Jak pěstovat vavřín na zahradě
Na zahradu můžeme vavřín umístit zhruba po ledových mužích, ale pouze až v době, kdy teploty neklesnou pod 15 oC. Než vypěstovat vavřín ze semen, je snadnější koupit si sazenici. Pokud ale semena vysejeme a zajistíme po několik měsíců stálou teplotu cca 21 oC, dosáhneme také svého cíle.
Kdy stříhat vavřín
Jak stříhat bobkový list. Bobkový list stříháme venku cca 2x ročně. Podporujeme jeho habitus a hustotu a také jej můžeme stříhat samozřejmě dle potřeby v kuchyni. Pokud vavřín pěstujete jako kmínek, korunku zastřihávejte pravidelně, udržíte tak její hustý vzhled.
Jakou půdu potřebuje vavřín
Substrát: 1/2 zahradní půdy, 1/2 kompostu. Umístění: jako přenosnou rostlinu na balkon a terasu, mladé rostliny ponechte v zimě v nepříliš vytopeném pokoji. Světlo: V létě potřebuje světlo, ale ne slunce po celý den. Teplo: Krátkodobě snesou mrazy do -10 °C.
Jak casto Zalevat bobkový list
Od jara do podzimu byste měli bobkový list vydatně zalévat. Při běžných podmínkách stačí, když to budete dělat dvakrát týdně, ale během suchého a horkého léta byste měli rostlině dodávat vláhu denně, a to i v podobě rosení listů. Substrát by měl být vždy mírně vlhký, ale nikdy nesmí být přemokřený.
Kam zasadit vavřín
Bobkový list, neboli vavřín vznešený, není podle Františka Hlubockého příliš náročný na pěstování. Pěstuje se běžně v květináči. Přes léto je mu dobře venku, s normální zálivkou, potřebuje dostatek světla, slunce. Na zimu se musí odnést domů, do nějaké chodby, verandy, stačí mu ale jen pár stupňů nad nulou.
Jak zalévat vavřín
Zálivku upravujeme podle prostředí. V létě a na přímém slunci zaléváme denně. Vavřín mívá mnoho listů, proto vodu i dost odpařuje. Dbáme ale, aby rostlina nestála ve vodě.
Jak stříhat vavřín
Vavřín dobře snáší řez, často jsou vidět stromky s vytvarovanou korunou na vysokém kmínku. Toho docílíme, když budeme spodní lístky a výhonky zaštipovat a pravidelně řezem upravovat větévky. Zastřihovat korunu můžeme dvakrát ročně. Nejlépe vavřín vypadá s kulovitou korunou při maximální výšce asi 1,5 m.
Jak sušit vavřín
Připravte si závaží! Listy vavřínu si můžete samozřejmě usušit. Aby však byly hezky rovné a nekroutily se, suší se zatížené a na teplém, suchém místě. Vyhněte se sušení na slunci, protože by vavřín zhnědl a ztratil svou vůni chuť.
Jak se starat o vavřín
Vavřín pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny a přihnojujeme zhruba od konce února do konce září jednou za dva týdny běžnými hnojivy pro bylinky nebo pokojové rostliny. Zálivku upravujeme podle prostředí. V létě a na přímém slunci zaléváme denně. Vavřín mívá mnoho listů, proto vodu i dost odpařuje.
Jak rychle roste vavřín
Rostlina potřebuje světlo, bohatou zálivku a půdu plnou živin – potom opravdu rychle roste, až pět centimetrů za měsíc. Květináč vybereme prostorný, aby se měla rostlina kam rozrůstat. Můžeme si sami vytvořit rostlinu na kmínku, v tomto případě je to opravdu jednoduché i pro úplné začátečníky.
Kdy přesazovat vavřín
Řízky musí mít minimálně 3 listy. Použijeme stimulátor pro lepší zakořeňování. Přesazování: Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší exempláře jen podle potřeby.
Jak rozmnožit vavřín
Množení vavřínu
K množení se využívají vrcholové řízky, které mají alespoň 3-6 lístků. Umisťujeme šikmě seříznuté řízky po více kusech do květináčů. Nejideálnější podmínky jsou kolem 25 stupňů celsia, kdy dokáže skvěle zakořenit. Vavřín se ale množí i ze semen, nebo odkopky vzrostlejších keřů.