Kdy hnojit monsteru?

Jak hnojit monsteru

Hnojení – Vegetační období monster trvá od jara do podzimu. V jeho průběhu by měla být rostlina pravidelně hnojena 1× za 3–4 týdny. Pro hnojení doporučujeme použít kapalné hnojivo pro zelené rostliny, které dodá monsteře dostatek živin. Během zimních měsíců se může hnojení vynechat.
Archiv

Jak se správně starat o monsteru

Monstera je původně tropická liána, miluje polostín a vysokou vzdušnou vlhkost. Plazivé vzdušné kořeny se snažte zastrkat zpět do květináče, rostlině tím pomůžete. Do poloviny října monsteře vyhovuje teplota kolem 21 °C, mírná zálivka a časté rosení, dvakrát měsíčně lze přihnojit standardním tekutým hnojivem.

Jak často rosit monsteru

Vše napravíte opět zvýšením vzdušné vlhkosti a každodenním rosením. Zálivku nepřehánějte. Rostlina je zralá k novému zalití až tehdy, když kořenový bal dokonale proschne. Stačí tedy jednou za několik dnů, jednou za týden.
Archiv

Proč žloutne monstera

Žloutnutí listů monstery

V převážné většině případů je příčinou žloutnutí listů monstery přelití rostliny či nedostatek hnojiva. Obecně mají monstery raději sušší půdu, než přelití. Odstraňte vodu z misky pod květináčem, snižte frekvenci a množství zálivky a přidejte hnojivo pro zelené rostliny.

Jak omladit monsteru

Opadávání listů

Pokud již je spodní část rostliny holá, zkuste ji omladit razantním seříznutím. Chápu, že se vám do toho nechce, ale nebojte, rostlina obroste. Pokud vás to baví a máte místo, můžete zkusit uříznutou část nechat zakořenit. Ideálně i s několika vzdušnými kořeny.

Jak Vylecit monsteru

Rostlinu léčíme tak, že ji poléváme méně a jen do substrátu. Použijeme propustnější substrát s dostatečnou drenážní vrstvou a květináč s odtokovými otvory. Odstraníme všechny napadené listy a rostlinu ošetříme opakovaným postřikem (3 – 4 krát) v časovém intervalu cca 10 dní.

Jak moc Zalevat monsteru

Monstera má ráda stále vlhký substrát a před další zálivkou nechejte vrchní část substrátu proschnout. V zimních měsících zálivku určitě omezte. Při přelití by mohlo dojít k uhnívání kořenů, listy začnou žloutnout a rostlina rychle chřadne.

Jak se starat o řízek monstery

Zalévejte střídmě. VLHKOST VZDUCHU: Monstera není náročná na vlhký vzduch, ale jako správná, tropická rostlina sem tam rosení určitě ocení. TEPLOTA: Mezi 18°C až 30°C. Neměla by klesnout pod 15°C.

Jak dlouho koření monstera

Vybereme výhonek se vzdušným kořenem a pomocí řezacího nože ho oddělíme od zbytku rostliny. Uříznutý výhonek monstery poté vložíme do sklenice s vodou a necháme 4–6 týdnů rozkořenit. Vodu ve sklenici měníme nebo doplňujeme alespoň jednou za 7 dní.

Co s Prelitou Monsterou

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan.

Jak omladit Monsteru

Opadávání listů

Pokud již je spodní část rostliny holá, zkuste ji omladit razantním seříznutím. Chápu, že se vám do toho nechce, ale nebojte, rostlina obroste. Pokud vás to baví a máte místo, můžete zkusit uříznutou část nechat zakořenit. Ideálně i s několika vzdušnými kořeny.

Proč monstera place

Slzení listů

Jedná se o gutaci. Gutace nebo také slzení rostlin je jejich schopnost, při němž rostliny odstraňují přebytečnou vlhkost prostřednictvím listů. Gutace je projevem kořenového vztlaku. Nejčastěji nastává při vysoké vzdušné vlhkosti a nízkých teplotách.

Jak tvarovat monsteru

Výhony dorůstají až do 2,5 m. Tvarování: Je dobré vést ji po mechových sloupcích, kam pak lze zastrčit vzdušné kořeny (ty je možné zastrkávat i přímo do zeminy, odkud si také berou živiny). Jedovaté jsou všechny části rostliny – udává spousta internetových stránek.

Jak zachránit Přelitou monsteru

Pokud je rostlina přemokřená, okamžitě vylijte přebytečnou vodu z květináče i z podmisky. Rostlinu vytáhněte z květináče, odstraňte uhnilé kořeny a rostlinu přesaďte. (Pokud ale zemina s kořeny zapáchá, je už šance na záchranu minimální.) Po přesazení novou zeminu udržujte jen mírně vlhkou.

Kdy kvete monstera

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. deliciosa variegata má na listech bílé a žluté skvrny
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen

Jak dlouho žije monstera

Monstera je jedna z majestátních pokojových rostlin a nutno říci, že i velmi oblíbených. Pokud jí dopřejete podmínky k růstu, vydrží i třicet let. Její vzdušné kořeny se objeví za skříněmi i několik metrů od stanoviště a rostlina dosáhne ke stropu místnosti.

Jak oživit monsteru

Ačkoliv se jedná o tropickou rostlinu, monstera nemá ráda mnoho vody, proto ji sázejte do květináčů s drenážními otvory. Zalévat ji stačí jednou za pár dnů, zbytek zařídí voda v rozprašovači. Pokud zpozorujete na vaší monstěře hnědé listy, je to důsledek přehnané zálivky nebo přílišného vystavení listů slunci.

Jak moc je Jedovata monstera

Stejně jako ostatní "aroidy" jsou i všechny monstery jedovaté. Obsahují šťavelan vápenatý, který může způsobit při rozžvýkání bolestivé podráždění sliznic a trávicího traktu. Může způsobit také otok, horkost, chrapot a ztížené polykání, avšak není smrtelný. Při požit může vyvolat zvracení a slinění a křeče v žaludku.