Kdo vymyslel Coca-Colu?

Kdo vymyslel logo Coca-Coly

Coca-Colu vynalezl roku 1886 lékárník doktor John Stith Pemberton v Atlantě v USA. Název i jeho grafické zpracování ve formě dodnes používaného loga navrhl Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson. Poprvé byl nápoj prodáván za 5 centů v lékárně v Atlantě Willisem Venablem 8. května 1886.

Kdo vlastní Coca Colu

The Coca-Cola Company
Celková aktiva 83,2 mld. $ (2018)
Vlastní kapitál 17 mld. $ (2018)
Zaměstnanci 200 000 (2013)
Majitelé Berkshire Hathaway (9,3 %) Vanguard Group (7,4 %) BlackRock (6,4 %)

Jak vznikla Coca-Cola

Coca-Cola se zrodila v Atlantě (americký stát Georgia). Americký lékárník John Pemberton tu v roce 1886 namíchal výtečný nealkoholický nápoj, který mimo jiné obsahoval zejména listy jihoamerické koky a jádra ořechů koly. Nejdříve se nápoj prodával ve formě sirupu na recept v lékárně.
Archiv

Kdo udělal Fantu

Chutný oranžový nápoj byl původně navržen speciálně pro nacisty. Suroviny pro výrobu Coca-Coly bylo během války obtížné dodávat, manažer společnosti Coca-Cola pro Německo Max Keith proto přišel s novým nápojem, který měl vzniknout z dostupných ingrediencí. A Fanta byla na světě.

Proč je Coca-Cola dobrá na žaludek

S jídlem se kyselina v žaludku spotřebovává. "Pokud je jí přechodný nedostatek, například po těžším, tučném jídle nebo také po nedostatečně tepelně upraveném, zkaženém či infikovaném jídle, Coca-Cola působí jako digestivum. Zlepší a urychlí odchod potravy ze žaludku.

Co znamená Coca-Cola

Kola (řidčeji cola) je druh sladkého nealkoholického nápoje syceného oxidem uhličitým, obvykle obarveného karamelem a obsahujícího kofein. Název pochází od názvu oříšku kola, semena kolovníku, který byl původně používán jako zdroj kofeinu.

Kde se v ČR vyrábí Coca-Cola

Dnes se nápoje Coca‑Cola pro Česko a Slovensko vyrábějí v závodě v Praze-Kyjích.

Z jaké země pochází Fanta

Fanta je historicky druhým nápojem firmy Coca-Cola po Coca-Cole. Vznikla v roce 1940 v Německu.

Kdy vznikla Mirinda

Na trh byla Mirinda uvedena již v roce 1959 a v současnosti je rozšířená asi ve 100 zemích světa. Od roku 2005 se v USA Mirinda z velké části prodává pod značkou Soda Twister Tropicana s výjimkou Guamu, kde Pepsi začal prodávat pod značkou Mirinda v roce 2007 (nahrazující Chamorro Punch Orange).

Co se stane když budu pít jen colu

Zlepší se fungování ledvin

Teď, když se vaše tělo už nemusí vypořádávat s nevyslovitelnými látkami obsaženými v cole light, ledviny se mohou vrátit k odstraňování toxinů, stabilizování krevního tlaku a vstřebávání minerálů.

Na co pomaha kola

Kofein také podporuje činnost ledvin, což může být jedna ze souvislostí, neboť tělo tak rychleji filtruje škodlivé látky a ledviny také pak produkují větší množství moči. Kromě toho uvolňuje kofein svaly v průduškách, takže se po něm člověku lépe dýchá.

Co je lepsi Coca-Cola nebo Pepsi

Pepsi vyhrává u těch, kteří mají rádi sladší chuť. Obsahuje o něco méně cukru než Coca-Cola a také podstatně méně sodíku, a to 30 mg v jedné 250ml plechovce, zatímco Coca-Cola 45 mg ve stejném množství.

Kdo je zakladatel Fanty

Josef Fanta, tehdy vědecký pracovník Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, se ničeho nelekl, pustil se s chutí (nebo to byla mladická nerozvážnost) do práce a 17. května 1963 opravdu Krkonošský národní park oficiálně vznikl. Jeho prvním ředitelem se stal horník Miroslav Klapka.

