Kdo stojí v čele teokracie?

Kdo stojí v čele monarchie

monarchie – vládne monarcha, vládne doživotně, monarcha může být král, císař, car apod. Monarchova moc většinou dědičná. absolutní monarchie – veškeré fungování státu pod vlivem panovníka, vláda dědičně a doživotně, dnes např. Omán, Katar, Vatikán, Saudská Arábie…
Archiv

Co je statni zrizeni ve kterem vladnou organy Volene obcany

Zastupitelská demokracie nebo též reprezentativní či nepřímá demokracie je forma vlády založená na principu volby zastupitelů lidu v přímých volbách, čímž se liší od autokracie či přímé demokracii.

Jaký je rozdíl mezi monarchii a republikou

Republika je opakem monarchie, jelikož panovník není hlavou státu. Hlava státu (obvykle prezident) je v republice volena přímo či nepřímo. Pojem republika v moderním významu odkazuje na starověkou Římskou republiku trvající od svržení krále v roce 509 před naším letopočtem až do ustavení Římského císařství v roce 27.

Jaké jsou státní zřízení

Může být aristokratická, oligarchická, demokratická nebo ochlokratická (to poslední ale žádná republika nepřizná). I republikánské zřízení může být zřízením stavovským, takovými byly např. republiky Benátská, Janovská, Rzecpospolita Polska atd.

Kdo je hlava vlady

Hlava vlády je termín užívaný pro nejvyššího nebo druhého nejvyššího představitele exekutivy suverénního státu nebo jednotky federativního státu, který řídí vládu. Užívá se kvůli odlišení od hlavy státu. Vztah mezi hlavou vlády a dalšími státními institucemi (jako hlavou státu) se může lišit na základě modelu vlády.

V jakých státech je monarchie

Suverénní monarchie

Seznam suverénních monarchií
Stát monarchie titul monarchy
Lesotho Parlamentární Král
Malajsie Parlamentární Král
Maroko Konstituční Král

Jaký je rozdíl mezi prezidentskou a parlamentní republikou

Oproti parlamentnímu systému má prezident více pravomocí. Podle některých kritiků je tím nastolena tendence k autoritářským formám vlády. V plnohodnotném prezidentském systému je politik zvolen přímo nebo nepřímo vítěznou stranou za hlavu vlády.

Kde je přímá demokracie

Přímá demokracie v praxi. V Evropě, vyjma Švýcarska, proběhlo v letech 1945 až 1995 tři sta celostátních referend. Častými jsou referenda v Itálii, Irsku a samozřejmě především ve Švýcarsku, kde probíhají lidová hlasování pravidelně každý třetí měsíc, dnes převážně tzv. „korespondenční formou“.

Kdy skončila monarchie v ČR

Na českém královském trůnu vládly dynastie Přemyslovců (1198–1306), Lucemburků (1310–1437), Habsburků (1437–1457), Jagellonců (1471–1526), Habsburků (1526–1780) a Habsburko-Lotrinků (1780–1918). Království oficiálně zaniklo roku 1918 vznikem Československa.

Co to je panovník

Panovník (též monarcha) je osoba zpravidla šlechtického původu vykonávající funkci hlavy státu. Kompetence panovníka se pohybují od symbolických, kdy má jen reprezentativní úlohu (v konstituční monarchii), po absolutní moc (v absolutní monarchii).

Kdo vladne v autokracii

Autokracie (z řec. αὐτός – sám, κρατειν – vládnout, tedy samovláda) je v politickém významu slova forma vlády, ve které je držitelem veškeré moci autokrat – buď jednotlivec (monokracie), nebo úzká a sociálně uzavřená skupina lidí.

Kdo vyhlašuje válku

V Česku lze válečný stav vyhlásit pouze v případě napadení nebo je-li třeba plnit smlouvy o společné obraně. Válečný stav vyhlašuje Parlament České republiky, k přijetí usnesení o vyhlášení válečného stavu je nutná nadpoloviční většina obou komor parlamentu.

Jak je volena vláda

Vláda jako vrcholný orgán výkonné moci rozhoduje na základě zákonů a v jejich mezích o zásadních otázkách celostátního významu, pokud rozhodování o nich nepřísluší ministerstvům, jiným ústředním orgánům státní správy, nebo jimi řízeným orgánům. Rozhodnutí vlády mají formu usnesení vlády.

Kdo je hlava státu v parlamentní demokracii

Parlament má nejvyšší míru demokratické legitimity (existují výjimky – přímo volený prezident), jelikož je volen ve všeobecných, přímých a rovných volbách. Může se mu taktéž přezdívat zastupitelský sbor lidu.

Co to je kohabitace

Nesezdané soužití (též nazývané kohabitace nebo manželství de facto, v obecné češtině také označováno jako soužití „na hromádce“ nebo „na psí knížku“) je dlouhodobější faktické soužití dvou osob bez církevního či civilního sňatku, tvořící životní společenství.

Jaký je rozdíl mezi přímou a nepřímou demokracii

Zastupitelská demokracie nebo též reprezentativní či nepřímá demokracie je forma vlády založená na principu volby zastupitelů lidu v přímých volbách, čímž se liší od autokracie či přímé demokracie.

Kdo vládne ve Švýcarsku

Individuální hlava státu neexistuje.

Výkonným orgánem státní moci je Federální rada, která v určených případech plní funkci hlavy státu.

Kdo by mohl být českým králem

Kdybychom nezrušili království a zachovali bychom kontinuitu vládnoucí dynastie, tak by dnes naším králem byl Karel Habsbursko-Lotrinský. Karel je vnukem posledního císaře a nekorunovaného českého krále Karla, je vystudovaný agronom a také politik.

Kdy byla česká říše největší

Největší prosperity dosáhlo České království za Přemysla Otakara II. Vrcholu dosáhl český stát v době vlády Lucemburků ve 14. -15. století za vlády českého krále a římského císaře Karla IV.

Kdo je pod králem

Oslovení Králům (a královnám) přísluší oslovení (titul) Veličenstvo, ostatním členům královského rodu pak královská Výsost. Vzdálenějším příbuzným krále pak většinou jen Výsost.

Kdo byl první král

Roku 1085 se Vratislav II. stává prvním českým králem z rodu Přemyslovců a stěhuje se z Pražského hradu na Vyšehrad. Korunu mu uděluje císař Jindřich IV.

Co je opakem demokracie

Autokracie (z řec. αὐτός – sám, κρατειν – vládnout, tedy samovláda) je v politickém významu slova forma vlády, ve které je držitelem veškeré moci autokrat – buď jednotlivec (monokracie), nebo úzká a sociálně uzavřená skupina lidí.

Jak Delime státy podle formy vlady

Typy státu podle uspořádáníUnitární stát. Regionální stát. Federace. Konfederace.Říše.protektorát.

Kdo nařizuje mobilizaci

Mobilizace ozbrojených sil může být částečná (nezbytný počet vojáků v záloze) nebo všeobecná (hromadné povolání vojáků v záloze). Mobilizaci ozbrojených sil nařizuje prezident republiky na návrh vlády. Prezident republiky mobilizaci vyhlašuje v hromadných sdělovacích prostředcích.

Co má delat prezident

propůjčuje a uděluje státní vyznamenání, nezmocní-li k tomu jiný orgán, jmenuje soudce, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo (abolice, viz shora), má právo udělovat amnestii.