Kdo muze být znalcem
Znalcem může být ten, kdo je odborně způsobilý, to znamená, že má odpovídající vysokoškolské vzdělání a alespoň 5 let aktivní praxe nebo jiné osvědčení o své odborné způsobilosti. Musí také složit vstupní zkoušku.
Kdo jmenuje znalce
Znalce (tlumočníky) jmenuje pro jednotlivé obory (jazyky) ministr spravedlnosti nebo předseda krajského soudu v rozsahu, v němž je ministrem spravedlnosti k tomu pověřen.
Jak má vypadat znalecký posudek
Znalecký posudek musí být vždy vyhotoven pouze znalcem jmenovaným pro příslušný obor odvětví příp. specializaci. Proto Znalecký posudek obsahuje vždy standardní znaleckou doložku, která uvádí kdo a kdy znalce jmenoval, pod jakým číslem a v jaké odbornosti, případně specializaci.
Kdo je to znalec
Znalcem (resp. soudním znalcem) je fyzická osoba zapsaná do seznamu znalců vedeného Ministerstvem spravedlnosti a oprávněná k výkonu znalecké činnosti. Kromě znalců – fyzických osob jsou k výkonu znalecké činnosti oprávněné též znalecké kanceláře a znalecké ústavy.
Kdo platí soudního znalce
Odměnu a náhradu nákladů je znalec povinen vyúčtovat zároveň s podáním posudku. Náklady znaleckého posudku hradí spotřebitel sám, ovšem v případě kladného posudku má právo požadovat úhradu těchto nákladů po prodejci podle § 598 Občanského zákoníku.
Jak ukončit znaleckou činnost
Co potřebujete, pokud službu řešíte. Postačí být zapsán v seznamu znalců a oznámit volnou formou Ministerstvu spravedlnosti ukončení znalecké činnosti tak, aby bylo zřejmé, kdy toto oznámení bylo Ministerstvu spravedlnosti doručeno.
Kdo může vypracovat znalecký posudek
Znalecký posudek je důkazní prostředek použitelný (nejen) ve správním řízení. Používá se k dokazování skutečností, které vyžadují odborné posouzení. Znalecké posudky mohou vypracovávat pouze osoby zapsané do seznamu znalců a tlumočníků[2]. Znalce může ustanovit správní orgán.
Kdo platí znalecký posudek
Náklady znaleckého posudku hradí spotřebitel sám, ovšem v případě kladného posudku má právo požadovat úhradu těchto nákladů po prodejci podle § 598 Občanského zákoníku. Vzorový dopis, kterým tyto náklady může požadovat po prodejci, si můžete zdarma stáhnout na www.dtest.cz/poradna.
Kdo může dělat znalecký posudek
Znalecké posudky mohou vypracovávat pouze osoby zapsané do seznamu znalců a tlumočníků[2]. Znalce může ustanovit správní orgán. Případně si můžete u znalce objednat posudek jako účastník řízení a poté navrhnout posudek provést jako důkaz.
Jak dlouho trvá vypracování znaleckého posudku
Doba zpracování znaleckého posudku je závislá především na náročnosti a rozsahu zkoumání, ale často se neúměrně natahuje z důvodu absence potřebných materiálů. Odhadem lze říci, že časová náročnost pro vypracování jednoho znaleckého posudku (jeden podpis) se pohybuje cca 20 až 25 hodin (někdy i déle).
Kdo hradí náklady znaleckého posudku
Náklady znaleckého posudku hradí spotřebitel sám, ovšem v případě kladného posudku má právo požadovat úhradu těchto nákladů po prodejci podle § 598 Občanského zákoníku.
Kdo může vydat znalecký posudek
Znalce pro jednotlivé obory jmenuje ministr spravedlnosti nebo předseda krajského soudu. Kromě znalců mohou posudek vydat i znalecké kanceláře specializované na znaleckou činnost.
Jak dlouho trvá vypracovat znalecký posudek
Cena znaleckého posudku závisí na dohodě mezi znalcem a zákazníkem. Vypracování jednoduchých posudků trvá obvykle necelý měsíc a stojí do tisíce korun, složitější posudky jsou dražší a jejich zpracování delší.
Kdo mi udela odhad nemovitosti
Znalec (osoba jmenovaná soudem nebo Ministerstvem financí) připraví znalecký posudek o nemovitosti, který poté předložíte finančnímu úřadu. Znalecký odhad nemovitosti se většinou liší od tržní ceny, výsledná cena bývá výrazně nižší než cena tržní.
Jak se bránit proti znaleckému posudku
že proti vyjádření jeho odborného názoru neexistuje žádný opravný prostředek. Na Vaši žádost si může samozřejmě pojišťovna nechat vypracovat znalecký posudek jiným znalcem, vše však bude záviset na jejím rozhodnutí.
Proč se dělá odhad nemovitosti
Odhad nemovitosti budete potřebovat při koupi, prodeji, pro výpočet daně z převodu nemovitosti a darovací daně. Bez odhadu ceny nemovitosti se neobejdete ani při získávání hypotéky, při pojištění nemovitosti, při vyřizování dědictví, rozdělení spoluvlastnictví a i v dalších případech.
Jak dlouho trvá odhad nemovitosti
2. Odhad. Na základě rezervační smlouvy si banka sjedná vyhotovení odhadu nemovitosti. To může trvat přibližně jeden týden.
Co je znalecká doložka
Na této poslední straně je také připojena znalecká doložka, která obsahuje označení seznamu, v němž je znalec zapsán, označení oboru, odvětví případně specializace v němž je oprávněn podávat posudky, a číslo položky, pod kterou je znalecký posudek zapsán v evidenci posudků.
Kdo platí odhad nemovitosti
Kdo platí odhad nemovitosti Vypracování odhadu platí výhradně objednavatel.
Kdo může dělat odhad nemovitosti
Kde hledat znalce
Znalecký posudek nemovitosti může provést pouze soudní znalec. Toho jmenuje buď soud, nebo ministerstvo financí. Takovýto soudní odhadce nemovitostí musí být zapsán v oficiálním seznamu Komory soudních znalců ČR. V tomto seznamu pak „svého“ znalce také najdete.
Jak Svazat znalecký posudek
Posudek je svázán, jednotlivé strany jsou očíslovány a sešívací šňůra je připevněna k poslední straně a přetištěna znaleckou pečetí, která obsahuje malý státní znak a jméno znalce.
Kdy je nutný odhad nemovitosti
Kdy ho budete dělat dobrovolně a kdy se naopak bez něj vůbec neobejdete Odhad nemovitosti budete potřebovat při koupi, prodeji, pro výpočet daně z převodu nemovitosti a darovací daně.
Co je třeba k odhadu nemovitosti
Důležité doklady pro odhadvýpis z Katastru nemovitostí – list vlastnictví (ne starší než 3 měsíce)kopie snímku katastrální mapy daného území (ne starší než 1rok)doklady omezující vlastnická práva.doklady o nabytí vlastnictvíprováděcí předpisy pro nakládání s nemovitostístavby oceňované výnosovým způsobem.