesar utržil 23 ran (jednu od každého spiklence), z toho 2 byly smrtelné.
Kdo to byl brut
Marcus Iunius Brutus (85 př. n. l. – 23. října 42 př. n. l.) byl římský politik, zastánce republikánského zřízení a jeden z iniciátorů spiknutí proti diktátoru Gaiu Iuliu Caesarovi.
Jakou nemocí trpěl Caesar
Praha /INFOGRAFIKA/ – Co mají společného Julius Caesar, Napoleon, Isaac Newton, Johanka z Arku, Fjodor Michajlovič Dostojevskij či Alfred Nobel „Všichni trpěli epilepsií, či měli během svého života epileptický záchvat.
Kde žil Julius Caesar
Caesar se narodil se v roce 100 př. n. l. a zemřel roku 44 př. n. l. v Římě.
Kdo nastoupil po Caesarovi
vročení | jméno | poznámka |
---|---|---|
27 př. n. l.- 14 n. l. | Augustus | občanským jménem Gaius Iulius Caesar Octavianus |
14-37 | Tiberius | |
37-41 | Caligula | |
41-54 | Claudius |
Jak dlouho trvala Římská říše
Římská říše neboli Římské impérium (latinsky Imperium Romanum, řecky Βασιλεία τῶν Ῥωμαίων, tj. Basileia tōn Rhōmaiōn), česky také římské císařství, byl státní útvar starověkého Říma existující v letech 27 př. n. l. až 395 n. l. Jedná se o jednu z územně nejrozsáhlejších říší v dějinách Evropy.
Jak zanikla Římská říše
I nejmohutnější politický útvar starověku a jeden z největších v dějinách vůbec však skončil v troskách. Roku 395 se za vlády císaře Theodosia I. říše nejprve rozdělila na západní a východní část, načež v roce 476 první zmíněná definitivně zanikla, když se území dnešní Itálie zmocnil germánský vůdce Odoakar.
Kdo zničil Řím
Za zánik Západořímské říše je tradičně pokládán rok 476, kdy germánský vojevůdce Odoaker sesadil nedospělého císaře Romula Augusta.
Kdo přešel Alpy se slony
Překročení Alp s bojovými slony a desítkami tisíc mužů se považuje za jeden z nejoslnivějších úspěchů punského vojevůdce Hannibala. Přesná trasa jeho pochodu známá sice nebyla, ale to se díky novým objevům zřejmě nyní změní.
Kdo vyhrál punské války
Výsledkem první punské války bylo vítězství Římanů, kteří se stali dominantní námořní mocností ve Středozemním moři.
Jak zemřel Hannibal
Jelikož mu ale hrozilo, že bude zajat Římany, spáchal zde v roce 183 př. n. l. sebevraždu. Vesměs bývá hodnocen jako jeden z největších vojenských géniů všech dob.