Kdy diodou Proteka proud
vlastností diody je že propouští stejnosměrný proud pouze v jednom směru. Dioda se tedy může nacházet v závislosti na polaritě připojeného napětí v jednom ze dvou stavů: PROPUSTNÉM – diodou prochází proud, ZÁVĚRNÉM – diodou proud neprochází.
ArchivPodobné
Co je prahové napětí diody
Když připojíme diodu v propustném směru, musí vnější napětí nejdříve překonat napětí hradlové vrstvy, aby se elektrony začaly dostávat do oblasti P a přes diodu začal procházet proud. Minimální potřebné napětí se nazývá prahové napětí (značí se UFO ).
ArchivPodobné
Jak propouští dioda
Diody jsou polovodičové součástky využívající vlastnosti přechodu PN, to znamená, že propouští proud pouze jedním směrem (usměrňují střídavý proud). Vývody diod se označují Anoda a Katoda.
Archiv
Proč polovodičová dioda nevede proud v závěrném směru
Závěrný směr
Při zapojení kladného pólu zdroje ke katodě (typ N) a záporného pólu k anodě(typ P) se přechod P-N v diodě rozšíří, elektrický odpor diody se zvětší. Elektrický proud v ideálním případě neprochází. Ve skutečnosti diodou prochází proud způsobený minoritními nosiči nábojů, tento proud je však velmi malý.
Archiv
Kdy je dioda v propustném směru
Když dioda umožňuje tok proudu, nachází se v propustném směru. Když je dioda v závěrném směru, funguje jako izolátor a nedovoluje tok proudu.
Jaké napětí pro LED diody
Napětí LED diod se liší podle každé LED diody, zpravidla platí, že se pohybuje kolem 1,5-3,5V ale to je veliké rozpětí a proto se na hodnotu napětí LED diody podívejte při nakupování.
Co dělá zenerova dioda
Zenerova dioda neboli referenční dioda je polovodičová součástka s PN přechodem, která se v elektrických obvodech užívá především v zapojení ke stabilizaci napětí. Jméno nese po svém vynálezci, Clarenci Zenerovi.
Jak se chová dioda v přímém směru
Proti obyčejné plošné polovodičové diodě má votampérová charakteristika tunelové diody dva výrazné rozdíly. Při polarizaci ve zpětném směru se tunelová dioda chová jako lineární rezistor s malým odporem. V přímém směru její anodový proud vzrůstá nejprve téměř přímo úměrně anodovému napětí.
Jak poznat vadnou diodu
Obecně na go neexistuje pravidlo. Vždy je lepší si jeden vývod odpájet a opatrně nadzvednout. Diodu se dá měřit buď ohmmetrem, kdy v propustném směru naměříte nějaký odpor, kdežto v závěrném směru vždy velmi vysoký.
Jak zapojit LED na 12V
LED pásky jsou většinou napájeny napětím 12V, vyskytují se však i 24V nebo 230V varianty. Pro 12V LED pásky je potřeba napájecí zdroj. Do toho pásek zapojíme, zdroj (trafo) převede napětí ze sítě z 230V na 12V.
Jak zapojit LED diody na 12V
1) Dostatečně "tvrdé" trafo, aby napětí příliš neklesalo při záteži. 2) LEDky dát před ten regulátor, dát ho přímo na sekundár, ale za můstek nebo diodu. Pokud máš jen jednu LEDku ve větvi, tak by na ní v jedné půlvlně bylo závěrné napětí 12V, což je moc.
Co je to schottkyho dioda
Schottkyho dioda je někdy označována jako bariérová dioda nebo horká nosná dioda. Schottky je jeden typ elektronické součástky, která je polovodičová. Má rychlou spínací akci s doprovodným nízkým poklesem napětí vpřed, když proud protéká diodou, malý pokles napětí se vyskytuje na svorkách diody.
Co je tunelová dioda
Tunelová (Esakiho) dioda je dioda využívající tunelový jev v propustném směru PN přechodu, který je vyvolaný stavem degenerace zvyšováním koncentrací, při kterém Fermiho energetické hladiny přecházejí až do valenčního, respektive vodivostního pásu.
Jak zkontrolovat diodu
Diody měříme v režimu kontroly polovodičů (diod), v závěrném směru by měl multimetr ukázat hodnotu mimo rozsah, v propustném směru velikost napětí na otevřené diodě.
Jak vyzkoušet LED diodu
Každá dioda má dva výstupy – anodu a katodu. Přivedeme-li na katodu napětí o kladné polaritě a na anodu napětí záporné, dioda se rozsvítí. Jak nám naznačuje i schematická značka (šipka směřující od + k – = výsledek – dvě šipečky – světlo), je třeba ledku zapojit určeným způsobem.
Jak zapojit LED diodu aby blikala
LED dioda nejprve nastrčte do držáku. Při pájení LED diody k desce nejprve připájejte jen jeden přívod, aby pak mohly být diody ještě vyrovnány. Jestliže je diody narovnána, připájejte i druhý přívod. Zastrčte kondenzátory do odpovídajících označených děr, ohněte trochu přívody a připájejte je.
Jak zjistit funkčnost LED diody
Každá dioda má dva výstupy – anodu a katodu. Přivedeme-li na katodu napětí o kladné polaritě a na anodu napětí záporné, dioda se rozsvítí. Jak nám naznačuje i schematická značka (šipka směřující od + k – = výsledek – dvě šipečky – světlo), je třeba ledku zapojit určeným způsobem.
Kde se používá tunelová dioda
Malá závislost na vnitřní ionizaci je příčinou malé citlivosti na ionizující záření i na teplotní změny. Proto se počítalo s využitím tunelových diod v kosmickém výzkumu, oscilátorech, zesilovačích pro vysoké frekvence, čítačích atd.
Co to je fotodioda
Fotodioda je polovodičová, nejčastěji křemíková, dioda s přechodem PN zapouzdřená tak, aby na přechod mohlo dopadat světlo, má okénko nebo plastickou čočku, která soustřeďuje světlo do oblasti přechodu PN. Dioda je zapojená v závěrném směru s takovým napětím, aby nedošlo k průrazu lavinovým nebo Zenerovým efektem.
Jak poznat špatnou diodu
Typické závady diod jsou přerušení (v obou směrech se chová jako rozpojený vodič) a roztavení přechodu, kdy naopak v obou směrech vykazuje odpor (měřený ohmmetrem) v řádu jednotek až stovek ohmů. Při měření v režimu testování polovodičů roztavený přechod ukáže úbytek napětí (přibližně stejný) v jedné i druhé polaritě.
Jaký odpor k diodě
Ohmův zákon
Použít tedy musíme rezistor o odporu minimálně 130 Ω. Častěji se ale setkáme s použitím rezistorů 220 Ω a 330 Ω (dají se jednodušeji sehnat). Různé způsoby zapojení LED diody.
Co je to zenerova dioda
Zenerova dioda neboli referenční dioda je polovodičová součástka s PN přechodem, která se v elektrických obvodech užívá především v zapojení ke stabilizaci napětí. Jméno nese po svém vynálezci, Clarenci Zenerovi.
Jak připojit LED diodu
LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička.
Jak zapojit LED diody
LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.