Kdy přesazovat rozmarýn?

Kdy množit rozmarýn

Snadné množení bylinek řízkováním

Můžeme si proto namnožit i rozlišné kultivary a jejich vzhled, chuť i vůně budou zachovány. Srpen je ideálním časem pro odebírání takzvaných polovyzrálých řízků od dřenatějících bylinek, jako je myrta, rozmarýn, tymián, yzop, saturejka aj.

Jak zalévat rozmarýn

Rozmarýn nemá rád vlhkost

Naopak nemá rád vlhkost, zemina v květináči nesmí být přemokřená a květináč by neměl stát ve vodě. Držte se pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne. Během vegetačního období nezapomeňte rostlinu přihnojovat.
Archiv

Jak Zmladit rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.
Archiv

Jak uchovat rozmarýn přes zimu

Pokud jste si nepořídili mrazuvzdorný rozmarýn (například odrůda Faust), na který také můžete v českých zahradnictvích narazit, bylinku přesaďte na zimu do květináče a přeneste domů. Aby rozmarýn přečkal zimu, potřebuje být v chladné místnosti, ale zároveň chce světlo. Pozor si dejte na přemokření kořenů, aby neuhnily.
Archiv

Jak přesadit rozmarýn

Na jaře rostlinu přesadíme do nové zeminy, ale do stejně velkého květináče. Rozmarýnu se bude dařit stejně dobře ve směsi zahradní zeminy, listovky a písku, jako v hlinitém substrátu s drobným štěrkem smíchaném v poměru 2:1. Při přesazování asi o třetinu zkrátíme kořeny.

Jak se množí rozmarýn

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte. Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Kdy vysadit rozmarýn ven

Rozmarýn lze doma zasadit kdykoliv, ale venku počkejte na teplejší část jara, která již nepřinese ranní mrazíky. Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu.

Kdy se sklízí rozmarýn

Sběr, sušení, uskladnění: K okamžité spotřebě se rozmarýn sklízí po celé léto. Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.

Co odpuzuje rozmarýn

Možná jste ale nevěděli, že jeho aroma odpuzuje hmyz podobně jako levandule. Neváhejte si tedy větévky v sáčku dát do šatní skříně. Při nákupu rostlinky se nezapomeňte zeptat na kultivar dané rostliny.

Co s rozmarýnem po zimě

Kolem venku zasazené rostliny můžete nakopčit suché listí či jinou suchou hmotu až do poloviny výšky rostliny. Pak ještě můžete rozmarýn přikrýt chvojím. Místo chvojí lze použít i bílou netkanou textilii, kterou zatěžkáte třeba kameny. Dobrým ochranným pomocníkem je rovněž mulčovací kůra.

Jak spravne zasadit rozmarýn

Semena zasejte asi 0,5 cm hluboko do substrátu a pokropte je rozprašovačem. Ideální je jejich zakrytí jakýmkoli plastovým obalem, který dokáže vytvořit příznivé mikroklima. Semena nejlépe klíčí při teplotním rozmezí 25-30 °C. Dbejte na správné hnojení asi 1x za 14 dní a používejte tekuté, nejlépe organické hnojivo.

Jak zachránit rozmarýn

Prostě to někdy odejde samo. Navíc, nemá moc půdy. Jen ho nechte,má období klidu,pořádně ho zastříhněte,úplně nakrátko ,dejte do teplejší místnosti(např. zimní zahrada) a hlavně dejte hnojivo.

Proč mi usychá rozmarýn

Pozor však na pěstování v zimě, rozmarýn nesnáší, když má v chladném ročním období přemokřené kořeny. To by se mu nemuselo líbit a začal by usychat. Buďte na něj tedy v tomto období opatrní. A pokud jej máte na zahradě, raději jej přikryjte netkanou textilií, aby byl chráněn.

Kdy dát ven rozmarýn

Rozmarýn lze doma zasadit kdykoliv, ale venku počkejte na teplejší část jara, která již nepřinese ranní mrazíky. Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí.

Kdy sazet rozmarýn

Rozmarýn lze doma zasadit kdykoliv, ale venku počkejte na teplejší část jara, která již nepřinese ranní mrazíky. Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu.

Kdy pěstovat rozmarýn

Semena této úžasné bylinky zasejeme nejlépe časně na jaře, v únoru a březnu, kdy sluníčko sílí a den se prodlužuje. Rozmarýn je aromatický keř pocházející z nehostinných oblastí Střemomoří.