Co to je cestovní příkaz
Cestovní příkaz, lidově také „cesťák“, má za úkol přehledně a jednoduše předat informace o vyúčtování služební cesty, kam vysílá zaměstnavatel zaměstnance.
Kdy se plati Cestak
Lhůta pro vyúčtování zálohy
Pokud se zaměstnanec nedohodne se zaměstnavatelem jinak, je povinen do 10 dnů po ukončení pracovní cesty předložit doklady potřebné k vyúčtování cestovních náhrad. Ani po tomto termínu ale zaměstnanec neztrácí nárok na vyplacení cestovní náhrady.
Kdy se jedná o služební cestu
Jede-li ale zaměstnanec nejdříve vykonat práci do jiného místa, než je pravidelné pracoviště, pak jde o pracovní cestu, která začíná zpravidla v bydlišti zaměstnance a končí po ukončení výkonu práce příchodem na pravidelné pracoviště nebo zpět do bydliště.
Kde podepsat cestovní příkaz
Příkazy najdete v ZIPu také mezi ostatními formuláři v záložce Dokumenty. Cestovní příkaz se odevzdává sice až po skončení služební cesty, ale než na ni vůbec vyrazíte, musíte mít cestovní příkaz podepsaný od svého vedoucího zaměstnance, který služební cestu schválil.
Archiv
Kdo podepisuje cestovní příkaz
Cestovní příkaz podepisuje nadřízený a ten, kdo má podpisové právo k zakázce, z níž jsou náklady na pobyt hrazeny. V případě úhrady z prostředků Zahraničního oddělení tedy cestovní příkaz musí podepsat vedoucí ZO (před cestou a znovu po návratu).
Kdy vzniká nárok na cestovní náhrady
Kdy je na cestovní náhrady nárok
Na cestovní náhrady vzniká nárok při vyslání zaměstnance na pracovní cestu zaměstnavatelem. Pokud jste OSVČ, můžete sami sebe vyslat na pracovní cestu. Pracovní cestou je míněno časově omezené vyslání zaměstnance na pracovní cestu mimo v pracovní smlouvě sjednané místo výkonu práce.
Na co mám nárok při pracovní cestě
Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v nepodnikatelské sféře stravné ve výši: 129 až 153 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin. 196 až 236 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin. 307 až 367 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Co se považuje za pracovní cestu
2.1 Vyslání na pracovní cestu (§ 42) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.
Na co mám nárok při služební cestě
Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnancům ve státní a příspěvkové sféře stravné ve výši: 120 Kč až 142 Kč při pracovní cestě, která trvá 5 až 12 hodin, 181 Kč až 219 Kč při pracovní cestě, která trvá 12 až 18 hodin, 284 Kč až 340 Kč při pracovní cestě, která trvá déle než 18 hodin.
Jak se počítá cestovní příkaz
Výpočet cestovních náhrad 2023
Cesta trvala 100 Km a kombinovaná spotřeba automobilu je podle technického průkazu 5 litrů nafty na 100 km. Cestovní náhrada za tuto cestu se spočte takto: základní náhrada = 100 (km) * 5,2 (sazba základní náhrady pro osobní vozidla) = 520 Kč
Co patří do cestovních náhrad
Cestovní náhrady (hovorově cesťáky) zahrnují:stravné,výdaje na použití vlastního vozidla zaměstnance,nákup pohonných hmot,kapesné (nepovinné),další nutné výdaje doložené dokladem o zaplacení (např. ubytování, doprava hromadnými prostředky).
Kdy má zaměstnanec nárok na diety
Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v podnikatelské sféře stravné nejméně ve výši: 129 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin. 196 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin. 307 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Kdy se vyplácí diety
Při služební (pracovní) cestě, máte nárok na stravné (diety). Ty se poskytují, pokud je pracovní cesta delší než 5 hodin. U zahraniční služební cesty, to musí být více než 1 hodinu mimo ČR. Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění).
Kdo vyplňuje cestovní příkaz
Cestovní příkazy. Cestovní příkaz neboli cesťák vyplňujete jako zaměstnanec ve chvíli, kdy jste vysláni na služební cestu. Na základě tohoto dokumentu máte pak nárok na stravné a další cestovní náhrady.
Kdy má zaměstnanec nárok na stravenku
Nárok na stravenku
Většina zaměstnavatelů má nastaveno, že nárok zaměstnance na stravenku vzniká za každý den na pracovišti, a většinou kopíruje možnost daňového odpočtu. Zaměstnanec tedy musí v rámci směny odpracovat alespoň 3 hodiny. Podmínky pro nárok na stravenky jsou plně v kompetenci zaměstnavatele.
Kdy se plati diety
Při služební (pracovní) cestě, máte nárok na stravné (diety). Ty se poskytují, pokud je pracovní cesta delší než 5 hodin. U zahraniční služební cesty, to musí být více než 1 hodinu mimo ČR. Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění).