Kdy do důchodu ročník 1975
Tabulka důchodového věku
Rok narození | Důchodový věk činí u | |
---|---|---|
1974 | 65r | 65r |
1975 | 65r | 65r |
1976 | 65r | 65r |
1977 | 65r | 65r |
Archiv
Jak zjistit datum odchodu do důchodu
Chcete-li si ověřit, kdy byste mohli odejít do starobního důchodu přímo na portálu ČSSZ, můžete tak učinit přímo přes ePortál. Díky přihlášení přes bankovní identitu si v Informativní důchodové aplikaci můžete na jedno kliknutí zjistit, nejen kdy budete moci odejít do důchodu, ale i kolik bude Váš důchod dělat.
Archiv
Kdy je výhodnější požádat o starobní důchod
Požádat letos o předčasný důchod může být výhodnější, než čekat na příští rok. Pro seniory, kterým vznikne nárok na starobní důchod v roce 2023, může být výhodnější požádat již letos o předčasný důchod bez výplaty. Důvodem této specifické situace jsou vysoké valorizace důchodů, které v letošním roce proběhly.
Jak dokoupit roky do důchodu
Doplacení po nároku na starobní důchod Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejpozději do dne, který předchází dni vzniku nároku na starobní důchod. Období po nároku na starobní důchod není možné doplatit.
Jak zjistit výši starobního důchodu
Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně.
Kdy vzniká nárok na starobní důchod
U ročníků narozených po roce 1971 činí důchodový věk 65 let. Beze změny zůstává stanovení věkové hranice pro odchod do starobního důchodu pojištěnců, kteří odpracovali stanovenou dobu v zaměstnání zařazeném do I. pracovní kategorie a účastníků odboje.
Jak se počítá výpočtový základ
Výpočtový základ se zjistí redukcí osobního vyměřovacího základu. První redukční hranice činí 44 % průměrné mzdy. Druhá redukční hranice je stanovena na 4násobek průměrné měsíční mzdy. Do první redukční hranice se částka neredukuje (započítává se plně), zápočet mezi první a druhou redukční hranicí činí 26 %.
Jak dlouho dopředu žádat o starobní důchod
Podání žádosti
Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. U předčasného starobního důchodu však platí, že jej nelze přiznat zpětně, ale nejdříve od data podání žádosti. Podat žádost o důchod je možné v kterýkoliv úřední den.
Co je třeba k žádosti o starobní důchod
Při sepisování žádosti o starobní důchod se předkládá zejména:občanský průkaz.doklady o studiu, popřípadě učení (v obojím případě i nedokončeném)doklady o výkonu vojenské služby.doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (rodné listy,…)doklady prokazující zaměstnání v cizině
Co je předčasný důchod bez výplaty
Bez výplaty důchodu – použije se v situaci, kdy ještě nemáte rozmyšleno, od kdy budete chtít výplatu důchodu v budoucnu uvolnit nebo v situaci, kdy je požadované datum přiznání (uvolnění) výplaty vzdáleno více než 4 měsíce ode dne sepsání žádosti.
Co je započtena doba
Dopočtená doba v praxi znamená, že se při výpočtu invalidního důchodu zohledňuje nejen doba pojištění získaná do vzniku invalidity, ale i doba od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku. Zjednodušeně řečeno doba, kterou by hypoteticky mohl člověk získat, pokud by se nestal invalidním.
Co je třeba k žádosti o důchod
Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)
Kde si nechat spočítat důchod
Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně.
Jak postupovat při žádosti o starobní důchod
Při žádosti o starobní důchod se musíte prokázat platným průkazem totožnosti, poté sepíšete žádost o důchod a to je vše. Při žádosti také dokazujete skutečnosti, o kterých zatím nemá ČSSZ evidenci. Jedná se například o náhradní dobu pojištění, jako je studium, vojenská služba a péče o dítě.
Kdy můžu žádat o důchod
Žádost o starobní důchod můžete podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. Den přiznaní řádného starobního důchodu můžete zvolit po dosažení důchodového věku libovolně, tzn.
Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o starobní důchod
Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů. Je to o více než jeden měsíc méně, než ukládá zákon.
Co je potřeba k žádosti o předčasný důchod
Předčasný starobní důchod zároveň není možné přiznat zpětně, nejdříve vždy ode dne podání žádosti. K žádosti o důchod budete potřebovat stejné doklady jako pro podání žádosti o řádný důchod, a sice: Doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas, případně povolení k pobytu.
Co je odložená výplata důchodu
Bylo-li účelem vzdání se výplaty starobního či předčasného starobního důchodu jeho budoucí zvýšení za další výdělečnou činnost, avšak vy jste neodpracoval alespoň 90 dnů a další výdělečnou činnost neplánujete, můžete si požádat o zpětné doplacení důchodu ode dne, kdy vám byla výplata důchodu na vaši žádost zastavena.
Co všechno se započítává do důchodu
Každé zaměstnání, ze kterého se odvádí důchodové pojištění, se počítá do důchodu. Výjimkou jsou takzvané „malé práce“ na dohody s nízkými výdělky. Více o nich píšeme v tomto článku. Každé podnikání a samostatná výdělečná činnost, ze kterého se odvádí sociální pojištění se počítá do důchodu.
Jak velký je sirotčí důchod
V roce 2023 činí výše základní výměry sirotčího důchodu 4.040 Kč měsíčně – vývoj základní výměry důchodu v minulosti naleznete na stránce s valorizací. Výše procentní výměry sirotčího důchodu činí 40 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti.
Jaký je minimální důchod v ČR
Minimální výše procentní výměry důchodu činí podle zákona o důchodovém pojištění 770 Kč. K procentní výměře důchodu náleží ještě základní výměra, která je stejná pro všechny důchody a v roce 2023 činí 4 040 Kč. Minimální měsíční výše důchodu přiznaného v roce 2023 tedy činí celkem 4 810 Kč.
Jak dlouho může být důchod na poště
Důchod ČP vyplatí nejdéle za tři po sobě jdoucí splatnosti (výplatní měsíce). V případě, že důchod nebude vyzvednut ani v termínu třech po sobě jdoucích výplatních měsíců, je tato skutečnost sdělena ČSSZ, která zašle důchodci Oznámení o zastavení výplaty důchodu. Výplatu ČSSZ uvolní na základě písemné žádosti důchodce.
Jak požádat o předčasný důchod 2023
Jak si o něj požádat Žádost je nutné podat osobně na pobočce OSSZ podle místa vašeho trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti PSSZ. Určitě doporučujeme objednat se na schůzku předem, ať nemusíte dlouho čekat. Můžete to udělat na webstránce objednani.cssz.cz.
Kdo nemá nárok na sirotčí důchod
Sirotčí důchod náleží v případě splnění zákonných podmínek nezaopatřenému dítěti, zemřel-li mu rodič, osvojitel nebo osoba, která o dítě pečovala na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče. Po zemřelém pěstounovi nárok na sirotčí důchod nevzniká.
Jak obnovit sirotčí důchod
ČSSZ výplatu sirotčího důchodu obnoví a částky za příslušné období doplatí. Je-li studium ukončeno či přerušeno dříve, je zákonnou povinností poživatele důchodu ohlásit písemně do 8 dnů tuto skutečnost ČSSZ.