Kdy se používá velké V
Velké V – Váš
Jestliže se rozhodnete napsat velké písmeno v oslovení, vyjadřujete tím úctu k adresátovi. Nikdy neuděláte chybu, pokud velké V napíšete do oficiálního psaní v úřední komunikaci. Velké V se píše v případě, že oslovujete více osob i jednu konkrétní.
Archiv
Jak psát vaší
Mohlo by se tedy zdát, že když budete všude psát dlouhé, chyb nebude tak moc. To je ale omyl. 4. pád, do kterého patří krátké I, je mnohem frekventovanější než ostatní pády, takže v normálním projevu je poměr VAŠÍ : VAŠI zhruba 1 : 1.
Archiv
Kdy píšeme vám a vám
Psaní velkých písmen je náležité v korespondenci u osobních a přivlastňovacích zájmen 2. osoby množného čísla: s Vámi půjdu rád, pro Vaši informaci a podobně. Psaní velkého písmena zde má funkci vyjádření úcty. Tato zvyklost se zpravidla dodržuje i v osobnější, soukromé korespondenci u zájmen 2.
Archiv
Kdy psát velké písmena
Mezi 3 základní pravidla pro psaní velkých písmen patří následující:Vlastní jména (jména osob, měst, řek, států, organizací apod.)Vyjádření zvláštního vztahu k osobě či věci (v dopisech apod.)Začátek větného úseku (včetně nadpisů a titulků)
Archiv
Jak se píše Pražský hrad
S velkým písmenem se tradičně píšou názvy památek celonárodně považovaných za významné: Pražský hrad, Staroměstská radnice (v Praze), Betlémská kaple, Strahovský klášter, Sázavský klášter, Vladislavský sál. PČP z r. 1993 mezi tyto názvy zařadila Chrám sv.
Kde se píše velké V
Velké počáteční V se jako vyjádření úcty píše v korespondenci. A protože e-mail není ničím jiným než elektronickou formou korespondence, měli bychom se tímto pravidlem řídit i v e-mailech. Pravidla přitom výslovně uvádějí, že velké počáteční V se jako projev úcty píše vždy – bez ohledu na to, kolik lidí oslovujete.
Kdy se píše vaší a vaší
Rozhodování mezi jednotlivými tvary vám ulehčí ukazovací zájmena.Tvary vaší a vaši, naší a naši, ji a jí, ní a ni, atd. nahraďte za ukazovací zájmeno („to“).Pokud řeknete „TU“, použijte krátkou verzi (vaši, naši, ji, …) Pokud řeknete „TOU“ nebo „TÉ“, použijte dlouhou verzi (vaší, naší, jí, …)Jeji neexistuje.
Jak se píše Maková panenka
maková panenka – Čeština 2.0.
Jak se píše s pozdravem
Závěrečný pozdrav dle pravopisu
Mezi nevětné pozdravy, tedy takové, v nichž se nevyskytuje sloveso, řadíme nejčastěji: S pozdravem, S přátelským pozdravem, S přáním pěkného dne, Hezký zbytek dne, Sbohem apod. V těchto případech nepíšeme na konci pozdravu žádné interpunkční znaménko.
Kdy se píše jí a kdy jí
Tvar ji používáme ve 4. pádu jednotného čísla. Tvar jí naopak ve všech ostatních pádech, nejčastěji ve 3. pádu.
Jak se správně píše Socha svobody
Socha Svobody anglicky Statue of Liberty, oficiálně: Liberty Enlightening the World (Svoboda osvěcující svět), kolosální socha na ostrově Liberty Island v horní části newyorského zálivu v USA, připomínající přátelství národů Spojených států a Francie.
Jak se píše Kraj Vysočina
Pamatujte si tedy, že ve všech názvech krajů píšeme velké písmeno je v přídavných jménech, slovo kraj v těchto spojeních hraje roli obecného názvu. Výjimku tvoří Kraj Vysočina, který má v oficiálním názvu právě i slovo kraj. Tím se z něj stává vlastní název a píšeme ho také s velkým počátečním písmenem.
Jak se píše Svatý Kopeček
Svatý kopeček u Olomouce je vyhledávaným místem nejen pro věřící, ale i pro turisty. V roce 2018 byla tamní bazilika Navštívení Panny Marie zapsána na seznam kulturních památek České republiky.
Jak se píše Černá Hora
Vzhledem k tomu, že se jedná o dvouslovný název státu, obě písmena musí být velká. Správně se píše Černá Hora. Dvouslovných názvů států či měst je spousta. Jen pro příklad: Hradec Králové, Burkina Faso, Jižní Korea a tak dále.
Jak se píše Západní Čechy
Dobrý den, spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.
Jak se rozloučit v dopise
S pozdravem, S přátelským pozdravem, Se srdečnými pozdravy, v e‑mailu lze také S přáním pěkného dne – za těmito pozdravnými formulemi se nepíše žádné interpunkční znaménko, větné s pokračováním na dalším řádku, např.
Kdo mluví makovou panenku
Zato výborný vypravěč Vlastimil Brodský svým přívětivým dabingem dodává pestrobarevným příběhům z makového pole nezaměnitelné kouzlo a výraznou osobitost. Příběhy O Makové panence by měly určitě zůstat v nabídce pohádek pro nejmenší děti i nadále.
Kdo nakreslil makovou panenku
Václav Čtvrtek
Ve spolupráci s Československou televizí pak vznikly kultovní večerníčky – například Pohádky z mechu a kapradí, Říkání o víle Amálce, O makové panence a motýlu Emanuelovi, O Kubovi a Stázině.
Jak se formálně rozloučit
Rozloučení a podpis
Nejvhodnějším zakončením formálního e-mailu jsou formulace jako: „S pozdravem“, „S úctou“, „S přáním hezkého dne“ apod. Na konci e-mailu pak samozřejmě nesmí chybět Vaše jméno a přímení. V nastavení e-mailu si rovněž můžete nastavit automatický podpis, což působí více profesionálně.
Co napsat místo s pozdravem
Mezi nevětné pozdravy, tedy takové, v nichž se nevyskytuje sloveso, řadíme nejčastěji: S pozdravem, S přátelským pozdravem, S přáním pěkného dne, Hezký zbytek dne, Sbohem apod.
Koho co jí nebo jí
Ji ni X jí ní
1. pád (kdo, co) | ona |
---|---|
3. pád (komu, čemu) | jí, ní |
4. pád (koho, co) | ji, ni |
5. pád (oslovujeme, voláme) | – |
6. pád (o kom, o čem) | ní |
Jak poznat jí jí
Ji × jí (ni × ní)
podoby ni a ní) se setkáváme poměrně často. Pravidla nám říkají, že krátká forma (ni, ji) se užívá pouze ve 4. pádě a ve všech ostatních je forma dlouhá (ní, jí).
Jak se píše fakulta
Oficiální název fakulty, jehož součástí je název vysoké školy, se píše s velkým písmenem: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Technická fakulta České zemědělské univerzity, Pedagogická fakulta Ostravské univerzity, Fakulta strojní Českého vysokého učení technického, Fakulta humanitních studií Západočeské univerzity …
Jak se píše Střední Čechy
Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod. Názvy začínající na přídavné jméno střední však často s velkým písmenem píšeme (region Střední Čechy,Střední Morava).
Jak se správně píše Pražský hrad
S velkým písmenem se tradičně píšou názvy památek celonárodně považovaných za významné: Pražský hrad, Staroměstská radnice (v Praze), Betlémská kaple, Strahovský klášter, Sázavský klášter, Vladislavský sál. PČP z r. 1993 mezi tyto názvy zařadila Chrám sv.