Kdo tvoří poptávku
Poptávka je množství statků nebo zdrojů na trhu, které je kupující (zákazník) ochoten pořídit za určitou cenu, v určitý čas a na určitém místě. Poptávka se na trhu střetává s nabídkou. Poptávka vzniká na trhu služeb, zboží, komodit, financí a také na trhu práce.
Kdo stojí na strane poptávky
Rovnovážný bod je střet poptávkové a nabídkové křivky. Kupující navzájem o zboží konkurují a jejich vzájemná konkurence žene cenu vzhůru. Cena, kterou jsou kupující maximálně ochotni platit, je dána jejich mezním užitkem. I na straně nabídky je mnoho prodávajících, kteří si navzájem konkurují.
Kdo odpovida na zakladni ekonomicke otázky
Stát tak řeší všechny ekonomické otázky a prostřednictvím státních institucí, příkazů a prostředků zákonodárné i výkonné moci určuje jejich odpovědi. Tento systém je spjat s totální hospodářskou funkcí státu.
Archiv
Kdo stojí na straně nabídky a kdo na straně poptávky na trhu práce
práci, na straně druhé stojí ti, co práci poptávají, tedy organizace, a to organizace hospodářské, neziskové i veřejné. Lidé tedy na trhu práce stojí na straně nabídky, kdežto organizace na straně poptávky, což je přesně naopak než na trhu finální produkce.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi nabídkou a poptávkou
– dílčí (tržní) – nabídka všech výrobců jednoho druhu zboží nebo služby na určitém trhu, – celková (souhrnná) – nabídka všech výrobců všech druhů zboží nebo služeb na jednom místě. Pokud cena zboží roste, zvyšuje se i nabídka zboží. Poptávka je množství zboží, které je kupující ochoten koupit za určitou cenu.
Jak funguje poptávka
Poptávka (značí se D, z anglického demand) je fenomén, který vyjadřuje závislost mezi množstvím zboží, které je kupující ochoten koupit, a cenou, jakou je ochoten za zboží zaplatit v určitý čas na určitém místě.
Jaké faktory ovlivňují poptávku
Nejdůležitější necenové faktory (determinanty) ovlivňující poptávku:Důchody.Preference (např. módní vlivy).Očekávání spotřebitelů (např. neúroda, růst inflace, důchodů).Ceny substitutů a komplementů.Počet spotřebitelů.
Co jak a pro koho
PRO KOHO – rozdělování bylo prováděno podle potřeb a schopností jednotlivců. CO – se bude vyrábět, rozhoduje malá skupina lidí u moci. JAK – rozhoduje stát prostřednictvím ministerstev na základě plánů, jak rozdělí příslušné zdroje, v jakém množství a za jakou cenu budou vyrábět.
Co je to Zvykový systém
Zvykový systém – Jde o historicky nejstarší ekonomické uspořádání (Afrika, Amerika). Co a kolik budou vyrábět o tom rozhoduje náčelník a rada starších na základě svých zkušeností. Členové kmene pracují podle svých schopností ve prospěch všech.
Co ovlivňuje poptávku po práci
Poptávka po práci
Firma poptává takové množství práce, při němž se příjem z mezního produktu vyrovná mezním nákladům na práci – tedy mzdě. Poptávku tak značně ovlivňuje produktivita práce (ta je ovlivněna kvalifikací práce, množstvím a kvalitou kooperujících faktorů, technologií a organizací práce).
Jak zni zakon poptavky
1. zákon nabídky = s rostoucí cenou roste i nabídka zboží; 2. zákon poptávky = s rostoucí cenou klesá poptávka po zboží.
Jak dělíme statky
veřejný – statek, který se se spotřebou dalších jednotek nezmenšuje a z jehož spotřeby je obtížné vyloučit spotřebitele (např. národní obrana) soukromý – statek, který nemá ani jednu vlastnost veřejného statku. smíšený – statek, který má pouze jednu vlastnost veřejného statku.
