Kdy je hájeni jelec tloušť?

Na co se chytá jelec tloušť

Jelec tloušť je patrně nejrozšířenější česká ryba. Vyskytuje se na řekách od pstruhového pásma až k nížinám. Zároveň jde o rybu s nezřízeným apetitem, která sní všechno na co přijde. Můžeme ho tak lovit všemi metodami od muškaření až po feeder nebo dokonce chytání na boilies.

Jak vypadá jelec tloušť

Má výrazně válcovité tělo pokryté okrouhlými stříbrnými šupinami, ocas je načernalý, ploutve mají červený nádech, tlamka je široká a velká. Růst tlouště je dosti pomalý, při délce 50 cm se jeho stáří většinou pohybuje kolem deseti let.

Kdy jsou hájeni úhoru

září je v rybářském revíru hájena hlavatka obecná (podunajská) (Hucho hucho). (7) Od 1. září do 30. listopadu je v rybářském revíru hájen úhoř říční (Anguilla anguilla).
Archiv

Jakou má míru jelec tloušť

Jelec tloušť (Squalius cephalus) je široce rozšířená kaprovitá ryba, která má u nás zákonem stanovenou nejmenší lovnou míru (25 cm) a dobu hájení. Rybáři jej nazývají klen, kleně, dyblink. Někteří rybáři mu říkají vodní prase, protože je nenasytný a hltavý (a požírá splašky vytékající do řeky).
Archiv

Jak připravit tlouště

Maso tloušťů je pokládáno za méně kvalitní; chutnější je vždy v zimním období a vždy je lepší ze pstruhových potoků než z něčištěného pásma parmového a cejnového. Jelce tlouště můžeme připravovat jako jiné kaprovité ryby. Lze ho tedy vařit, dusit, smažit i péci. Skvělý je také na grilu.

Jak poznat Bolena

Zkušený rybář ví, že boleni mají hřbetní a řitní ploutve mírně vykrojené, zatím co tloušti je mají do oblouku, tedy mírně zakulacené. Řitní ploutev a břišní ploutve pak mají červenou až oranžovou barvu, ocasní ploutev je celá, nebo částečně černá.

Čím se živí jelec tloušť

typický všežravec, mladé kusy se živí zooplanktonem, dospělí požírají vše, co jim prostředí skýtá – vodní hmyz a jeho larvy, ryby, žáby a ostatní drobné vodní živočichy (jelec je velký dravec), menší hlodavce, úlomky rostlin, řasy, spadané ovoce.

Kde žije jelec

Jelec tloušť je v Evropě nesmírně hojnou a široce rozšířenou rybou obývající především tekoucí vody od lipanového až do cejnového pásma. V menším počtu se vyskytuje i ve vodách stojatých. Nenajdeme ho snad jen v horských pstruhových potocích anebo v zabahněných tůních.

Kdy je hájený cejn

Cejn velký – tuto rybu lze lovit po celý rok, nejlépe však bere od dubna do září. Ukázalo se, že pro jejich lov je nejlepší teplé počasí a dusno.

Kdy je hájený okoun

Ale pro milovníky okounů je asi hlavním bodem to, že okoun nyní dostává hájení ve stejném období jako ostatní dravci. Tedy od 1. ledna do 15. června.

Na co chytat tlouště

Tloušti totiž patří k několika málo druhům, kterým chutná i v zimě. Na konci roku je můžeme lovit na umělé nástrahy a malé rybičky. S nástupem sezony, kdy jsou tyto metody už zakázané, používám žížaly, červy i rohlík. Vyhlášenou pochoutkou jsou bezesporu drůbeží střívka a játra.

Kam na tlouště

Obecně platí, že tento rybí druh preferuje tvrdé dno s kamenitým, štěrkovým či pískovým podkladem. Je také nutné říci, že tloušť se přizpůsobí i stojatým vodám (spíše přehradám, méně pak bahnitým rybníkům), i když vzhledem k jejich rozlehlosti je obtížné ho zde objevit.

Kdy na Bolena

Bolena dravého lovím prakticky celoročně. Od začátku nového roku až do zahájení lovu přívlačí, tedy do června, chytám boleny s muškařským náčiním na nymfy v místech, kde přechází mělčina do hlubší vody, snažím se vyhledávat hranu. Tam boleni často v tomto období sbírají drobné vodní živočichy.

Na co bere Bolen

Nástrahy. Bolena můžeme ulovit téměř na všechny vláčecí nástrahy. Nejraději však používám speciální woblery k lovu bolenů (Hunter Spirit, Salmo Thrill, Gloog Hermes, Hunter Spirit, Taps Ukleja-S, Siek-M Siga, Wobi bolek a další).

Na co berou Jelci

Druhy nástrah vhodné na jelce tlouště:chleba či rohlíky.červy a žížaly.sýr a brambory.ovoce.boilies.obalovací pasta samotná nebo na korku.zelená řasa, která se vytváří na kamenech pod vodou.střívka z drůbeže a rybí ocásky.

Jak dlouho se tře cejn

Pohlavně cejn dospívá ve stáří 2–11 let, v průměru zřejmě asi ve 4. roce života. Samice může mít 30000–350000 jiker, průměrně kolem 100000 jiker.

Kdy je hájená štika obecná

(3) Od 1.

června jsou v mimopstruhovém rybářském revíru hájeni: a) bolen dravý (Aspius aspius), b) candát obecný (Stizostedion lucioperca), c) sumec velký (Silurus glanis), d) štika obecná (Esox lucius).

Kdy jít na ryby

Všeobecně však platí, že s rostoucí teplotou vody na jaře se postupně zvyšuje aktivita většiny druhů ryb a tím se zvyšuje i šance na lepší rybaření. Ten moment, kdy začínají být ryby aktivnější, hodně záleží na průběhu teplot na jaře, ale nejčastěji to může být od konce března až nejpozději okolo dubna.

Na co berou Tlousti

Na ultralehkou přívlač je tloušť naprostá paráda. Malé rotačky i plandavky jsou na tlouště moc dobré. Tloušť bere jak na kovové barvy, tak třeba i na oranžové nebo černé, to záleží na počasí a na tom, nakolik je voda kalná. Já používám rotačky do velikosti 2 a malé plandavky, zhruba do 3 cm.

Kam na Tlouste

Jelec tloušť, kterého lze stručně charakterizovat jako velmi opatrnou rybu, je typickým obyvatelem našich řek. Nejlépe se cítí v tekoucích vodách parmového a lipanového pásma, přirozeně se však vyskytuje také v pásmu cejnovém (zde se však hůře lokalizuje), nechybí ani v pásmu pstruhovém (obvykle menší jedinci).

Na co berou tloušti

Na ultralehkou přívlač je tloušť naprostá paráda. Malé rotačky i plandavky jsou na tlouště moc dobré. Tloušť bere jak na kovové barvy, tak třeba i na oranžové nebo černé, to záleží na počasí a na tom, nakolik je voda kalná. Já používám rotačky do velikosti 2 a malé plandavky, zhruba do 3 cm.

Jak na jelce

Lov jelce tlouště je také záležitost mnoha metod. V podstatě všech od muškaření, plavané, přívlače až po feeder. Nemálo velkých tloušťů se chytí i na boilies. Letní lovy ale jsou skvělou možností, jak vyrazit naprosto na lehko a nic moc neřešit.

Jak loví bolen dravý

Bolena dravého lovím prakticky celoročně. Od začátku nového roku až do zahájení lovu přívlačí, tedy do června, chytám boleny s muškařským náčiním na nymfy v místech, kde přechází mělčina do hlubší vody, snažím se vyhledávat hranu. Tam boleni často v tomto období sbírají drobné vodní živočichy.

Jak vypadá bolen dravý

Bolen je velká dravá ryba s ústy posazenými v horní části hlavy, jsou rozeklaná, zasahující až po přední okraj oka. Spodní čelist zasahuje před horní. Má protáhlé, ze stran zploštělé tělo plné šupin hluboce zarostlých do kůže.

Jak poznat jelce

Jesen se tloušti dost podobá, ale jeho tělo je daleko plošší, tvarem spíše připomíná tělo plotice, šupiny jsou drobnější, ústa menší a ploutve vybíhají na rozdíl od tlouště do ostrých hrotů. Dorůstá také o něco menší velikosti. I v potravě tlouště dost připomíná.