Kdo se stává plátcem DPH
Plátcem DPH se stáváte povinně, pokud máte obrat vyšší než 2 miliony korun za uplynulých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. V některých případech je však výhodné se k plátcovství přihlásit dobrovolně. V tomto článku zjistíte, jak se jako plátce DPH zaregistrovat na finančním úřadě a co to pro vás znamená.
Archiv
Kdo je a kdo není plátcem DPH
Zjednodušeně: pokud se plátcem DPH povinně stát nemusíte — tedy pokud váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců není vyšší než 2 miliony Kč — pak se typicky plátcem DPH stát nechcete.
Kdo je plátcem daně
Plátce daně je fyzická či právnická osoba, která je povinna daň vypočítat, vybrat a odvést do státního rozpočtu (prostřednictvím správce daně). U tzv. nepřímých daní je plátcem jiná osoba než poplatník (daňový subjekt) a plátce tak zprostředkovává odvedení daní vybraných od poplatníků nebo sražených poplatníkům.
Kdo je poplatník a kdo plátce daně
Daňový poplatník je fyzická nebo právnická osoba, jejíž příjmy, majetek nebo činnost podléhá dani. Plátcem daně je osoba ze zákona povinná daň vypočítat, vybrat nebo srazit a v určité lhůtě odvést správci daně.
Jak fakturovat jako plátce DPH
Jedná se o daňový doklad, který tak musí být ze zákona i označen. Mezi další náležitosti patří: jméno, adresa, IČO a DIČ odběratele i dodavatele a data vystavení a splatnosti. U tohoto typu dokladu je povinné uvést také základ daně a % výše DPH u jednotlivých položek, zároveň nemusí obsahovat podpis či razítko.
Kdo je plátce DPH 2023
Od 1. ledna roku 2023 se plátcem DPH povinně stává pouze podnikatel, který překročí obrat dva miliony korun během jakýchkoli 12 po sobě jdoucích měsíců. Přihlášku k registraci k DPH musíte případně podat do 15. dne v měsíci následujícím po tom, kdy vám vznikla povinnost stát se plátcem.
Kdy je dobré být plátcem DPH
Zda je výhodnější být, či nebýt plátcem DPH se odvíjí od Vaší pozice na trhu podnikání. Pokud jsou Vaši zákazníci plátci DPH, nebo Vy sami nakupujete od firmy, která plátcem DPH je, je pro Vás výhodnější registrovat se k plátcovství DPH a to i přesto, že Váš roční obrat nepřesahuje 2 000 000 Kč.
Jak se vyhnout placení DPH
Neplátce tak musí mít obrat menší než 1 000 0000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Pokud splňuje tuto podmínku, pak nemá povinnost odvádět daň ze svých zdanitelných plnění. Neplátce nemá nárok na odpočet. DPH se rovněž vyhnou subjekty vykonávající činnosti, které jsou od DPH osvobozeny.
Kdo je správcem dane u DPH
Nejběžněji jako správce daně vystupují územní finanční orgány, kterými jsou finanční úřad a finanční ředitelství, a dále územní celní orgány, kterými jsou celní úřady.
Kdo je poplatníkem DPH
Plátcem daně z přidané hodnoty je každý subjekt se sídlem, provozovnou či místem podnikání registrovaný jako plátce DPH. V Česku se plátcem musí povinně stát subjekt, jehož obrat přesáhl za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců částku 2 000 000 Kč.
Kdy je poplatník a plátce jedna osoba
Řešení: Poplatník je zároveň plátce daně například u daně z příjmu fyzických osob samostatně výdělečně činných (např. živnostník) – musí si daň spočítat, vyplnit daňové přiznání a ještě sám zaplatit.
Kdy se vyplatí být plátce DPH
Zda je výhodnější být, či nebýt plátcem DPH se odvíjí od Vaší pozice na trhu podnikání. Pokud jsou Vaši zákazníci plátci DPH, nebo Vy sami nakupujete od firmy, která plátcem DPH je, je pro Vás výhodnější registrovat se k plátcovství DPH a to i přesto, že Váš roční obrat nepřesahuje 2 000 000 Kč.
