Kdy je povinnost vystavit fakturu
Plátce DPH má povinnost vystavit fakturu do 15 dnů od uskutečnění plnění – Zákon o DPH č. 235/2004 Sb., § 28, odst. 5 přímo říká, že: Daňový doklad musí být vystaven do 15 dnů ode dne, kdy vznikla povinnost přiznat daň, nebo přiznat plnění.
Kdo je příjemce na faktuře
Kdo je příjemcem na faktuře
Jedná se o osobu odpovědnou za přijetí daného zboží nebo služby, ale její údaje nemusí být na dokladu uvedeny, proto není z hlediska zdanění považován za účastníka transakce. Na faktuře je však dobré uvést údaje o příjemci, zvláště pokud jde o někoho jiného než kupujícího.
Jak fakturovat na IČO
Faktura musí obsahovat:identifikaci dodavatele – jméno a příjmení či název firmy, adresu a IČO (v případě nepodnikatele se IČO neuvádí)identifikaci odběratele – jméno a příjmení či název firmy, adresu a IČO.číselné označení dokladu.popis zboží či služeb, za které je faktura vystavována.fakturovanou částku.
Archiv
Kdy je datum uskutečnění zdanitelného plnění
Datum uskutečnění zdanitelného plnění u služeb
U služeb má vliv na DUZP okamžik vystavení daňového dokladu (s výjimkou splátkového nebo platebního kalendáře). Platí, že zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dnem poskytnutí služby nebo dnem vystavení daňového dokladu, a to tím dnem, který nastane dříve.
Co vše musí být na faktuře
Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).den vyhotovení účetního dokladu – tj.
Kdo musí vystavit fakturu
Aktuálně platné právní předpisy fakturu nedefinují a ani nestanovují, kdo ji smí vystavit. Praxe vychází z toho, že faktura je dokument (obchodní listina, případně účetní nebo daňový doklad), který vytváří podnikatel při prodeji zboží nebo poskytování služeb, a vyjadřuje tak nárok na jejich úhradu.
Co je potreba k vystaveni faktury
slovní a číselné označení dokladu (například Faktura 05072019), popis zboží nebo služby, za které je faktura vystavena, peněžní sumu – celkově nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství), datum vystavení faktury.
Co má být na faktuře
slovní a číselné označení dokladu; popis zboží nebo služby, za které jste fakturu vystavili; celková fakturovaná částka nebo fakturovaná částka rozepsaná na měrné jednotky s označením jejich množství; datum vystavení faktury.
Co nesmí chybět na faktuře
Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).den vyhotovení účetního dokladu – tj.
Kdy vzniká povinnost přiznat daň
Povinnost přiznat daň při dodání zboží nebo poskytnutí služby vzniká ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (dále též DUZP). Je-li před uskutečněním zdanitelného plnění přijata úplata, vzniká povinnost přiznat daň z přijaté částky ke dni přijetí úplaty.
Jak fakturovat živnostník
Vystavená faktura musí obsahovat:jméno a příjmení dodavatele (v případě OSVČ);název firmy (u společností s ručením omezeným);fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy);IČ;označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík a podobně);
Na koho se vystavuje faktura
Faktura je zpravidla vystavena dodavatelem na základě předchozí objednávky díla, produktů nebo služeb. Zavazuje objednatele k jejich úhradě za předem definovaných podmínek. Proto musí faktura obsahovat: kdo a komu fakturu vystavuje, přesný popis produktu, částku, na kterou je vystavena a způsob úhrady.
Jak vystavit fakturu když nejsem plátce DPH
Faktura pro neplátce DPH má podobné náležitosti jako faktura pro plátce DPH. Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti.
Kdy je povinnost podat Souhrnné hlášení
Plátce DPH podává souhrnné hlášení za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud 25. den vychází na víkend, lhůta se posouvá na nejbližší pracovní den.
Co musí být na faktuře OSVČ
Podle něj musí faktura obsahovat:jméno a příjmení dodavatele (u OSVČ), případně název firmy (pokud jste založili s. r. o.);fakturační adresu (sídlo firmy nebo fyzické osoby);IČa označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (například obchodní nebo živnostenský rejstřík).
Kdy stačí účtenka a kdy musí být faktura
Běžný nebo zjednodušený daňový doklad
V případě, že se jedná o doklad k platbě nepřesahující 10 000 Kč, může podnikatel vystavit tzv. zjednodušený doklad (paragon daňový doklad). Pokud tuto částku přesáhne, vystavuje se běžný daňový doklad se všemi náležitostmi (faktura).
Kdy lze fakturovat bez DPH
Pokud celková částka za plnění nepřesahuje 10 000 Kč včetně DPH, nemusíte vystavovat kompletní fakturu a vystačíte si pouze se zjednodušeným daňovým dokladem. U něj stačí uvést pouze označení osoby, jednotkovou cenu a základ a výši daně.
Kdo musí podat kontrolní hlášení
Kontrolní hlášení obecně podávají osoby registrované k DPH v tuzemsku jako plátci daně, přičemž není rozhodné, zda se jedná o tuzemský nebo zahraniční subjekt. Za skupinu spojených osob podává kontrolní hlášení zastupující člen skupiny.
Jak podat souhrnne hlaseni
Souhrnné hlášení podáváte vždy pouze elektronicky, a to přes portál finanční správy, nebo datovou schránkou. Údaje, které do souhrnného hlášení uvedete, později vyplníte také do přiznání k DPH. Samotné souhrnné hlášení se skládá ze 3 oddílů: Oddíl A slouží k identifikaci plátce a období, za které hlášení podáváte.
Jak udělat fakturu OSVČ
Stanovuje, že vydaná faktura musí obsahovat:jméno a příjmení dodavatele (v případě OSVČ),název firmy (u společností s ručením omezeným),fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy),IČ,označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík a podobně).
Co vše musí být na Uctence
Běžný daňový doklad pak kromě výše uvedených musí uvádět i následující:identifikace kupujícího (jméno a příjmení, případně jméno firmy) včetně adresy sídla/místa podnikání a DIČ,základ DPH,výše DPH zaokrouhlená na celé koruny,jednotková cena bez DPH,jakákoliv sleva nezapočítaná v jednotkové ceně.
Co musí být na faktuře neplátce DPH
Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti. Lze rovněž doplnit některé dobrovolné údaje, jakými jsou například variabilní symbol platby, razítko a podpis dodavatele.
Kdy není povinnost podat kontrolní hlášení
„Kontrolní hlášení nemusíme podávat, pokud jsme neuskutečnili ani nepřijali za zdaňovací období žádné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti (reverse charge), neuplatňujeme nárok na odpočet daně a neuskutečnili jsme žádná plnění, nanejvýš jen plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet DPH,“ doplňuje Generální …
Koho se týká kontrolní hlášení
Kontrolní hlášení podávají plátci DPH, pokud přijali nebo uskutečnili zdanitelné plnění v tuzemsku, nebo uplatňují nárok na odpočet daně. Údaje v kontrolním hlášení musí odpovídat konkrétním řádkům v daňovém přiznání. Pokud je daňové přiznání nulové, nemusíte kontrolní hlášení podávat.
Kdy musí identifikovaná osoba podávat přiznání k DPH
Povinnosti identifikované osoby
Jako identifikovaná osoba podáváte přiznání k DPH a souhrnné hlášení. Zjednodušeně by se dalo říct, že přiznání k DPH podáváte při nákupu, souhrnné hlášení pak při prodeji. Vždy ale jen za měsíc, kdy vám tato povinnost vznikla, a to do 25. dne následujícího měsíce.