Kdy kvete saturejka?

Kdy sbirat saturejku

Nejlépe se jí daří v slunném a teplém prostředí, proto je ideální vysazovat ji v průběhu jara, abyste ji mohli v době květu, tj. cca od července do září, sklízet. Má ráda hlinitopísčitou půdu a daří se jí ve svahu.
Archiv

Jak kvete saturejka

Saturejka je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až 30 cm. Je to hustě rozvětvená rostlina, spodní část lodyhy je dřevnatící, listy jsou lesklé, tmavě zelené, podlouhlého tvaru. Květy saturejky jsou velmi drobné, zabarvené do fialova a bíla, vyrůstající na konci lodyhy. Kořeny byliny jsou velmi husté, svazkovité.

Jak sušit saturejku

Sběr a sušení

Nať seřezáváme v době květu (obvykle od července) a rychle ji suší ve stínu při teplotách do 35 °C. Můžeme ji sklízet postupně při slabším seřezávání nebo i jednorázově asi ve druhé polovině léta s celkovým ukončením kultury. Saturejku nejlépe sklízíme ráno kolem osmé hodiny.
Archiv

Jak množit saturejku

Vytrvalou saturejku je před zimními mrazy vhodné ochránit přikrývkou z listí, slámy či chvojí. Saturejky se snadno množí semeny i vrcholovými a stonkovými řízky, na jaře a na podzim také dělením trsů.

Jak voní saturejka

Svoji vůní připomíná mátu a tymián. S. montana (saturejka horská) – je to vytrvalá bylina s úzkými listy jasně zelené barvy. Kvete světle fialovými nebo bílými kvítky.

Čím se dá nahradit saturejka

Vzhledem ke své výrazné chuti se někdy saturejka používá namísto pepře. Z toho tedy vyplývá, že pokud ji doma nemáte, můžete ji v receptech nahradit malým množstvím pepře. Pokud jde o bylinky jako takové, nejlépe lze saturejku nahradit tymiánem.

Jak dlouho se suší bylinky

Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně. Bylinky je nutné vysušit důkladně.

Čím nahradit Saturejku

Vzhledem ke své výrazné chuti se někdy saturejka používá namísto pepře. Z toho tedy vyplývá, že pokud ji doma nemáte, můžete ji v receptech nahradit malým množstvím pepře. Pokud jde o bylinky jako takové, nejlépe lze saturejku nahradit tymiánem.

Co se Saturejkou

Přidává se do luštěnin, k bramborům, slaným pomazánkám. Saturejka se používá do uzenin a k zelenině, zejména k zelí a kapustě. Do luštěniny je oblíbená nejen pro svoje specifické aroma, ale i pro pozitvní účinky saturejky proti nadýmání.

Jak vypada saturejka

Saturejka zahradní vypadá tak, že její lodyha je zelená, ale může být i fialová, dřevnatí na bázi a je větvená. Dosahuje výšky asi 30 cm. Světle fialové květy mají květenství v podobě klasu. Kvete od července až do prvních mrazíků.

Co to je koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

V čem sušit bylinky

Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny. Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Čím nahradit saturejku

Vzhledem ke své výrazné chuti se někdy saturejka používá namísto pepře. Z toho tedy vyplývá, že pokud ji doma nemáte, můžete ji v receptech nahradit malým množstvím pepře. Pokud jde o bylinky jako takové, nejlépe lze saturejku nahradit tymiánem.

Co kdyz koriandr kvete

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.

Na jakou teplotu se suší bylinky

Teplota v místě, kde se bylinky suší, by měla být maximálně 30–45 °C. Pozor, v kuchyni zavěšené svazečky bylin raději nesušte, je tu na ně příliš vlhko. Do kuchyně si jako dekoraci či zásobárnu chutných a zdravých přísad do jídla zavěste předem dobře usušené bylinky.

Co se nesmí na antidepresiva

V případě, že užíváte antidepresiva, neměli byste do svého jídelníčku zařazovat plísňové a zrající sýry, protože zvyšují nežádoucí účinky přípravku.

Které bylinky ředí krev

Čaj na ředění krve – složení čajeKopřiva list (Folium urticae)Jitrocel list (Folium plantaginis)Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)Andělika kořen (Radix angelicae)Ořešák list (Folium juglandis)Pampeliška kořen (Radix taraxaci)Lopuch kořen (Radix bardanae)

Které bylinky se nesnesou

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Jak se starat o koriandr

Péče: Jak se starat o koriandrKoriandr je třeba dostatečně zalévat; půda by nikdy neměla být sucháZasaďte nová semínka každé tři týdny, abyste měla vždy co sklízet.Když rostlinka vykvete, květ odstraňte, ubírá sílu pro růst listůS kvalitní zeminou obvykle není třeba koriandr dále hnojit.

Na co se používá koriandr

Koriandr v kuchyni

Semena koriandru bývají často součástí kořenících směsí, jako je kari nebo garam masala. Jsou velice aromatická a mají výraznou, nasládlou chuť. Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám.

Na co je dobrý koriandr

Plody i listy podporují produkci žaludečních šťáv a celkově působí příznivě na trávení. Čaj z koriandru ulevuje při bolestech břicha, žaludečních křečích, pomáhá při nadýmání. Obklady z nati rostliny zmírňují bolest při revmatických potížích kloubů. Bylina také pozitivně ovlivňuje psychickou kondici.

Kdy zaberou antidepresiva na úzkost

Odpověď odborníka: Dobrý den, antidepresiva zabírají během dejme tomu 2-3 týdnů, naplno se jejich účinek rozvíjí déle, takže je třeba mít trpělivost.

Jak se chová člověk na antidepresivech

Běžnými vedlejšími účinky populárních antidepresiv jsou nárůst váhy, metabolický syndrom, zvýšení hladin krevního cukru a také různé typy sexuálních poruch. Nicméně vedlejší účinky a jejich úroveň se liší od člověka k člověku, proto může každý pacient reagovat na léčbu rozdílným způsobem.