Kdo kontroluje doplňky stravy
Kontrolou doplňků stravy na českém trhu je pověřena Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) [5]. Provádí kontrolu deklarovaných složek, kontrolu nepovolených látek záměrně přidaných (sildenafil u přípravků na podporu erekce), nebo látek kontaminujících (olovo, mykotoxiny).
Archiv
Jak registrovat doplněk stravy
Na obalu doplňku stravy musí být podle právních předpisů uvedeno označení „doplněk stravy“. Na obalu a v příbalové informaci léčivého přípravku, kterému byla v rámci registračního řízení udělena registrace, musí být podle právních předpisů uvedeno tzv. registrační číslo.
Archiv
Co to je doplněk stravy
Jak už napovídá samotný název, doplněk stravy je potravina s koncentrovaným obsahem vitaminů a minerálů, která má pouze za účel doplňovat běžnou stravu. Nejsou tedy oproti lékům určeny k léčbě nebo předcházení nemoci.
Co je registrovaný léčivý přípravek
Každý hromadně vyráběný léčivý přípravek, podléhá před uvedením na trh v České republice registraci. V rámci registračního procesu se posuzuje dokumentace, ve které budoucí držitel registračního rozhodnutí prokazuje bezpečnost, účinnost a kvalitu přípravku.
Kdo muze prodavat doplnky stravy
Doplňky stravy se dají sehnat v lékárnách, v běžných obchodech s potravinami, v drogériích atd. Často se doplňky stravy distribuují i formou prezentačních akcí. Léky mohou být vydávány pouze v lékárnách, prostřednictvím jejich internetových nabídek nebo u prodejců vyhrazených léčiv.
Jak prodávat doplňky stravy
Doplňky stravy také před svým uvedením na trh neprochází žádným předběžným schvalovacím procesem. Jejich etiketa musí být pouze zaslána na Ministerstvo zemědělství. Léčiva na rozdíl od nich musí před uvedením na trh projít přísným hodnocením a schválením Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Kdo muze prodavat doplňky stravy
Doplňky stravy se dají sehnat v lékárnách, v běžných obchodech s potravinami, v drogériích atd. Často se doplňky stravy distribuují i formou prezentačních akcí. Léky mohou být vydávány pouze v lékárnách, prostřednictvím jejich internetových nabídek nebo u prodejců vyhrazených léčiv.
Které vitamíny se nesmí užívat spolu
V následujícím článku se podíváme na některé vitamíny, které byste neměli kombinovat.Hořčík a multivitamín. Hořčík je velmi důležitým minerálem, který tvoří složku suplementace u mnoha jedinců.Vitamíny D, E a K.Měď a zinek.Železo a zelený čaj.Vitamín C a B12.
Které léky jsou na předpis
Na lékařský předpis (na recept) jsou vázána léčiva vysoce účinná, jejichž výdej je omezen na konkrétního pacienta. Pacient musí být dostatečně poučen o správném užívání léku na předpis tak, aby se předešlo zbytečným nežádoucím účinkům a poškození zdraví pacienta. Někdy jsou nutné častější kontroly u lékaře.
Co je to farmakovigilance
Dozor nad léčivými přípravky po jejich registraci směřující k zajištění maximální bezpečnosti a co nejvýhodnějšího poměru prospěšnosti léčivého přípravku k jeho rizikům. Součástí této činnosti je detekce, hodnocení, pochopení a prevence nežádoucích účinků léků nebo problémů, jako je např.
Kdo může vydat zdravotnický prostředek
Prostředek může být vydán pouze výdejcem, který je poskytovatelem zdravotních služeb lékárenské péče, provozovatelem oční optiky nebo osobou, se kterou zdravotní pojišťovna uzavřela smlouvu o výdeji podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění.
Kdy brát vitamíny ráno nebo večer
Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.
