Kdy mohu odmítnout služební cestu?

Jak se vyhnout služební cestě

Pokud z povahy vaší práce nevyplývá, že cestování je její nedílnou součástí, můžete si sjednat tzv. vyloučení ze služebních cest. K vaší pracovní smlouvě můžete tak přidat dokument, který jasně říká, že na služební cestu být vysláni nemůžete. Můžete tak učinit například z důvodu zdravotního stavu.
Archiv

Co se považuje za pracovní cestu

2.1 Vyslání na pracovní cestu (§ 42) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.
Archiv

Kdy se jedná o služební cestu

Jede-li ale zaměstnanec nejdříve vykonat práci do jiného místa, než je pravidelné pracoviště, pak jde o pracovní cestu, která začíná zpravidla v bydlišti zaměstnance a končí po ukončení výkonu práce příchodem na pravidelné pracoviště nebo zpět do bydliště.

Na co mám nárok při pracovní cestě

Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v nepodnikatelské sféře stravné ve výši: 129 až 153 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin. 196 až 236 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin. 307 až 367 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Kdy může zaměstnanec odmítnout práci

Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

Kdo povoluje pracovní cestu zaměstnancům a vysílá zaměstnance na pracovní cestu

Na služební cestu vás zaměstnavatel nemůže poslat jen tak, i když se bude jednat třeba jen o cestu do vedlejšího města. Může tak učinit jen s vaším souhlasem. A ten si obvykle firmy se zaměstnanci sjednávají paušální v pracovní smlouvě.

Jak dlouho může trvat služební cesta

Existuje při vyslání zaměstnance na pracovní cestu nějaký časový limit Zákon nestanoví žádné omezení doby trvání pracovní cesty.

Kdy má zaměstnanec nárok na diety

Při služební (pracovní) cestě, máte nárok na stravné (diety). Ty se poskytují, pokud je pracovní cesta delší než 5 hodin. U zahraniční služební cesty, to musí být více než 1 hodinu mimo ČR. Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění).

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Co se považuje za hrubé porušení pracovní kázně

Za zvlášť hrubé porušení povinnosti se považuje – odcizení či poškození majetku zaměstnavatele nebo jiných zaměstnanců, fyzické napadení zaměstnavatele nebo jiných zaměstnanců, opilost na pracovišti, dlouhodobější neomluvená absence a další jiné závažnější prohřešky.

Jak napsat zprávu ze služební cesty

Zpráva z pracovní cesty má tyto náležitosti: účel cesty, doba trvání cesty, jméno a příjmení (titul) pracovníka, který zprávu předkládá, a příp. spoluúčastníků cesty, místo jednání, jména a příjmení (tituly) pracovníků, s nimiž bylo jednáno.

Kdy má zaměstnanec nárok na stravenku

Nárok na stravenku

Většina zaměstnavatelů má nastaveno, že nárok zaměstnance na stravenku vzniká za každý den na pracovišti, a většinou kopíruje možnost daňového odpočtu. Zaměstnanec tedy musí v rámci směny odpracovat alespoň 3 hodiny. Podmínky pro nárok na stravenky jsou plně v kompetenci zaměstnavatele.

Co patří do cestovních náhrad

V takovém případě máte nárok na cestovní náhrady. Mezi tyto náhrady patří například náhrada jízdních výdajů, stravného, výdajů za ubytování a nutných vedlejších výdajů. Všechny tyto náklady jste povinni zaměstnavateli doložit, a ten je následně proplatí.

Na co se nesmí ptát zaměstnavatel

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.

Co si může zaměstnavatel dovolit

Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.

Co jsou neuspokojivé pracovní výsledky

Když člověka propustí z práce, ve většině případů to subjektivně bere jako nespravedlnost. A zvlášť citliví jsme vůči výpovědi kvůli tomu, že prý jsme nepracovali dost dobře. Zákoník práce tenhle výpovědní důvod nazývá „neuspokojivé pracovní výsledky“.

Jak účtovat zálohu na služební cestu

Zálohy účtujeme tak, že je zaměstnanci na pracovní cestu poskytnuta záloha v hotovosti. Pro zjednodušení provádíme účtování tak, že zaúčtujeme vrácení celé zálohy a celkový nárok zaměstnance zaúčtujeme jako poskytnutí doplatku.

Jak má vypadat zpráva ze služební cesty

Zpráva z pracovní cesty má tyto náležitosti: účel cesty, doba trvání cesty, jméno a příjmení (titul) pracovníka, který zprávu předkládá, a příp. spoluúčastníků cesty, místo jednání, jména a příjmení (tituly) pracovníků, s nimiž bylo jednáno.

Jak to bude se stravenkami

Pro zaměstnavatele bude stravné v jakékoliv výši daňově uznatelné (úspora 19 % na dani z příjmu), zaměstnanec však odvede 15 % daň z příjmu. Obě strany navíc zaplatí pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. V souhrnu se jedná o daňovou zátěž ve výši 59,8 % oproti 19 % v případě stravenky.

Kdy vzniká nárok na cestovní náhrady

Kdy je na cestovní náhrady nárok

Na cestovní náhrady vzniká nárok při vyslání zaměstnance na pracovní cestu zaměstnavatelem. Pokud jste OSVČ, můžete sami sebe vyslat na pracovní cestu. Pracovní cestou je míněno časově omezené vyslání zaměstnance na pracovní cestu mimo v pracovní smlouvě sjednané místo výkonu práce.

Kdy nemusím přijít do práce

Promítne se to do posudku

Pokud přestanete chodit do práce, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr. To je sice vaším cílem, ale problém je, že se to může odrazit v pracovním posudku. Zmínku pak uvidí nejen nový zaměstnavatel, ale může vám to i zkomplikovat jednání na úřadu práce, pokud žádáte o podporu.

Co je porušení pracovní kázně

Dosavadní soudní praxí je za zvlášť hrubé porušení pracovních povinností zaměstnancem považována zejména (1) déletrvající neomluvená nepřítomnost zaměstnance v práci, (2) útok na majetek zaměstnavatele, (3) požívání alkoholických nápojů, č (4) jiné porušení povinností zaměstnance, např. fyzické a slovní napadání[2].

Jak se určuje že zaměstnanec dosahuje neuspokojivé pracovní výsledky

Zaměstnanec může dostat výpověď pro neuspokojivé pracovní výsledky jen tehdy, pokud ho zaměstnavatel v uplynulých dvanácti měsících upozornil, že s jeho prací není spokojený, a vyzval ho k nápravě. Takže zaměstnanec musí nejprve dostat varování, takzvaný vytýkací dopis, který mu musí být doručen do vlastních rukou.

Jak vyúčtovat služební cestu

Vzniknou-li zaměstnanci při vyslání na pracovní cestu výdaje, provede vyúčtování na formuláři Cestovní příkaz, kde tyto výdaje doloží originály platebních dokladů. Toto vyúčtování předá do 10ti dnů od skončení pracovní cesty do Ekonomického oddělení ke zpracování.

Kdy je nárok na stravenky

Nárok na stravenku

Většina zaměstnavatelů má nastaveno, že nárok zaměstnance na stravenku vzniká za každý den na pracovišti, a většinou kopíruje možnost daňového odpočtu. Zaměstnanec tedy musí v rámci směny odpracovat alespoň 3 hodiny. Podmínky pro nárok na stravenky jsou plně v kompetenci zaměstnavatele.