Kdy vyšel Pygmalion
Pygmalion (1912) je pravděpodobně nejslavnější komedie anglického dramatika irského původu George Bernarda Shawa, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1925. Tato satira představy společenských tříd byla hrána nejprve roku 1913 ve Vídni, v Berlíně a v Praze, tiskem vyšla roku 1915.
Kdo je autorem díla Pygmalion
George Bernard ShawPygmalion / Dramatik
Pygmalión – George Bernard Shaw | Databáze knih.
Kde žil Pygmalion
Pygmalion byl kyperský král, který se zamiloval do sochy bohyně Afrodíty. Podle pozdější verze pověsti byl sochařem, který vytvořil bohyninu sochu ze slonoviny a zamiloval se do ní.
Odkud převzal autor námět pro dílo Pygmalion
Slavná komedie o pěti dějstvích nese název podle pověsti o řeckém sochaři, jenž vytvořil sochu tak krásnou, že se do ní zamiloval a na bohyni Afrodité pro ni vyprosil řeč a život. Stala se předlohou slavného muzikálu My Fair Lady. 42.
Co je to Pygmalion
Pygmalion efekt (nebo také Sebenaplňující proroctví či Efekt experimentátora) je jev, kdy pozitivní očekávání vede k pozitivnímu výsledku. Je to fenomén, při kterém nevědomě ovlivňujeme situaci a lidi tak, že naplní naši původní předpověď.
Za co dostal Shaw Nobelovu cenu
George Bernard Shaw získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1925 a v roce 1938 Oscara za svou práci na filmu Pygmalion – adaptace jeho hry se stejným názvem, byl jedinou osobou, která má Nobelovu cenu za literaturu a Oscara.
Čím se inspiroval Pygmalion
O hře. Bezpochyby nejslavnější hru Bernarda Shawa (1856–1950) inspiroval příběh o bájném sochaři Pygmaliónovi, jenž zatoužil vdechnout život soše, do které se zamiloval.
Co je Golem efekt
Golemův efekt, neboli záporná předpověď – negativní očekávání vede k negativnímu výsledku. Může to být opět ze strany učitele, který o určitém žákovi dostane negativní informaci, např. že nemá možnost se ve svém výkonu zlepšit, a že se bude spíš zhoršovat.
Kdo má Nobelovu cenu za literaturu
2011–20202011 – Tomas Tranströmer (Švédsko)2012 – Mo Jen (Čína)2013 – Alice Munroová (Kanada)2014 – Patrick Modiano (Francie)2015 – Světlana Alexijevičová (Bělorusko)2016 – Bob Dylan (USA)2017 – Kazuo Ishiguro (Spojené království)2018 – Olga Tokarczuková (Polsko), cena byla udělena v roce 2019.
Kdo v roce 1942 získal Nobelovu cenu za literaturu
1941 – Nobelova cena za literaturu nebyla udělena. 1942 – Nobelova cena za literaturu nebyla udělena.
Co znamená slovo Pygmalion
Pygmalion efekt označuje stav, kdy mají lidé sklon chovat se tak, jak od nich ostatní očekávají. Objeven byl v šedesátých letech 20. století americkým vědcem Robertem Rosenthalem a učitelem Lenore F. Jacobsonem.
Kdo více Podléha Pygmalion efektu
Pygmalion efekt se objevuje také na pracovišti. Výzkumy ukazují, že zaměstnanci si při práci vedou lépe, když od nich jejich zaměstnavatelé hodně očekávají a věří v jejich úspěch. Vede to ke zvýšení produktivity práce.
Jaký český spisovatel získal Nobelovu cenu
Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert.
Kdo byl Seifert
Jaroslav Seifert (23. září 1901 Žižkov – 10. ledna 1986 Praha) byl český básník, spisovatel, novinář a překladatel. Patřil mezi členy hnutí Devětsil, stál na počátku českého uměleckého směru poetismu.
Jakou cenu dostal J Seifert
Patřil mezi členy hnutí Devětsil, stál na počátku českého uměleckého směru poetismu. Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu (10. prosince 1984), kterou získal za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“.
Co je to efekt Novosti
Efekt novosti (anglicky primacy effect) je lidský sklon pamatovat si více věci, které jsme vnímali jako první. Pokud by se jednalo např. o řadu slov, nejlépe si zapamatujeme ta, která jsme četli nejdříve. Efekt novosti velmi úzce souvisí s haló efektem, protože funguje na stejném principu.
Který český básník je nositelem Nobelovy ceny
Od roku 1901 se uděluje Nobelova cena za literaturu. Za tu dobu ji obdržel jediný Čech, který se shodou okolností narodil ve stejném roce, kdy se Nobelova cena udělovala poprvé. Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert.
Kdo dostal Nobelovu cenu za literaturu 1984
V roce 1984 získal jako první československý spisovatel Jaroslav Seifert Nobelovu cenu za literaturu. Zprávu o udělení ceny se básník Jaroslav Seifert dozvěděl na klinice Univerzity Karlovy v Praze.
Kdy se narodil Seifert
23. září 1901, Žižkov, PrahaJaroslav Seifert / Datum narození
Kdo dostal Nobelovu cenu v ČR
Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.
Co to je sociální Kognice
SOCIÁLNÍ KOGNICE A PERCEPCE znamená, že poznávání a vnímání každého člověka je více či méně závislé na sociálních faktorech, na očekávání, resp. sociální zkušenosti vůbec a na afektivitě percipujícího.
Co je efekt prvního dojmu
Efekt pořadí či efekt primarity neboli efekt prvního dojmu je tendence vnímat dřívější informace (o určitém jevu, situaci či osobě) silněji než informace pozdější a tendence vnímat později získané informace ve světle dříve získaných informací.
Kdo má Nobelovu cenu v ČR
Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.
Kdo v Česku získal Nobelovu cenu
Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.
Kdy vyšla maminka
Po několikaleté vynucené odmlce vyšla Seifertovi sbírka Maminka (1954), která se řadí ke klenotům české poezie.