Kdy může zaměstnavatel snížit úvazek?

Kdy mám nárok na zkrácený úvazek

V současnosti mají podle zákoníku práce nárok na zkrácený úvazek rodiče dětí do 15 let, těhotné ženy nebo pečující osoby. v předdůchodovém, případně i v důchodovém věku, pokud je na obou stranách zájem ve spolupráci pokračovat.

Jak snížit pracovní úvazek

ke zkrácení pracovního úvazu je potřebná dohoda zaměstnance a zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám tedy nemůže jednostranně zkrátit pracovní úvazek, pokud s tímto zkrácením nebudete souhlasit. Zaměstnavatel je Vám povinen přidělovat sjednanou práci, a to v rozsahu sjednané pracovní doby.
Archiv

Kdy může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr

Výpovědní důvody jsou: zrušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, nadbytečnost zaměstnance z důvodu organizačních změn, zdravotní důvody, nesplnění podmínek pro výkon práce na straně zaměstnance, dále důvody, pro které lze pracovní poměr zrušit okamžitě a nakonec závažné porušení pracovní kázně případně …

Jaké možnosti má zaměstnavatel pokud chce ukončit pracovní poměr

Zaměstnavatel má možnost vám dát výpověď, dohodnout se a podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru, může zrušit pracovní poměr ve zkušební době a může okamžitě zrušit pracovní poměr.

Kdo má nárok na zkrácený pracovní úvazek

O zkrácený úvazek typicky žádají rodiče dětí do 15 let věku, starobní důchodci, těhotné zaměstnankyně, zaměstnanci, kteří dlouhodobě pečující o osobu závislou. Pokud o zkrácený úvazek žádáte, zaměstnavatel vám nemusí z vážných provozních důvodů vyhovět.

Jaká je minimální mzda na poloviční úvazek

Příklad mzdy pro poloviční úvazek: Pokud hrubá měsíční mzda za 40 hodin týdně představuje 30 000 Kč, za 20 hodin týdně bude činit 15 000 Kč hrubého měsíčně. Příklad minimální mzdy pro poloviční úvazek: Minimální mzda při běžné pracovní době 40 hodin týdně je od 1. 1. 2023 17 300 Kč.

Jak zkratit uvazek

O zkrácení pracovní doby se zaměstnavatel musí dohodnout buď s odborovou organizací (většinou je tato dohoda součástí kolektivní smlouvy) anebo může o zkrácení rozhodnout jednostranně vnitřním předpisem (pokud u něj odbory nepůsobí).

Z jakých důvodů může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě ukončit pracovní poměr

Pro platné okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem jsou v § 56 ZP taxativně stanoveny pouze dva důvody, a to zdravotní důvody a nevyplacení mzdy nebo platu. Nepřipadá tak v úvahu, aby zaměstnanec použil pro okamžité zrušení jiný důvod, anebo dokonce žádný důvod.

Z jakých důvodů může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z pracovního poměru

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,stane-li se zaměstnanec nadbytečným,nesmí-li zaměstnanec dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí,

Jak odejít ze dne na den z práce

Zaměstnavateli je možné kdykoliv navrhnout uzavření dohody a předložit mu i text, v němž bude uvedeno datum, které zaměstnanec navrhuje jako den rozvázání pracovního poměru. Může být stejné jako datum předložení návrhu dohody či žádosti o rozvázání pracovního poměru tímto způsobem.

Jak se počítá úvazek

Pro vysvětlení: 1 úvazek 100% odpovídá pracovní době 8 hodin denně, tzn. 40 hodin týdně. Když vyjde ve výpočtu 1.7, znamená to 1 celý úvazek a 1 úvazek 70 % odpovídající 28 hodinám týdně.

Co se dá sjednat v pracovní smlouvě

Zahrnují dovolenou, výpovědní dobu, pracovní dobu, seznámení zaměstnance s pracovním řádem a ostatními předpisy zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Co si může zaměstnavatel dovolit

Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.

Kdy zaměstnavatel nemůže dát výpověď

Zejména se jedná o zdravotní stav zaměstnance (např. dočasná pracovní neschopnost), ztráta zdravotních nebo jiných předpokladů k práci, těhotenství nebo jiné překážky v práci (např. mateřská nebo rodičovská dovolená) apod. ZP zakazuje zaměstnavateli, aby mohl v těchto nebo dalších případech dát zaměstnanci výpověď.

Za co mě můžou vyhodit z práce

V praxi může jít podle okolností např. o opakované pozdní příchody zaměstnance do práce, kouření na pracovišti, drobné prohřešky proti nastaveným pravidlům apod. 2. Soustavnost porušování. Platí zákon „třikrát a dost“, tedy pokud dojde alespoň ke třem méně závažným prohřeškům.

Na co si dát pozor při odchodu z práce

Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.

Co nesmí být v pracovní smlouvě

Obecně se nedoporučuje zahrnovat do pracovní smlouvy mzdový výměr nebo pracovní náplň zaměstnance. Rozhodně ani s odkazem na to, že mzdový výměr nebo pracovní náplň je „nedílnou součástí pracovní smlouvy“.

Na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvy

co musí být v každé smlouvě

Ať už uzavřete jakoukoliv pracovní smlouvu, neměly by v ní chybět tři základní věci – druh práce, místo a den nástupu. Ideálně do ní chtějte napsat i výši mzdy, přestože tam být nemusí a může být sjednána zvlášť ve mzdovém výměru.

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Co delat kdyz zaměstnavatel porusuje zakonik práce

Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel porušuje pracovněprávní předpisy, můžete podat podnět k provedení kontroly, a to buď přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce, nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. Podnět je možno podat písemně poštou, osobně, telefonicky nebo elektronicky.

Co je lepší dohoda nebo výpověď

Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.

Co by nemělo chybět v pracovní smlouvě

co musí být v každé smlouvě

Ať už uzavřete jakoukoliv pracovní smlouvu, neměly by v ní chybět tři základní věci – druh práce, místo a den nástupu.

Na co se nesmí ptát zaměstnavatel

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.

Kam se obrátit když zaměstnavatel neplatí

V tomto případě máte možnost uplatnit svoji pohledávku u insolvenčního správce nebo se s ní obrátit na krajskou pobočku Úřadu práce České republiky. Po úřadu můžete ze zákona požadovat náhradu dlužné mzdy až za tři kalendářní měsíce.

Na co mám nárok při podání výpovědi

Pokud bylo ukončeno výpovědí zaměstnancem nebo dohodou, přísluší podpora v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu ve výši 45% z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání.