Co vše se dá zjistit na EKG
Záznam elektrické aktivity srdce ukáže:odchylky od pravidelného rytmu,poruchy tvorby nebo převodu vzruchu v srdečním svalu,nedostatečnou výživu jednotlivých částí srdce (ischemii),starší poškození srdečního svalu,lokalizaci postižení a jeho rozsah.
Kdy jít na vyšetření srdce
Zvážit by ho měli zejména lidé, kteří žijí náročným životním stylem plným stresu, kuřáci, lidé trpící obezitou či diabetem. Vyšetření se doporučuje také každému, kdo má v rodinné anamnéze kardiovaskulární onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin či cévní mozková příhoda.
Co nedělat před EKG
Nekuřte nejméně jeden den před anestezií. Nejméně měsíc neužívat léky na srážení krve (Zhodnotí Váš ošetřující lékař, v žádném případě nevysazujte léčbu sami.), dále jakékoliv léky obsahující KYSELINU ACETYLOSALICYLOVOU jako je acylpyrin apod. Operace může být provedena pouze u zdravých pacientů.
Archiv
Kdy navstivit kardiologa
Velmi doporučujeme návštěvu kardiologa sportovcům, kteří například běhají maratony nebo maji jinak intenzívní zátěž. Bezpochyby je vhodné, aby byli kardiologem vyšetřeni pacienti s vysokým krevním tlakem, pacienti s pocity bušení na hrudi a samozřejmě pacienti s bolestmi na hrudi.
Proč se dělá EKG
Elektrokardiografie je vyšetření, které pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. Lékař pak podle vzhledu křivek, jejich tvaru, výšky a dalších parametrů diagnostikuje případné odchylky od běžného stavu. EKG se používá při určení původu bolestí na hrudi, bušení srdce, dušnosti a závratí.
Jak dlouho trvá EKG vyšetření
Vyšetření trvá jen několik sekund. Po skončení záznamu vám sestra sejme elektrody a vy se můžete zase obléct.
Jak se projevují problémy se srdcem
Rozlišujeme 7 základních příznaků při onemocnění srdce, patří sem bolest na hrudi, dušnost, kašel, palpitace, synkopa, cyanóza, otoky a hemoptýza. Mezi další příznaky patří také únava, nechutenství, kachexie, bolest břicha, nauzea, zvracení, atd.
Jak vzniká srdeční arytmie
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Jak dlouho trvá natočit EKG
Přístroj při něm pouze snímá vlastní elektrickou aktivitu srdce, aniž by přitom do vašeho organizmu vysílal jakoukoli energii. Obavy z bolestivých „elektrických šoků“ proto nejsou na místě. Vyšetření trvá jen několik sekund. Po skončení záznamu vám sestra sejme elektrody a vy se můžete zase obléct.
Jak zkontrolovat srdce
EKG – elektrokardiografie, „natáčení srdce“ – je základní vyšetřovací metoda v kardiologii. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce. Kromě toho může odhalit zvětšení jednotlivých srdečních oddílů.
Jak se pripravit na EKG
Vyšetření se provádí na speciálně upraveném kole (tzv. rotopedu nebo ergometru). Během vyšetření je postupně zvyšována zátěž, kterou nemocný šlapáním zvládá. EKG je snímáno pomocí elektrod, které jsou přilepeny na hrudníku.
Jak se připravit na EKG
Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte. Některé z nich mohou působit na srdce a ovlivnit výsledek vašeho vyšetření. EKG vyšetření vás nijak neomezuje.
Jak se pozná na EKG infarkt
V případě infarktu dochází ve velmi krátké době k poruchám pohybu srdeční stěny (dokonce rychleji, než se objeví změny v laboratorních hodnotách nebo na EKG). Pokud tedy na echokardiografii není detekována žádná porucha v pohybu srdečních stěn, je velmi nepravděpodobné, že by pacient měl infarkt.
Jak se projevuje slabý infarkt
Bolest na hrudi, nevolnost, ale i pocení
Jeho příznaky totiž mohou být velmi slabé, nebo dokonce téměř žádné. Asi nejčastěji si spojíme tuto chorobu s tupou bolestí, kterou nemocní cítí nejčastěji za hrudní kostí. Obvykle popisují pocit jakéhosi stísnění, svírání či poměrně silného tlaku.
Jak se pozná slabé srdce
Těmi nejčastějšími příznaky jsou narůstající únava a slabost, dušnost, která se může zhoršovat vleže a v noci. Dále vás mohou při srdečním selhání trápit otoky kolem kotníků, nohou a břicha. Někteří pacienti si stěžují na nadměrné bušení srdce. Běžný je náhlý nárůst váhy, nechuť k jídlu a častější frekvence močení.
Jak poznam že mám arytmie
V řadě dalších případů se arytmie projevuje v podobě záchvatů pravidelného bušení srdce. Tyto záchvatovité formy mají obvykle náhlý začátek i ukončení a jsou pociťovány jako rychlé tepání nebo chvění srdce. Často bývají provázeny pocitem tísně, kratšího dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí.
Jak se poznají problémy se srdcem
Charakteristickým příznakem je svíravá, palčivá či tlaková bolest lokalizovaná retrosternálně. Může vystřelovat do horních končetin, krku, dolní čelisti, mezi lopatky či do epigastria. Mezi další známky infarktu myokardu patří dušnost, bledost, pocení, úzkost, nauzeu či vomitus.
Jak dlouho se ceka na výsledky EKG
Výsledek vyšetření je prakticky ihned. Je to totiž křivka EKG zaznamenaná na papír. Aby však měla nějakou výpovědní hodnotu, musí ji nejprve zhodnotit příslušný lékař, obvykle internista nebo praktický lékař. Je-li v ordinaci přítomen, výsledek vám sdělí bezprostředně.
Jak poznat silne srdce
Těmi nejčastějšími příznaky jsou narůstající únava a slabost, dušnost, která se může zhoršovat vleže a v noci. Dále vás mohou při srdečním selhání trápit otoky kolem kotníků, nohou a břicha. Někteří pacienti si stěžují na nadměrné bušení srdce. Běžný je náhlý nárůst váhy, nechuť k jídlu a častější frekvence močení.
Jak dlouho trvá natočení EKG
Vyšetření trvá jen několik sekund. Po skončení záznamu vám sestra sejme elektrody a vy se můžete zase obléct.
Co delat kdyz si myslím že mám infarkt
Při jakémkoliv podezření na akutní infarkt myokardu volejte rychlou záchrannou službu 155 (nebo 112). Během čekání na sanitku se snažte být v klidu — fyzickém i psychickém!
Jak dlouho bolí na hrudi před infarktem
„V každém případě se jedná o krutou, svíravou bolest na hrudi, může se šířit do zubů, do rukou, Potíte se, je vám nevolno. Bolest trvá deset minut a déle a nepřestává,“ popisuje příznaky MUDr. Varvařovský.
Jak poznám že mám problémy se srdcem
Při těchto pěti signálech byste měli zpozornět:Nestačíte s dechem. Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního.Otoky, které nesvedete na nepohodlí při cestováníNevysvětlitelná únava a slabost.Nadměrné bušení srdce i bez fyzické zátěže.Nárůst váhy i přes ztrátu chuti k jídlu.
Jak poznat kašel od srdce
Kašel. Déletrvající kašel nebo dušnost mohou být příznakem selhávání srdce. Při jeho nedostatečné práci se hromadí tekutina v plicích a způsobuje právě tyto potíže.
Co spouští arytmii
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.