Kdy a jak sbírat Hluchavku?

Jak usušit Hluchavku

Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C.
Archiv

Co se suší z hluchavky

Celá nať nebo listy hluchavky obsahují podobné účinné látky jako květy, používáme je pouze k vnějšímu užití. Sušíme je na sušících platech v suché a vzdušné místnosti ve stínu, celou nať pak můžeme sušit v zavěšených svazečcích. K vnitřnímu užití sbíráme květy bez kalichu a to pouze za suchého počasí.
Archiv

Co se sbírá z hluchavky

Z hluchavky se pro léčivé účinky sbírá kromě listů a nati i její květ. Nejvhodnější doba sběru je od května do září. Hluchavek je více druhů, ale mezi ty neznámější patří hluchavka bílá a hluchavka nachová. Tyto dva druhy mají také léčivé účinky, ale nejčastěji se za tímto účelem sbírá hluchavka bílá.

Kde najit Hluchavku

Výskyt. Hluchavka je běžně rozšířená, roste na rumištích, skládkách, kompostech, lemech zdí a plotů, v příkopech, zanedbaných parcích, na hřbitovech a zahradách.

Na co je dobrá hluchavka

Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku. Prospívá také trávicím orgánům, podporuje chuť k jídlu a upravuje činnost střev.

Kdy roste hluchavka nachová

Hluchavka kvete od března do října.

Kdy kvete hluchavka nachová

Hluchavka kvete od března do října.

Jak zpracovat hluchavky

Listy hluchavky se přidávají do salátů, pomazánek, omáček nebo polévek, dají se připravit i jako špenát. Nálev do vany: 20 celých hluchavek (čerstvé i sušené) přelijeme přibližně 2,5 l vody a necháme 15 minut luhovat. Nálev přecedíme a nalijeme do vany (voda by měla být bez pěny a jiných kosmetických výrobků).

Na co je dobrá hluchavka nachová

Hluchavka nachová je zase nejúčinnější při nadměrném menstruačním krvácení. Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku.