Kdy není nárok na nemocenskou
Pokud pracovní neschopnost trvá i po ukončení pracovního poměru nebo pokud je zahájena do 7 kalendářních dnů, vzniká zaměstnanci nárok na nemocenské dávky, a to od 15. dne pracovní neschopnosti. Pokud je neschopenka zahájena později než po 7 kalendářních dnech, pak už nárok na nemocenské dávky nevzniká.
Kdo má nárok na nemocenské dávky
Kdo má nárok na nemocenskou
Zaměstnanci jsou ze zákona povinni účastnit se nemocenského pojištění. Osoby samostatně výdělečně činné (dále OSVČ) mají účast na nemocenském pojištění dobrovolnou. Na nemocenskou má nárok ten účastník nemocenského pojištění, který byl ošetřujícím lékařem uznán dočasně práce neschopným.
Archiv
Kdy mohu znovu na neschopenku
Žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby lze ale podat i opakovaně, přičemž vždy musí být žádost podána nejpozději do 3 měsíců ode dne, kterým podpůrčí doba uplynula. Na základě všech podaných žádostí může být nemocenské vypláceno nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů.
Archiv
Jak se dostat na nemocenskou
Neschopenku vystavuje jakýkoliv lékař, který zjistí nemoc či stav omezující schopnost pracovat. Pokud ambulantní specialista zjistí takový zdravotní stav pacienta, který vyžaduje klidový režim, je povinen pacientovi neschopenku vystavit (tuto zákonem danou povinnost nelze delegovat na praktického lékaře).
Jak zažádat o neomezené vycházky
Prostě – poprosíte na vaší OSSZ o formulář Žádost o udělení souhlasu k povolení možnosti volit dobu vycházek podle aktuálního zdravotního stavu pojištěnce. Uf! S tím běžíte za vaším ošetřujícím lékařem a poprosíte o vyplnění. Pak běžíte na OSSZ pro schválení.
Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru
ochranná lhůta (pokud zaměstnání trvalo aspoň po tuto dobu, tedy alespoň 7 kalendářních dní). Pokud se dostanete do dočasné pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě, náleží vám od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti nemocenské, které bude vyplácet příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.
Jak vyplácí sociálka nemocenskou
Zákon nestanovuje pro výplatu nemocenské konkrétní den v měsíci. Lhůta pro vyplacení je maximálně 30 dnů od chvíle, kdy zaměstnavatel doručí doklad pro nárok o výplatu dávky na správu sociálního zabezpečení. Vyplácí se tedy zpětně za daný měsíc, podobně jako výplata.
Jak dlouho můžu marodit po výpovědi
Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou.
Jak dlouho se může marodit
„Maximální doba, po kterou může trvat pracovní neschopnost, stanovena není, nicméně při dlouhotrvajícím a nelepšícím se stavu lze uvažovat o trvalém snížení pracovní schopnosti a invalidním důchodu,“ uvádí Eva Jurčíková. Maximální doba, po kterou dostanete dávky nemocenského pojištění, je omezena na 380 dní.
Jak získat e neschopenku
Zaměstnanec musí být nejprve vyšetřen lékařem, který potvrdí jeho pracovní neschopnost. Poté lékař vystaví eNeschopenku, kterou zašle do elektronického systému. Zaměstnanec obdrží informaci o vystavené eNeschopence a může ji sdílet se svým zaměstnavatelem.
Jak fungují neschopenky
Po zadání rodného čísla pojištěnce se lékaři předvyplní všechny dostupné údaje o pojištěnci i jeho zaměstnavateli, lékař je pouze potvrdí, nebo upraví, doplní vlastní informace z vyšetření (diagnózu, datum vzniku pracovní neschopnosti, vycházky, případně další údaje dle zákona) a neschopenku elektronicky odešle ČSSZ.
Kdy může lékař napsat vycházky
Ošetřující lékař smí „volný režim“ vycházek povolit pouze v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují dočasně práce neschopnému využít pevně stanovenou dobu.
Kdy jsou vychazky při neschopence
Maximální délka lékařem určených vycházek je 6 hodin za den. O délce i časovém rozmezí rozhoduje lékař a je možné je rozdělit na dopoledne a odpoledne. Vycházky se stanovují v době od 7 do 19 hodin. Lékař povolí pouze vycházky, které jsou vhodné s ohledem na zdravotní stav pacienta.
