Kdo posílá povolávací rozkaz?

Kdo posílá Povolavaci rozkaz

Povolávací rozkaz je dokument, kterým je voják vyzýván k nástupu ke konkrétnímu vojenskému útvaru a k vykonání vojenské služby.

Co to je povolávací rozkaz

Popis služby. Krajské vojenské velitelství povolá k výkonu vojenského cvičení nebo do služby v operačním nasazení vojáka v záloze povolávacím rozkazem. Povolávací rozkaz se doručuje jako poštovní zásilka do vlastních rukou nejméně 30 dnů přede dnem nástupu výkonu vojenského cvičení nebo do služby v operačním nasazení.

Kdo je vyloučen z branné povinnosti

(5) Občanům, kteří vykonali civilní službu nebo její část podle dosavadních právních předpisů, a občanům, kteří nenastoupili k výkonu civilní služby, ačkoliv jim povinnost k výkonu civilní služby podle dosavadních právních předpisů vznikla, zaniká branná povinnost dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

Kdo může být povolán do armády

Podmínky pro přijetí do Armády ČR (dle zákona číslo 221/1999): věk 18 let a více. občanství ČR. trestní bezúhonnost.

Co kdyz Odmitnu Povolavaci rozkaz

Kdo v případě, že neobdrží povolávací rozkaz, nenastoupí za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu mimořádnou službu v ozbrojených silách na základě veřejné vyhlášky nebo mobilizační výzvy, ač mu v tom nebránila žádná zákonem předpokládaná překážka, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

Kdo má výjimku z branné povinnosti

(5) Občanům, kteří vykonali civilní službu nebo její část podle dosavadních právních předpisů, a občanům, kteří nenastoupili k výkonu civilní služby, ačkoliv jim povinnost k výkonu civilní služby podle dosavadních právních předpisů vznikla, zaniká branná povinnost dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

Kdo muze vyhlasit brannou povinnost

V České republice se branná povinnost vztahuje na všechny občany státu starší 18 let, a to na základě zákona č. 585/2004 Sb. Branný zákon. Branná povinnost naopak zaniká dnem dosáhnutí 60 let či z jiných důvodů taxativně vymezených v §7 výše zmíněného zákona.

Jak odmítnout brannou povinnost

Odůvodněné prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby se podává písemně příslušnému krajskému vojenskému velitelství. V prohlášení se uvede jméno nebo jména, příjmení, rodné číslo a adresa místa pobytu vojáka a adresa pro doručování podle správního řádu; podpis na prohlášení musí být úředně ověřen.

Koho by se týkala mobilizace

Mobilizací ozbrojených sil České republiky se rozumí hromadné povolávání vojáků v záloze k výkonu mimořádné služby za válečného stavu. Mobilizace ozbrojených sil může být částečná (nezbytný počet vojáků v záloze) nebo všeobecná (hromadné povolání vojáků v záloze).

Kdo je povinen jít do války

V České republice se branná povinnost vztahuje na všechny občany státu starší 18 let, a to na základě zákona č. 585/2004 Sb.

Kdy konec branné povinnosti v ČR

22. prosince 2004 – Do civilu odejdou poslední vojáci v základní vojenské službě. 1. ledna 2005 – Česká armáda bude od tohoto data plně profesionální.

Co kdyz Odmitnu brannou povinnost

Vojákovi, který odmítne vykonávat mimořádnou službu, zaniká branná povinnost. Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky.

Kdo muze být povolan

Daná povinnost není vázána na pohlaví, ale vzniká občanům České republiky dnem dovršení 18 let, případně osobám starším 18 let dnem nabytí českého občanství. Obecná věková hranice, kterou branná povinnost zaniká, je dovršení 60 let, přičemž vojákům z povolání zaniká branná povinnost až dosažením věku 62 let.

Kdo rozhoduje o branné povinnosti

§ 3

Žádost o dobrovolné převzetí branné povinnosti občan podává příslušné územní vojenské správě, cizinec Ministerstvu obrany (dále jen "ministerstvo"). (2) O žádosti občana o dobrovolné převzetí branné povinnosti rozhoduje náčelník územní vojenské správy.

Kdo je povolan při mobilizaci

Každý muž pokud neměl zdravotní výjimku, absolvoval základní vojenskou službu. Byl vycvičen v určité specializaci a v případě mobilizace byl povolán k příslušnému útvaru. V době míru měla Československá armáda více než 200 000 vojáků v 17 pěších a 4 rychlých divizích a k tomu dostačený počet vojáků v záloze.

Kdo může být povolán do války

Jako první by do zbraně byli povoláni profesionální vojáci, za nimi by šly takzvané aktivní zálohy, které mají pravidelný výcvik, po nich by následovaly povinné zálohy, tedy ti občané, kteří prošli základní vojenskou službou nebo odešli jako vojáci z povolání a není jim ještě 60 let a teprve pak by byly povolány …

Kdy bude povinná vojna

1. ledna 2005 – Česká armáda bude od tohoto data plně profesionální. Branná povinnost bude vyžadována pouze při ohrožení státu nebo za válečného stavu.

Kdy končí branná povinnost

(1)​ Branná povinnost vzniká občanovi dnem následujícím po dni, v němž dosáhne věku 18 let, a zaniká dnem dosažení věku 60 let.

Jak odmítnout povolávací rozkaz

Písemné odmítnutí musí být doručeno krajskému vojenskému ředitelství do 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaného při odvodním řízení, nebo do 15 dnů ode dne účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu; Odmítnutí musí být odůvodněné.

Co se stane když odmítnu mobilizaci

Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky.

Kdo musi schvalit mobilizaci

Mobilizace a demobilizace ozbrojených sil

Mobilizace ozbrojených sil může být částečná nebo všeobecná. Mobilizaci ozbrojených sil nařizuje prezident republiky na návrh vlády. Prezident republiky mobilizaci vyhlašuje v hromadných sdělovacích prostředcích.

Kdo zrušil povinnou vojnu

Po téměř 140 letech skončí v českých zemích letos v prosinci základní vojenská služba. Prezident České republiky Václav Klaus podepsal ve čtvrtek 18. listopadu 2004 zákony, které ruší povinnou základní službu v Armádě České republiky.

Kdy se šlo naposledy na vojnu

12. listopadu 2003 – Vláda schválila reformu armády, podle níž základní vojenská služba skončí závěrem roku 2004. 30. března 2004 – Na vojnu nastoupilo posledních 878 branců.

Kdo muze mobilizovat

Mobilizace ozbrojených sil může být částečná nebo všeobecná. Částečná mobilizace ozbrojených sil se za stavu ohrožení státu vztahuje na část vojáků v záloze nebo na část státního území České republiky. Všeobecná mobilizace ozbrojených sil se za válečného stavu vztahuje na všechny vojáky v záloze.

Kdo rozhoduje o vyhlášení války

Válečný stav vyhlašuje Parlament České republiky, k přijetí usnesení o vyhlášení válečného stavu je nutná nadpoloviční většina obou komor parlamentu. Pokud je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, vyhlašuje válečný stav Senát..