Kdo vymyslel háčky a čárky?

Kdo zrušil spřežky

Do 15. století se spřežky hojně vyskytovaly i v češtině. O odstranění většiny z nich se zasloužil mistr Jan Hus provedením jazykové reformy. Spřežky ch, dz a dž se zachovaly dodnes.

Kdo vymyslel Pravidla českého pravopisu

V roce 1902 vydal Jan Gebauer první Pravidla českého pravopisu, která obsahovala přehled morfologie. Pravidla z roku 1902 uváděla značné množství dublet (např.

Kdo zavedl spřežky

Mistr Jan Hus, jehož upálení si připomínáme 6. července, proslul nejenom jako kazatel, ale rovněž jako jazykovědec. Z českého pravopisu odstranil spřežky a navrhl diakritická znaménka.
Archiv

Co jsou háčky a čárky

Diakritika je souhrn fonetických znamének, která se využívají k rozlišení výslovnosti u stejně napsaných hlásek a zároveň k odlišení významu stejných písmen. Doplňují tedy abecední znaky latinské abecedy, čímž rozšiřují pestrost používaných samohlásek i souhlásek.
Archiv

Kdo nechal upálit husa

Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.

Jak se píše k večeru

Obojím způsobem můžeme psát: bezesporu / bez sporu, bezpochyby / bez pochyby, kupodivu / ku podivu, kupříkladu / ku příkladu, kvečeru / k večeru, například / na příklad, zdáli / z dáli, zjara / z jara, zpočátku / z počátku, načase / na čase…

Kdo vymyslel češtinu

Pro novou kodifikaci spisovné češtiny se východiskem stal literární jazyk konce 16. století a díla Komenského. Z různých pokusů o kodifikaci byla nakonec všeobecně přijata gramatika Josefa Dobrovského, která poprvé vyšla roku 1809. Byly odstraněny některé pozůstatky zastaralého bratrského pravopisu (např.

Kdy se začalo mluvit česky

Období od poloviny 12. století do konce 13. století. Z tohoto období pocházejí první české písemné památky – bohemika (česká jména v cizojazyčném textu), glosy (české překlady slov a frází vepsané do cizojazyčného textu) a přípisky (záznamy v češtině, které se neváží k cizojazyčnému textu).

Jak se píše Pražský hrad

S velkým písmenem se tradičně píšou názvy památek celonárodně považovaných za významné: Pražský hrad, Staroměstská radnice (v Praze), Betlémská kaple, Strahovský klášter, Sázavský klášter, Vladislavský sál. PČP z r. 1993 mezi tyto názvy zařadila Chrám sv.

Jak vzniklo tvrdé Y

Ve staré češtině (na rozdíl od spisovné češtiny dnešní) existovaly zhruba do přelomu 14. a 15. století ve výslovnosti dvě dvojice tzv. i‑ových hlásek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ měkké [i] a [í] a tvrdé [y] a [ý].

Kdo vymyslel háčky

České háčky a čárky loni oslavily významné jubileum – 600. výročí svého vzniku. Přesněji to byla znaménka punctus rotundus a gracilis virgula, jež světlo světa spatřila roku 1406 v latinském spisu De orthographia Bohemica (O pravopisu českém), jehož autorem je snad Mistr Jan Hus.

Jak se říká háčkům a čárkám

Háček (ˇ, též karon) je diakritické znaménko, které se kromě češtiny používá také ve slovenštině (mäkčeň), slovinštině (strešica), chorvatštině a srbštině (kvaka nebo kvačica), litevštině, lotyštině a v některých ugrofinských jazycích, například estonštině (katus) a finštině (hattu).

Kdo zavedl přijímání pod obojí

Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".

Odkud pocházel Jan Hus

Jan Hus zřejmě pocházel z Husince u Prachatic. Tam v Husově ulici dodnes stojí Husův dům, kde podle tradice získal první vzdělání. V roce 1390 přišel na univerzitu do Prahy, dosáhl titulu mistra svobodných umění, od roku 1398 na univerzitě vyučoval a v letech 1409–1410 se stal jejím rektorem.

Jak se píše Mám zato

Může se psát oboje, záleží na kontextu, ve kterém to používáte. Za to se používá mapříklad když řekneme "Za to půjdeš do vězení." Zato používáme, pokud chceme říci "Petrovi to moc nejde, zato Pavel je docela šikovný."

Jak se píše navíc

Píšeme vždy dohromady: najednou, navíc, nanejvýš, vcelku, navečer, napoprvé, napříště, odjinud…

Co je nejtěžší jazyk na světě

Britský časopis The Economist si položil otázku, který jazyk světa je ten nejsložitější. Vítězem se stala vzácná řeč amazonských indiánů známá pod označením tuyuca. Je tvořena fonetickým systémem jednoduchých souhlásek a několika málo nosových samohlásek.

Jaký jazyk má nejvíce slov

Určitě jste už někdy přemýšleli nad tím, jaký jazyk používá nejvíce nebo naopak nejméně slov či písmen. V rozsahu slovní zásoby v současnosti vede angličtina s přibližně 990 tisíci slovy, nejhůře se slovní zásobou je na tom jazyk Taki Taki (Surinam) s 340 slovy.

Proč se nad U píše kroužek

Výsledkem je tedy dlouhá samohláska [ú], pro kterou se ustálilo značení s kroužkem nad písmenem (ů), a vy už jistě tušíte, že onen kroužek je vlastně jakýmsi "reliktem" či pozůstatkem samohlásky ó či dvojhlásky uo, které našemu dlouhému ů předcházely. Značení s ů se v pravopise plně prosadilo přibližně od poloviny 16.

Jak se píše Černá Hora

Vzhledem k tomu, že se jedná o dvouslovný název státu, obě písmena musí být velká. Správně se píše Černá Hora. Dvouslovných názvů států či měst je spousta. Jen pro příklad: Hradec Králové, Burkina Faso, Jižní Korea a tak dále.

Jak se píše Svatý Kopeček

Svatý kopeček u Olomouce je vyhledávaným místem nejen pro věřící, ale i pro turisty. V roce 2018 byla tamní bazilika Navštívení Panny Marie zapsána na seznam kulturních památek České republiky.

Kdo vymyslel i y

O výslovnosti původního tvrdého „y“ nás také poučuje Jan Hus, který v roce 1406 píše, že se pokládá špička jazyka za spodní zuby a jazyk se uprostřed obloukovitě zvedne. Naši předci uplatňovali rozdílnou výslovnost obou „i“ všude ve slově, tzn. i na jeho konci.

Jak se říká Hackum a Carkam

Věta, v níž jsou obsaženy všechna písmena s diakritikou: Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.

Jak se řekne anglicky háček nad písmenem

háček

háček m
1. (zdrob.) ( malý hák ) hook ( let ), small hook , ( věšáček ) peg
2. (ryb.) ( na ryby ) ( fish ) hook
3. (ling.) ( nad písmenem ) hacek , wedge
4. (hovor.) ( problém ) catch , snag , hitch Má to ale háček . But there is a catch / snag in it . V tom je právě ten háček ! Therein lies the rub !

Jak se dělá háček nad D

ď, ť, ň, …), je třeba postupovat takto:Přidržíme klávesu Shift.Krátce stiskneme klávesu s háčkem ˇ (na pravé straně klávesnice s českými znaky). Háček je v paměti počítače, na obrazovce se ještě neukáže.Pustíme klávesu Shift.Stiskneme klávesu s písmenkem, nad kterým chceme mít háček, například stiskem klávesy n.