Z jaké země pochází Mirinda

Mirinda je značka nealkoholických nápojů původně vytvořených ve Španělsku, ale s celosvětovou distribucí. Slovo Mirinda znamená v esperantu "obdivuhodné, nádherné".

Co obsahuje Mirinda

Složení: voda, cukr, pomerančová šťáva z koncentrátu, kyselina uhličitá, regulátor kyselosti (kyselina citrónová), extrakt z pomeranče, aroma, antioxidant (kyselina askorbová), regulátor kyselosti (citrát sodný), stabilizátor (karubin), barvivo (betakaroten a E160e). Použití: Určeno k přímé spotřebě.

Co pít místo coly

Nejlepší jsou neslazené vody

Mezi málo známými nápoji s vydatnou náloží kalorií najdete na e-kalkulačce fantu (různé druhy mají 1700-2200 kJ na litr), 7 UP-Seven (1900), Top Topic (1850) nebo tonic (1700). Ale také dost sladké cappy (kolem 1800 kcal) nebo kubíka (1700-2200).

Proč nepít Colu Zero

Coca Cola Zero ale se zdravým životním stylem nemá vůbec nic společného. Krom vody není v jejím složení nic zdravého. Sice neobsahuje cukr, ale místo nich obsahuje nebezpečná umělá sladidla, která způsobují mnoho zdravotních problémů.

Co se stane po vypiti Coca-Coly

Kofein, který se do těla dostal po vypití CocaColy, se již úplně vstřebal. Vaše cévy jsou rozšířené, krevní tlak vzrůstá a játra reagují vypuzováním stále většího množství cukru do vašeho krevního oběhu. V mozku jsou utlumené receptory adenosinu a snižuje se únava.

Co dělá Coca-Cola v těle

Kofein, který Cola obsahovala, tělo již vstřebalo. Cévy však zůstávají stále rozšířené, vzrůstá Vám krevní tlak a játra vypuzují stále více cukru do Vašeho krevního oběhu. Receptory adenosinu jsou v mozku blokované a snižuje se tak Vaše únava.

Čím je slazená Coca-Cola

Nápojářská firma Coca-Cola používá od letošního června ke slazení svých limonád glukózovo-fruktózový sirup namísto řepného cukru. Levnější náhražka se vyrábí z kukuřice. Odborníci se zatím neshodují na tom, co je méně zdravé.

Jaký je rozdíl mezi Mirindou a Fantou

V nutriční tabulce se rozdíl projevil následovně: německá Mirinda ve 100 ml obsahuje 9,4 g cukru, česká a polská 7,8 g. V případě Fanty měly všechny tři státy svou originální verzi. Německá je slazená cukrem, polská cukrem, cyklamátem a sacharinem.

Kdo vymyslel Mirindu

Vymyslel ji lékárník John Stith Pemberton (1831–1888) roku 1886 v Atlantě v USA. Nápoj byl nejprve tvořen dvěma hlavními ingrediencemi, a to výtažkem z koky a z ořechu koly (plod kolovníku), obsahoval tedy kokain a kofein.

Co pít místo Coly

Nejlepší jsou neslazené vody

Mezi málo známými nápoji s vydatnou náloží kalorií najdete na e-kalkulačce fantu (různé druhy mají 1700-2200 kJ na litr), 7 UP-Seven (1900), Top Topic (1850) nebo tonic (1700). Ale také dost sladké cappy (kolem 1800 kcal) nebo kubíka (1700-2200).

Co obsahuje Fanta

Voda, fruktózo-glukózový sirup, pomerančová šťáva z koncentrátu (5%), oxid uhličitý, kyseliny: kyselina citronová a kyselina jablečná, regulátor kyselosti: glukonan sodný, přírodní aroma, sladidla: cyklamát sodný a sacharin, antioxidant: kyselina askorbová, stabilizátor: guma guar, barvivo: karoteny.

Odkud je Mirinda

Mirinda znamená „úžasný a nádherný“ v jazyce esparanto. Tato populární značka sladkých limonád totiž původně pochází ze Španělska. Dnes je známá po celém světě a vyrábí se v 17 různých příchutích, nejvíc proslulá je však její pomerančová varianta. Značku vlastní společnost PepsiCo.