Co je to subjekty trhu
Tržní subjekty
Vystupují jako kupující na trhu výrobků a služeb a jako prodávající na trhu výrobních faktorů, aby za příjmy z prodeje výrobních faktorů mohli nakupovat výrobky a služby pro svoji spotřebu. subjekty vyrábějí za účelem prodeje. Na trhu výrobků a služeb vystupují jako prodávající.
Proč při rostoucí ceně klesá poptávané množství
Kupující reagují na zvýšení ceny statku tím, že jsou ochotni koupit zpravidla menší množství než dříve. Na snížení ceny reagují obráceně – rádi by koupili větší množství statku. Poptávané množství se tedy mění v opačném směru než cena – tuto závislost nazýváme zákon klesající poptávky.
Co je to trh
Trh – prostor, kde se střetává poptávka a nabídka a kde dochází ke koupi a prodeji zboží. určili cenu zboží a množství, které se nakoupí a prodá. vlastní vůle vyrábějí a spotřebovávají mraky zboží.
Co poskytují domácností státu
Domácnost je představována rodinou, která na trhu poskytuje pracovní sílu, nakupuje zboží a služby, spoří peníze, odvádí daně, platí ZP a SP, akumuluje kapitál, od státu získává transferové platby, pracovní příležitosti …
Jak se dělí trh
Z hlediska členění podle předmětu koupě a prodeje dělíme trh na: trh produktů (trh výrobků a služeb), • trh výrobních faktorů (trh práce, půdy a kapitálu) • a trh peněz. Posledním členěním trhu je rozlišení trhu podle množství a druhu sledovaného zbo- ží, kdy trhy dělíme na dílčí a agregátní.
Kdy je poptávka elastická
Elastická poptávka – hodnota EDP<-1 nebo |EDP|>1. Znamená, že procentní změna ceny vyvolá větší procentní změnu objemu poptávaného statku. Jednotkově elastická poptávka – hodnota EDP=-1 nebo |EDP|=1. Znamená, že procentní změna ceny vyvolá stejnou procentní změnu objemu poptávaného statku.
Kdo vystupuje na trhu
Tržní subjekty
Vystupují jako kupující na trhu výrobků a služeb a jako prodávající na trhu výrobních faktorů, aby za příjmy z prodeje výrobních faktorů mohli nakupovat výrobky a služby pro svoji spotřebu. subjekty vyrábějí za účelem prodeje. Na trhu výrobků a služeb vystupují jako prodávající.
Jaké máme trhy
V ekonomice rozlišujeme následující druhy trhů:Trh spotřebních předmětůTrh výrobních prostředkůTrh práce.Finanční trh – trh peněžní a kapitálový trh.Černý trh.
Jak funguje ekonomika statu
Národohospodářství (neboli ekonomika státu) je hospodářství celé země, všech jejích podniků, domácností a také státních institucí. Je to souhrn činností hospodářského charakteru uskutečňovaných na určitém státním území za účasti všech jejich výrobních faktorů.
Co tvoří příjmy a výdaje státního rozpočtu
Příjmy státního rozpočtu tvoří především daně, dále cla, poplatky a další příjmy. Výdaje státního rozpočtu pokrývají činnosti státu, které jsou buď dané zákonem případně ústavou (tzv. mandatorní výdaje), nebo jimiž vláda realizuje svoji politiku.
Kdo řídí financni trh
ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance.
Jaký je rozdíl mezi individuální a tržní poptávkou
– individuální – poptávka jednoho kupujícího po určitém výrobku nebo službě, – dílčí (tržní) – poptávka všech kupujících z daného regionu po určitém výrobku nebo službě, – celková (souhrnná) – poptávka všech kupujících v daném regionu (státě) po všech možných výrobcích nebo službách.
Jak se člení trh
Z hlediska členění podle předmětu koupě a prodeje dělíme trh na: trh produktů (trh výrobků a služeb), • trh výrobních faktorů (trh práce, půdy a kapitálu) • a trh peněz. Posledním členěním trhu je rozlišení trhu podle množství a druhu sledovaného zbo- ží, kdy trhy dělíme na dílčí a agregátní.