Jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel oznámit směny
O rozvržení pracovní doby musí být zaměstnanec podle zákoníku práce informován alespoň 2 týdny předem, pokud není dohodnuto něco jiného. Zaměstnavatel tedy může změnu oznámit i v kratším předstihu, ale jen se souhlasem dotčeného zaměstnance.
Kdy vám zaměstnavatel muze nařídit Prescas
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen jde-li o vážné provozní důvody, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, a za splnění zákoníkem práce stanovených podmínek i na dny pracovního klidu. Práce přesčas musí být zaměstnavatelem předem nařízena nebo dodatečně schválena.
Archiv
Kdy může člověk odmítnout práci přesčas
Současně informuje i o tom, že přesčas lze odmítnout v případě vážných důvodů, to je svatby, pohřbu nebo narození dítěte či kvůli návštěvě lékaře. Pokud jde o odměnu za přesčasy, ta může mít dvojí podobu.
Archiv
Kdy muze zaměstnavatel nařídit sobotu
Nařízení přesčasu o víkendu je možné, váš zaměstnavatel na to má právo, pokud ho k tomu vedou vážné provozní důvody. Povinné přesčasy o víkendu jsou časté na konci měsíce, kdy se dělají inventury nebo účetní závěrky. Povinný přesčas může zaměstnavatel nařídit i na dobu, kterou máte jako odpočinek mezi směnami.
Archiv
Jak dlouho dopředu lze nařídit přesčas
Může zaměstnavatel zaměstnanci oznámit práci přesčas hodinu před koncem směny Zákoník práce neobsahuje ustanovení ukládající zaměstnavateli povinnost oznamovat práci přesčas zaměstnanci dopředu. Zaměstnavatel tedy může i hodinu před odchodem zaměstnance ze směny oznámit přesčas.
Kdy může zaměstnavatel změnit směny
S rozvrhem musí zaměstnavatel zaměstnance seznámit, a to nejpozději 2 týdny předem (pokud se nedomluví se zaměstnancem jinak). Stejně tak ho musí seznámit i s jakoukoliv změnou rozvrhu. Ze dne na den tedy zaměstnavatel bez souhlasu zaměstnance směny změnit nemůže.
Kdy nelze nařídit práci přesčas
Nelze nařídit práci přesčas zaměstnanci nebo zaměstnankyni, kteří pečují o dítě mladší 1 roku. Práce přesčas se zakazuje mladistvým zaměstnancům a těhotným zaměstnankyním. Přesčas dále zaměstnanec nemusí vykonat, pokud existuje zákonná překážka v práci na straně zaměstnance.
Jak se proplácí práce přesčas
Přesčasy mohou být sjednány už ve smlouvě
Pokud tedy vaše pracovní smlouva uvádí, že mzda již zahrnuje odměnu za práci přesčas, pak po vás zaměstnavatel může požadovat, abyste pracovali přesčas bez nároku na příplatek nebo náhradní volno.
Co se stane když nepřijdu na přesčas
Pokud nařízenou práci přesčas odmítnete, vystavujete se nebezpečí finančních i jiných postihů ze strany zaměstnavatele (např. prémie jsou nenárokovou složkou mzdy).
Co se považuje za přesčas
Práce přesčas by totiž měla být konána jen výjimečně, může se jednat například o naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce či práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu," vysvětluje Novák.
Jak se proplácí přesčasy
2 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas (§ 114) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Co delat kdyz zaměstnavatel porusuje zakonik práce
Pokud máte podezření, že váš zaměstnavatel porušuje pracovněprávní předpisy, můžete podat podnět k provedení kontroly, a to buď přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce, nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. Podnět je možno podat písemně poštou, osobně, telefonicky nebo elektronicky.
Jak jsou placené přesčasy
2 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas (§ 114) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Kdy vzniká přesčas
Z toho je tedy jasné, že přesčasová práce je taková, kterou zaměstnanec vykoná nad rámec 40 hodin týdně. V případě polovičního úvazku to tedy neplatí, proto prací „přesčas“ v tomto případě riskujete, že vám odměnou bude pouze úsměv nadřízeného.
Jak se daní přesčasy
3.5.2 Příjem zaměstnance za práci přesčas
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Co si může zaměstnavatel dovolit
Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.
Jaký je příplatek za přesčas
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Jak je placen přesčas
Za práci přesčas náleží zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Má-li tedy někdo průměrný výdělek 200 korun za hodinu, náleží mu za přesčasovou hodinu odměna 250 korun. Práce přesčas nesmí u zaměstnance přesáhnout více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Na co se nesmí ptát zaměstnavatel
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Jak je placená práce přesčas
Za práci přesčas náleží zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Má-li tedy někdo průměrný výdělek 200 korun za hodinu, náleží mu za přesčasovou hodinu odměna 250 korun. Práce přesčas nesmí u zaměstnance přesáhnout více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Jaké informace si zjistit o zaměstnavateli před pohovorem
Zjišťování informací o přijímacím pohovoru
Dříve než se setkáte s potenciálním zaměstnavatelem, měli byste si být vědomi následujících skutečností: Co společnost provádí a jakým způsobem Finanční stav společnosti – expanduje společnost nebo jde o společnost v útlumu Kdo jsou hlavní konkurenti společnosti
Jak se platí práce ve svátek
Kolik činí příplatek za svátek Je to 100 % vašeho průměrného denního výdělku. Takže pokud odpracujete jeden svátek, dostanete za něj zaplaceno, jako byste odpracovali dva běžné pracovní dny.
Co bude při pohovoru o vás případného zaměstnavatele zajímat
Během pohovoru se personalista snaží zjistit co nejvíce o vás – o vašich zkušenostech, ale také jak se hodíte na danou pozici, do týmu a samozřejmě do samotné firmy. To samé byste měli dělat i vy. Zjistěte si, co vás o firmě a pozici zajímá a na základě toho se rozhodněte, zda je pro vás ta nabídka stále zajímavá.
Jak poznat že jsem uspěla u pohovoru
BlogyPohovor trval déle, než jste očekávali.Pohovor proběhl formou konverzace, nejednalo se pouze o odpovědi na dotazy.Bylo vám řečeno, jaké by byly VAŠE úkoly v této roli.Reakce manažera.Zaujala Vás nejen role, ale i společnost jako takováDostali jste odpovědi na všechny Vaše otázky.