Co musí být na faktuře plátce DPH
Co musí obsahovat faktura u plátců DPHdaňové identifikační číslo dodavatele;označení osoby, pro kterou plnění uskutečňujete, a to včetně DIČ (pokud ho má);rozsah a druh dodávané služby nebo množství a druh výrobku;jednotkovou cenu bez daně a případnou slevu;základ daně;sazbu a výši daně (v české měně);
Kdo musí být měsíční plátce DPH
Jako OSVČ máte povinnost začít platit DPH, když váš obrat za 12 měsíců přesáhne 1 milion korun. Od chvíle, kdy provedete registraci k DPH, je vaše zdaňovací období automaticky měsíční.
Proč nebýt plátce DPH
Nebýt plátcem DPH se dále vyplatí například v situacích, kdy: Vašimi zákazníky jsou spotřebitelé – ti totiž téměř vždy DPH neplatí, a tudíž by bylo zbytečné, abyste Vy plátci DPH byli. Na zboží zakoupené od dodavatele se uplatňuje nižší sazba DPH než na zboží, které prodáváte zákazníkům.
Kdy musí živnostník platit DPH
Pokud však OSVČ dosáhne obrat vyšší než 1 milion Kč, stane se povinně plátcem DPH, musí se jako plátce registrovat a musí příslušně upravit své účetnictví tak, aby vyhovovalo zákonu o DPH (235/2004 Sb.).
Kdo je správcem přímých daní
Správcem daně je správní orgán (orgán moci výkonné, orgán územního samosprávného celku, jiný orgán a právnická či fyzická osoba, vykonává-li působnost v oblasti veřejné správy) nebo jiný státní orgán (má-li svěřenou působnost v oblasti správy daní).
Jak často se platí DPH
Zjednodušeně řečeno, měsíční plátce DPH musí podávat daňové přiznání každý zdaňovací měsíc, kvartální subjekt jednou za čtvrtletí – tedy za každé tři měsíce. Po registraci k DPH v České republice se každý subjekt stává automaticky měsíčním plátcem DPH.
Co znamená že nejsem plátce DPH
Neplátce – podnikatel či firma, která má obrat nižší než 1 000 000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Nemá povinnost odvádět DPH a nemá nárok na odpočet. Plátce je osobou registrovanou k dani. Musí odvádět daně ze všech svých zdanitelných plnění a má nárok na odpočet.
Proč se stát plátce DPH
Proč se stát plátcem DPH Na úvod připomeňme, že jako plátce DPH můžete takzvaně uplatnit odpočet daně na vstupu. Zjednodušeně to znamená, že od daně na výstupu, čili daně vybrané od svých odběratelů, odečtete daň na vstupu (kterou jste zaplatili svým dodavatelům).
Kdy může plátce DPH vystavit fakturu bez DPH
Pokud celková částka za plnění nepřesahuje 10 000 Kč včetně DPH, nemusíte vystavovat kompletní fakturu a vystačíte si pouze se zjednodušeným daňovým dokladem. U něj stačí uvést pouze označení osoby, jednotkovou cenu a základ a výši daně.
Jak vystavit fakturu když nejsem plátce DPH
Faktura pro neplátce DPH má podobné náležitosti jako faktura pro plátce DPH. Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti.
Kdy se má platit DPH
Platbu DPH je nutné provést do 25 dnů od skončení předchozího zdaňovacího období. To znamená buď 25 dní po skončení předchozího měsíce nebo čtvrtletí. Pokud vznikne nárok na vrácení DPH, vrátí vám ho úřad na uvedený účet. I tak je ale nutné podat přiznání k DPH a kontrolní hlášení.
Kdo platí DPH při prodeji
Při prodeji bytu, domu nebo pozemku se platí také daň z přidané hodnoty, ve většině případů je to 21 %. Tato daň se ale netýká fyzických osob, které nejsou plátci DPH. DPH tedy platí pouze plátci DPH, v praxi jsou to především developeři.
Co všechno se musí danit
Mezi přímé daně patří:daň z příjmů právnických osob,daň z příjmů fyzických osob,daň z nemovitosti,daň z nabytí nemovitosti (zrušena),darovací daň (zrušena),dědická daň (zrušena),silniční daň.