Jaké vitamíny brát každý den
Pomůcka pro výběr multivitamínového přípravku:
Pro koho | Co by nemělo chybět | Další vhodné aktivní látky |
---|---|---|
Děti aktivně sportující | Vitamíny C, D, K, vápník | |
Muži | B, zejména B1 | |
Ženy | Vápník, vitamín D, K, železo | Biotin (B7) |
Dospělí v psychicky náročných obdobích | B6, hořčík | Ženšen, ginkgo, guarana |
Jak zjistit cenu léků na předpis
Výši případného doplatku na konkrétní předepsaný léčivý přípravek je možné orientačně dohledat na webu ministerstva zdravotnictví (Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, www.mzcr.cz/Leky.aspx).
Kde koupit léky na předpis bez předpisu
Musíte buď poprosit jiného ošetřujícího lékaře, nebo zajít do nemocnice, aby vám tam někdo předpis vystavil," říká předseda Mladých lékárníků Stanislav Gregor. Lékař samozřejmě může pacientovi vydat eRecept, ne každý se však může se svým lékařem spojit.
Kdo je distributor zdravotnických prostředků
Distributorem je osoba v dodavatelském řetězci, kromě výrobce a dovozce, která dodává na trh zdravotnický prostředek, který pořídila na území členských států. Distribucí a dovozem se rozumí dodání ZP dalšímu distributorovi, výdejci, prodávajícímu a poskytovateli zdravotnických služeb.
Kdo může provádět BTK
V současné době revizní prohlídky může vykonávat pouze osoba – právnická nebo podnikající fyzická – která obdržela od ITI Praha oprávnění organizace k výkonu této činnosti, na základě kterého jí byl vydán živnostenský list montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených zařízení.
Jak zjistit z eReceptu Co je to za lék
Pokud potřebujete znát obsah eReceptu, můžete lékaře požádat o vystavení papírové průvodky, která kromě kódu eReceptu může obsahovat další údaje, jako jsou předepsané léky, jejich síla a dávkování, jméno pacienta a datum platnosti eReceptu. Průvodku lze zaslat i e-mailem.
Kdo mi muze Predepsat léky
Praktický lékař, stejně jako každý jiný lékař, je oprávněn předepsat pacientovi při poskytování zdravotní péče předpis na takový léčivý přípravek, který je z hlediska lékařem poskytované péče indikovaný.
Kdo může předepsat Saxendu
Lék Saxenda může předepsat internista, diabetolog a nyní myslím i praktický lékař, ale lék se musí kupovat, není vůbec hrazen pojišťovnou. Doporučuji tedy ten Ozempic, protože působí většinou lépe, je vhodný na léčbu vašeho diabetu a nebudete jej muset kupovat. Předepisuje diabetolog.
Kdo je distributor léčiv
Dle § 5 písm. f) zákona o zdravotnických prostředcích se distributorem rozumí osoba v dodavatelském řetězci, krom výrobce a dovozce, pořizující ZP na území EU, EHP, Švýcarska, Turecka (dále jen členské státy), která takto pořízené ZP dodává na trh členského státu.
Co je to BTK
Bezpečnostně technická kontrola (BTK) bude automaticky prováděna v pravidelných intervalech (hlídáno naším systémem eBTK podle typu zařízení a data poslední údržby / prodeje) kvalifikovaným servisním pracovníkem splňujícím veškeré zákonné náležitosti.
Co je nutné pro uchovávání dokladů o prodeji nebo výdeji zdravotnického prostředků
Prodávající zdravotnických prostředků třídy IIb a III19c), s výjimkou kondomů, musí mít doklad o proškolení výrobcem k nákupu, skladování a prodeji příslušných zdravotnických prostředků; toto proškolení může provést i zplnomocněný zástupce výrobce nebo distributor.
Jak zjistit co mám v eReceptu
Jak zjistit obsah eReceptu Pokud potřebujete znát obsah eReceptu, můžete lékaře požádat o vystavení papírové průvodky, která kromě kódu eReceptu může obsahovat další údaje, jako jsou předepsané léky, jejich síla a dávkování, jméno pacienta a datum platnosti eReceptu. Průvodku lze zaslat i e-mailem.
Jak zobrazit eRecept
Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný lék pacientovi.