Kdy bude v Česku polární záře?

Kdy je polární záře 2023

Nejlepší období pro pozorování polární záře je od září do dubna.

Kdy bude vidět polární záře v ČR

V průběhu arktického léta slunce za polárním kruhem nezapadá, tudíž nemůžete polární záři spatřit. Ideální období je v rozmezí začátkem září až koncem dubna pokud se bavíme o Evropě. V Severní Americe je situace lehce jiná. Severní magnetický pól je geograficky lehce nakloněný k USA a Kanadě.
Archiv

Kde bude vidět polární záře

Severní polární záře mimo Evropu

Vhodný je sever Kanady i jiná místa blízko polárního kruhu. V severních lokalitách Kanady máte velkou šanci na úspěch v oblastech Yukon a Severního Teritoria. Štěstí však můžete mít i v Britské Kolumbii nebo v Novém Skotsku.
Archiv

Jak dlouho trvá polární záře

Čím je pozorovatel dále od polárního kruhu (blíže k pólu), tím je polární noc delší. V oblasti pólů pak půl roku (179 dnů zcela pod horizontem, a dalších 7 dnů částečně pod horizontem) Slunce nevychází (trvá polární noc) a pak následně půl roku nezapadá (polární den).

Kdy je ve Švédsku polární záře

Pravděpodobnost zhlédnutí polární záře úměrně stoupá s počtem hodin, po které trvá noc, což je v polárních oblastech v období od října do března. Asi nejlepším dnem pro pozorování Polární záře je zimní slunovrat (21. či 22. prosince), kdy je nejdelší noc v roce.

Jak fotit polární záře

Fotoaparát. Na focení polární záře potřebujete mít fotoaparát, na kterém je možno manuálně nastavit čas expozice, clonu a citlivost (ISO). Ideální je zrcadlovka, jakou použijete, je na vás. Kompaktní fotoaparáty vzhledem k velikosti jejich snímače nedoporučuji.

Jak často je vidět polární záře

Polární záře je jev závislý na Sluneční aktivitě, erupcích na Slunci a zemském magnetizmu a to jsou parametry fungující trvale, permanentně, kontinuálně. Tedy i polární záře je jev kontinuální, funguje celoročně jen s rozdílnou mírou její intenzity. Její viditelnost je omezena na noční oblohu a oblohu bez mraků.

Kdy je vidět polární záře v Norsku

Chcete-li v Norsku vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět.

Kde je Nejhezci polární záře

Záři je možné spatřit ve většině částí země. Mezi nejlepší místa patří tradičně Yukon a Severní Teritoria. Štěstí však můžete mít i v Britské Kolumbii nebo v Novém Skotsku. Společnost Canadian Geographic má skvělou online mapu míst polární záře v Kanadě.

Jaké barvy má polární záře

Většinou jsou zelené, ale někdy je možné zahlédnout i náznaky růžové, červené, fialové nebo bílé. Různé barvy jsou způsobeny excitací atomů různých prvků, například kyslík má za následek zelenou barvu, dusík zase modrou nebo červenou. Polární záře se dá nejlépe pozorovat v polárních oblastech Země.

Jak vypadá polární záře

Polární záři můžeme většinou pozorovat v podobě světelných pruhů, oblouků nebo spirál opisujících siločáry magnetického pole Země. Většinou jsou zelené, ale někdy je možné zahlédnout i náznaky růžové, červené, fialové nebo bílé barvy.

Jak často je polární záře

Polární záře je jev závislý na Sluneční aktivitě, erupcích na Slunci a zemském magnetizmu a to jsou parametry fungující trvale, permanentně, kontinuálně. Tedy i polární záře je jev kontinuální, funguje celoročně jen s rozdílnou mírou její intenzity. Její viditelnost je omezena na noční oblohu a oblohu bez mraků.

Jak poznat Polarni zari

Abyste mohli vidět polární záři, musí být především tmavá obloha. Jakmile se setmí, může být polární záře viditelná v kteroukoli denní dobu. Což v oblasti nad polárním kruhem může být již ve čtyři hodiny odpoledne nebo v šest hodin ráno.

V jaké sféře je polární záře

Polární záře se objevují především v blízkosti zemských magnetických pólů (zhruba okolo 67° severní a jižní šířky) a šířka pásma jejich výskytu je obvykle kolem 6°. Avšak v závislosti na intenzitě sluneční aktivity mohou zasahovat i do středních zeměpisných šířek a výjimečně do subtropických.

Jak vyfotit polární záři mobilem

Novější Android telefony mají možnost zabrouzdat hlouběji do nastavení. Stačí se překliknout z klasického foto módu do ,,Pro” , nebo ,,Manuál” . U starších kousků to bude platit podobně jako u Applů. Můžete zkusit nějakou externí aplikaci, ale nemějte příliš velká očekávání.