Kdo vymyslel KPR?

Kdo vymyslel resuscitaci

Výraznou osobností, která se vyznamenala v oblasti resuscitace a intenzivní medicíny byl lékař Edward Coleman, který vymyslel techniku endotracheální intubace pomocí jícnového okludéru. Colemanova intubace byla důmyslná a prakticky proveditelná a je s podivem, že byla dlouhou dobu zapomenuta.
Archiv

Kdo zavedl kardiopulmonální resuscitaci

Připomněl také osobnost Petra Safara, který zavedl pojem kardiopulmonální resuscitace.

Kdy vznikla resuscitace

1957 Po objevu účinnosti zevní masáže srdeční pro umělý krevní oběh, publikovaném v 1960 dr. Kouwenhovenem, Knickebrockerem a Judem vytvořil Safar v roce 1961 základ současných postupů – metodu neodkladné resuscitace.

Kdy byla vynalezena masaz srdce

Zlom v poskytování první pomoci nastal ke konci 19. století, kdy v roce 1892 byla poprvé úspěšně provedena první nepřímá srdeční masáž a roku 1901 srdeční masáž přímá (Mílek, 1929). Oficiálně první objev účinnosti zevní masáže srdce pro umělý krevní oběh se datuje do roku 1960.
Archiv

Kam dát ruce při kardiopulmonální resuscitaci

Spojené ruce přiložíme na střed hrudníku – mezi prsa. Horní končetiny musí být propnuté v loktech! Hrudník stlačujeme cca 5–6 cm do hloubky. Frekvence kompresí je 100–120 stlačení za minutu.

Co je to hands only

"Doporučení tzv. „hands only CPR“ (tedy stlačování hrudníku bez umělého dýchání) platí jen pro určitý typ srdečních zástav a pokud bychom jej důsledně dodržovali, mnozí z pacientů, které se nám podařilo vrátit do života, by nepřežili," vysvětluje ředitel středočeské záchranky Jiří Knor.

Co je to KPR

Kardiopulmonální resuscitace (KPR) neboli CPR (zkratka pochází z anglického názvu cardiopulmonary resuscitation) je urgentní výkon, který může zachránit život člověku se srdeční zástavou. Po zajištění průchodnosti dýchacích cest střídá zachránce umělé dýchání s rytmickým stlačováním hrudníku (tzv. zevní masáž srdce).

Kdy začít KPR

Kardiopulmonální resuscitace se zpravidla provádí při zjištění známek zástavy oběhu – postižený je v bezvědomí a nedýchá normálně. Nedýchá-li postižený normálně, může vykazovat známky hypoxie (nedostatku kyslíku v organismu): rty, ušní boltce, špička nosu a nehtová lůžka jsou namodralé, kůže je voskově bledá.

Jak provadet KPR

Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.

Jak zahájit KPR

Zahájení neodkladné resuscitace

Zaujmeme polohu vedle pacienta nejlépe v kleče, přiložíme hranu dlaně jedné ruky doprostřed pacientova hrudníku (dolní polovina hrudní kosti), druhou ruku přiložíme shora přes první, ověříme polohu rukou a s napnutými pažemi zahájíme komprese hrudníku.

Kdy se provádí KPR

Kardiopulmonální resuscitace se zpravidla provádí při zjištění známek zástavy oběhu – postižený je v bezvědomí a nedýchá normálně. Nedýchá-li postižený normálně, může vykazovat známky hypoxie (nedostatku kyslíku v organismu): rty, ušní boltce, špička nosu a nehtová lůžka jsou namodralé, kůže je voskově bledá.

Kdy zahájit KPR

Je nutné ji zahájit při poruše jedné ze tří základních životních funkcí (vědomí, dýchání, srdeční činnosti). Zatímco u dýchání a srdeční činnosti hodnotíme pouze zda je u postiženého zachována či nikoliv, u vědomí je nutné umět rozeznat dva stavy – mdlobu a bezvědomí.

Kdy zahájíme KPR

Kdy resuscitaci nezahajujeme Důvody nezahájení resuscitace jsou následující: konečné stadium nevyléčitelného onemocnění, jedná-li se o poranění neslučitelné se životem, nebo jsou přítomné jasné známky smrti (posmrtná ztuhlost, hnilobné a rozkladné změny).

Kdy lze ukončit laickou resuscitaci

Zdravotničtí profesionálové by měli zvážit ukončení nebo nezahájení poskytování neodkladné resuscitace v následujících případech: Bezpečnost resuscitujícího nemůže být zaručena. Je zřejmé smrtelné zranění nebo jsou přítomny jisté známky smrti. Je k dispozici platné příslušné dříve vyslovené přání pacienta.

Jak dlouho může trvat resuscitace

Kardiopulmonální resuscitaci lze ukončit:

V případě, že došlo k úspěšnému obnovení spontánní- ho oběhu; Pokud základní resuscitace, v trvání déle než 30 minut, či resuscitace rozšířená, trvající nejméně 20 minut, při přetrvávající asystolii nevedla k obnově známek života.

Co je nejdulezitejsi při resuscitaci

pravidelně kontrolovat puls a dech poraněného. resuscitaci nepřerušovat do příjezdu ZZS, obnovení dýchání či vědomí nebo vlastního vyčerpání.

Jak zahajit resuscitaci

Zahajte resuscitaci: 100–120 stlačení hrudníku za minutu, 2× za vteřinu. Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko.

Jak dlouho se oživuje

Standardně se pacienti oživují maximálně 45 minut.