Jaký je rozdíl mezi stáním a zastavením
Stát – znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení. Zastavit – znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu.
Archiv
Kde nesmím zastavit
Zastavit a stát se nesmí zejména: na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T" na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu" apod.
Kdy lze zastavit na zákazu zastavení
Zastavit na dobu nezbytně nutnou k vyložení osob nebo nákladu můžeš na zákazu STÁNÍ, na zákazu ZASTAVENÍ prostě zastavit nesmíš.
Jak zastavit v autě
Jakým způsobem se zastavují vozidlavozidla se zastavují dáváním znamení k zastavení vozidla.za nesnížené viditelnosti se dává znamení vztyčenou paží nebo zastavovacím terčem.za snížené viditelnosti se dává znamení červeným světlem , kterým se pohybuje v horním půlkruhu.
Co znamená zastavit v druhé řadě
Zastavit s vozidlem ve druhé řadě můžete jen tehdy:
Nelze-li s vozidlem ve vzdálenosti menší než 100 m zastavit při okraji pozemní komunikace. Přepravujete-li osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou. Zůstane-li volný alespoň jeden jízdní pruh o šířce nejméně 3 m.
Jak daleko můžu stát od přechodu
Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.
Kdy se nemusí zastavit na stopce
Zákon definuje povinnosti řidiče u stopky takto: „Na příkaz dopravní značky "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.
Jak daleko se může stát od žluté čáry
3 metry. Co se týká Vaší otázky, jak daleko může vozidlo stát od žluté čáry na silnici: Žlutá vodorovná značka přerušovaná značí zákaz stání.
Co znamená stát s vozidlem
Na začátku si stručně připomeneme rozdíl mezi oběma termíny. „Zastavit“ znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu. „Stát“ znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení.
Jak přejít přes přechod
Rozhodně nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se vozidlem. Neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech! Při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem, případně pohybem ruky nebo přikývnutím ověřit, jestli vás šofér registruje. Na přechodu se pak chodí vpravo.
Kdy musím pustit chodce
Řidič podle platných předpisů nesmí omezit nebo ohrozit chodce, který přechází vozovku na přechodu pro chodce nebo který přechod pro chodce hodlá zjevně využít. Řidič musí v těchto situacích umožnit chodci nerušené a bezpečné přejití vozovky.
Kdy může řidič omezit
(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel. Když už se někdo rozhodne někoho předjet, tak nesmí zase snížit rychlost jízdy a omezit řidiče, kterého předjel.
Jak řešit křižovatky
Pokud není křižovatka řízena policistou ani světelnými signály, pak se řídíme dopravními značkami upravujícími přednost. Platí jednoduchá zásada. Nejprve projedou vozidla přijíždějící ke křižovatce po hlavní pozemní komunikaci a až potom vozidla přijíždějící ke křižovatce po vedlejší pozemní komunikaci.
Co znamenají žluté čáry na silnici
Žlutá přerušovaná čára – zákaz stání Žlutá klikatá čára – místo vyhrazené pro stání konkrétního druhu vozidla (zpravidla označené heslovitou zkratkou jako BUS, TRAM, TAXI nebo ZAS) Žluté kříže – místo, kde řidič nesmí za žádných okolností zastavit a může jej pouze projet, když to dopravní situace umožňuje.
Kdy můžu zastavit na přechodu pro chodce
„Řidič nesmí… ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje.
Jaký je rozdíl mezi omezit a ohrozit
„Nesmět omezit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nebylo nijak překáženo.” Ohrožení jiného účastníka silničního provozu: „Nesmět ohrozit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí.”
Koho nesmim omezit
Pojem „NESMĚT OMEZIT“ je v zákoně o silničním provozu užit například v těchto ustanoveních: § 5 Nesmíme ohrozit nebo omezit chodce na přechodu pro chodce. § 9 Přepravované osoby nesmí omezovat řidiče v bezpečném ovládání vozidla. § 12 Nesmíme ohrozit a omezit řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždíme.
Kdy neplatí pravidlo pravé ruky
Přednost zprava neplatí, a i v tom se často chybuje, pokud vjíždíte na silnici například z obytné zóny. Zde vždy musíte nechat projet všechna vozidla, ať se k vám blíží z jakéhokoli směru. Totéž nastane v případě, že se napojujete na silnici z účelové komunikace.
Kdo pojede jako první
Pokud není tedy jasně dána přednost v jízdě, jede dříve ten, kdo přijede zprava. Pokud tedy mám po pravé ruce jiné auto (nebo další výše definované účastníky silničního provozu), musím mu dát přednost.
Co znamená kříž na silnici
Značení žlutými čaramii v podobě žlutých křížů se může nacházet také před křižovatkami, u různých nájezdů a na jiných místech. Toto značení vede řidiče k tomu, aby na tomto místě nezastavovali – a to ani v případě, kdy jsou například v koloně.
Kdy nesmím ani omezit
Při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Co znamená Nesmet ohrozit
Nesmět ohrozit znamená povinnost počínat si tak, aby:
druhý řidič nemusel zastavit vozidlo. jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí. žádný řidič nemusel ani mírně snížit rychlost jízdy.
Kdy řidič nesmí omezit
(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel. Když už se někdo rozhodne někoho předjet, tak nesmí zase snížit rychlost jízdy a omezit řidiče, kterého předjel.
Kdo má přednost při odbočování vlevo
Vozidlo odbočující vlevo musí dát přednost protijedoucím vozidlům vždy.
Jak poznat kdo má prednost
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.