Jak je to s nemocenskou po výpovědi
Nemocenská po skončení zaměstnání
Pokud člověk není práceschopný po skončení zaměstnání, žádné dávky nemocenské nedostává. Výjimkou je ovšem situace, kdy je neschopenka zahájena do 7 dnů od skončení pracovního poměru. V takovém případě jde o ochrannou dobu pro nemocenskou a člověk má nárok na nemocenské dávky.
Co když onemocním ve výpovědní době
Pracovní neschopnost ve výpovědní lhůtě
Pokud pracovní neschopnost skončí ještě před uplynutím výpovědní doby, pak se tato doba neprodlužuje. Pokud ovšem výpovědní doba uplyne ještě v době trvání pracovní neschopnosti, pak se výpovědní doba přeruší a pokračuje až po ukončení neschopenky.
Kdy jít po nemoci do práce
Optimálně by měl každý nemocný cca 3 měsíce před ukončením pracovní neschopnosti (tedy asi 9 měsíců od začátku léčby) zhodnotit své možnosti návratu do práce. Měl by zhodnotit, zda je reálné, že zvládne zátěž, kterou v práci měl před nemocí – psychickou i fyzickou.
Kam posílá lékař neschopenku
Lékař, který neschopenku vydal, bude zasílat elektronicky příslušné okresní správě potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti, a to k 14. dni trvání, a následně nejméně jednou měsíčně. Vám do průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce lékař zaznamená, že jste stále nemocní.
Jak casto mohu mít neschopenku
na pracovní neschopnost samozřejmě lze nastoupit opakovaně. Pokud pracovní neschopnost ukončíte a například po několika dnech na ni znovu nastoupíte, bude ve všech směrech posuzována jako nová pracovní neschopnost.
Co všechno vidí zaměstnavatel na neschopence
Neschopenka má čtyři části. Při vystavení pošle lékař jeden díl s kódem diagnózy okresní správě sociálního zabezpečení, další díl dostane zaměstnavatel bez uvedení diagnózy. Jeden díl zůstane v dokumentaci lékaře a jeden má u sebe pacient.
Co se uvadi do neschopenky
Pokud zaměstnanec onemocní, lékař vyplní elektronickou neschopenku. Po zadání rodného čísla pacienta se mu zobrazí osobní údaje z registru ČSSZ a seznam zaměstnavatelů. Lékař doplní stanovenou diagnózu a datum vzniku dočasné pracovní neschopnosti.
Co vidí zaměstnavatel na neschopence
S čím člověk marodí, se firma může dozvědět jen s jeho souhlasem. I když na neschopence je kolonka pro vyplnění diagnózy, lékař ji pro zaměstnavatele nevyplňuje. Pokud by to udělal, bylo by to v rozporu s vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí i se zákonem o ochraně osobních údajů.
Co můžu delat v době Vychazek
Během vycházek můžeš dělat co chceš, nikdo to kontrolovat nebude. Ale jestli jsi doma s kolenem, máš klidovy režim a pak někde nasdilis třeba fotky z výletů, nějaké túry apod a uvidí to někdo z práce, tak bych počítala, že se s tou prací brzo rozloučíš.
Co se stane kdyz nebudu doma na neschopence
Pokud vás kontrolní pracovník nezastihne, měli byste kontaktovat lékaře s odůvodněním, proč kontrola neproběhla úspěšně. Pokud zaměstnavatel nebo pracovník správy sociálního zabezpečení klasifikuje porušení léčebného režimu, může vám být nemocenské podle závažnosti porušení pokráceno nebo odebráno a to i zpětně.
Kdo plati neschopenku po výpovědi
Kdo vyplácí nemocenskou po skončení pracovního poměru
Za dobu prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti ovšem takovému člověku žádná náhrada mzdy nenáleží, protože pracovní poměr již netrvá. Od 15. dne nemocenskou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení.
Jak zjistím že mám e neschopenku
Pokud pojištěnec případně není v registru pojištěnců uveden, vyplní ošetřující lékař do formuláře informace sdělené pojištěncem (jako volný text). Vystavená neschopenka je uložena v úložišti ePortálu ČSSZ, aby bylo možné s ní následně znovu pracovat.