Kdo podepisuje cestovní příkaz
Cestovní příkaz podepisuje nadřízený a ten, kdo má podpisové právo k zakázce, z níž jsou náklady na pobyt hrazeny. V případě úhrady z prostředků Zahraničního oddělení tedy cestovní příkaz musí podepsat vedoucí ZO (před cestou a znovu po návratu).
Archiv
Jak vyplnit cestovní příkaz spolucestující
Když jede na služební cestu více zaměstnanců
Jedou-li jedním vozidlem, každý z nich napíše do řádku „spolucestující” jména svých kolegů. Jedou-li autem jednoho z nich, je nutné v cestovním příkazu odlišit, kdo je vlastník, aby bylo jasné, komu máte proplatit náhrady za pohonné hmoty.
Archiv
Jak se vyplácí cestovní náhrady
Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnancům ve státní a příspěvkové sféře stravné ve výši: 120 Kč až 142 Kč při pracovní cestě, která trvá 5 až 12 hodin, 181 Kč až 219 Kč při pracovní cestě, která trvá 12 až 18 hodin, 284 Kč až 340 Kč při pracovní cestě, která trvá déle než 18 hodin.
Co to je cestovní příkaz
Cestovní příkaz, lidově také „cesťák“, má za úkol přehledně a jednoduše předat informace o vyúčtování služební cesty, kam vysílá zaměstnavatel zaměstnance.
Kde podepsat cestovní příkaz
Příkazy najdete v ZIPu také mezi ostatními formuláři v záložce Dokumenty. Cestovní příkaz se odevzdává sice až po skončení služební cesty, ale než na ni vůbec vyrazíte, musíte mít cestovní příkaz podepsaný od svého vedoucího zaměstnance, který služební cestu schválil.
Kdy se vyplňuje Cestak
Cestovní příkaz neboli cesťák vyplňujete jako zaměstnanec ve chvíli, kdy jste vysláni na služební cestu. Na základě tohoto dokumentu máte pak nárok na stravné a další cestovní náhrady. Slouží ale také jako doklad o tom, kde jste se jako zaměstnanec v pracovní době nacházeli, například kvůli řešení pracovních úrazů.
Jak se počítá cestovní příkaz
Výpočet cestovních náhrad 2023
Cesta trvala 100 Km a kombinovaná spotřeba automobilu je podle technického průkazu 5 litrů nafty na 100 km. Cestovní náhrada za tuto cestu se spočte takto: základní náhrada = 100 (km) * 5,2 (sazba základní náhrady pro osobní vozidla) = 520 Kč
Jak spočítat cestovní náhrady 2023
Výpočet cestovních náhrad 2023základní náhrada = 100 (km) * 5,2 (sazba základní náhrady pro osobní vozidla) = 520 Kčnáhrada za pohonné hmoty = 5 (spotřeba auta v litrech na 100 km) * 44,10 (cena nafty) = 220,5 Kčcelková cestovní náhrada = 520 + 220,5 = 740,5 Kč
Kdy mám nárok na cestovní náhrady
Náhrada jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny (§ 161) přísluší zaměstnanci jen v případě, že cesta trvá déle než 7 kalendářních dnů. Tato náhrada přísluší k návštěvě člena rodiny do jeho bydliště nebo do jiného předem dohodnutého místa pobytu člena rodiny a zpět.
Kdo platí diety
Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění). Nevztahuje se na něj ani exekuce nebo insolvence. Pokud vás zaměstnavatel vyšle na služební cestu, pak je povinen vám zaplatit příslušné „diety“ (stravné při služební cestě).
Jak se počítá jízdné
V případě automobilu se nově jedná o 5,20 Kč za každý ujetý kilometr (oproti 4,75 Kč v roce 2022), pro jednostopá vozidla pak byla určena náhrada ve výši 1,40 Kč za kilometr (v roce 2022 to bylo 1,30 Kč).
Co se považuje za pracovní cestu
2.1 Vyslání na pracovní cestu (§ 42) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.
Kdy má řidič nárok na diety
Při služební (pracovní) cestě, máte nárok na stravné (diety). Ty se poskytují, pokud je pracovní cesta delší než 5 hodin. U zahraniční služební cesty, to musí být více než 1 hodinu mimo ČR. Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění).
Na co mám nárok při pracovní cestě
Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v nepodnikatelské sféře stravné ve výši: 129 až 153 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin. 196 až 236 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin. 307 až 367 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Kdo vysílá zaměstnance na pracovní cestu
K vyslání na pracovní cestu potřebuje zaměstnavatel váš souhlas, podle dikce zákona (§ 42 odst. 1 věty první ZP) vás zaměstnavatel může vyslat na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s vámi. Obvykle vám proto dá podepsat souhlas s vysíláním na pracovní cesty již v pracovní smlouvě.
Kdy vzniká nárok na cestovní náhrady
Kdy je na cestovní náhrady nárok
Na cestovní náhrady vzniká nárok při vyslání zaměstnance na pracovní cestu zaměstnavatelem. Pokud jste OSVČ, můžete sami sebe vyslat na pracovní cestu. Pracovní cestou je míněno časově omezené vyslání zaměstnance na pracovní cestu mimo v pracovní smlouvě sjednané místo výkonu práce.
Kdy může zaměstnavatel nařídit služební cestu
Na služební cestu vás zaměstnavatel nemůže poslat jen tak, i když se bude jednat třeba jen o cestu do vedlejšího města. Může tak učinit jen s vaším souhlasem. A ten si obvykle firmy se zaměstnanci sjednávají paušální v pracovní smlouvě.
Co jsou to cestovní náhrady
Cestovní náhrady jsou poskytovány zaměstnavatelem zaměstnanci za výdaje na cestách, jako jsou např. pracovní cesty, cesty mimo pravidelné pracoviště nebo při výkonu práce v zahraničí, a jsou upraveny zákonem č. č. 262/2006 Sb., zákoník práce.