Kdy radit podle otacek?

Kdy mám radit

"Vždy volte takový převod, na který motor ještě motor při přišlápnutí plynu reaguje mírným zrychlením," radí Chvála. Když máte nízké otáčky, jedete do kopce, přidáte plyn a auto vůbec nezačne akcelerovat, znamená to, že se motor trápí a je třeba podřadit.
Archiv

Kdy radit na 2

Využití jednotlivých rychlostních stupňů

převodový stupeň: rychlost 0 až 15 km/hod (rozjezdy, nepřehledné křižovatky atd.) 2. převodový stupeň: rychlost 15 až 35 km/hod (křižovatky, obytné zóny, nepřehledné úseky atd.) 4.
Archiv

Kdy řádit v autě

Raďte až v momentě, kdy to motor potřebuje

Pokud totiž zařadíte při nízkých otáčkách, auto nepotáhne a může ztrácet na rychlosti – to platí zejména při jízdě do kopce. V takovém případě budete muset znovu podřadit, takže jste v závěru dvakrát (a zbytečně) měnili rychlost.
Archiv

Kdy radit u benzínu

Včas řaďte výš: Hlavní zásada úsporné jízdy. Motor není třeba skoro vůbec vytáčet, dobře seřízené auto se rozjede téměř z volnoběžných otáček. A okamžitě po rozjetí auta řaďte dvojku a pak pořád nahoru. Čím vyšší zařazená rychlost, tím nižší potřeba.

Kdy radit na 6

Captain Slow 6.

Když jedu pomalu tak jakmile by točil nad 1500ot. Když jedu rychle tak když je pětka v omezovači.

Jak řadit při zastaveni

Správný postup je následující – po zastavení zůstaňte stát na brzdách, zhasněte motor se zařazenou jedničkou a dál mějte sešlápnutou spojku. Zatáhněte ruční brzdu a pusťte klasickou brzdu, čímž se auto postaví „na ručku“. Teprve potom, když auto pevně stojí na místě, pusťte spojku.

Kdy radit 5

Řadím tehdy, když je to potřeba a optimum. Někdy to může být 70km/h, někdy 120km/h. Žádná přesná hranice neexistuje.

Jak řadit podle rychlosti

Rychlostní stupněstupeň: 0–15 km/hod – výhradně pro rozjezdy a přizpůsobení rychlosti v nepřehledných křižovatkách.stupeň: 15–35 km/hod – křižovatky, hustý provoz ve městě, obytné zóny a dalšístupeň: 35–55 km/hod – přehledné úseky v obci.stupeň: 55–80 km/hod – mimo obec.

V jakých otáčkách držet motor

Naslouchejte více svému motoru a máte-li rádce řazení, dvakrát uvažte, zda naslouchat jemu. Snažte se držet otáčky v oblasti přes 1500 za minutu a nebojte se s nimi více pracovat. Rozdíl ve spotřebě velmi pravděpodobně vůbec nezaznamenáte, ale v dlouhodobém horizontu můžete ušetřit dost na servisu.

Jak řadit při předjíždění

Například chceme-li svižně předjíždět, hodí se za předjížděným autem podřadit o dva stupně, aby se motor dostal pořádně do otáček. Přeřazování o více stupňů nahoru můžeme použít třeba hned po předjíždění, kdy z vysokých otáček přeřadíme opět o dva stupně a necháme motor běžet v „cestovním režimu“.

Kdy šlapat na spojku

Spojka slouží jen pro rozjezd, přeřazení a zastavení, maximálně se používá třeba ještě za situace, když rovnáte smyk nebo jste chytli aquaplaning.

Jak správně sešlápnout spojku

2.)

Sešlápněte spojku, dejte nižší rychlostní stupeň, než jaký jste měli zařazený a opět pomalu pusťte spojku, motor vrní a brzdí. K úplnému zastavení nezapomeňte na brzdu. Pokud máte ještě zařazenou rychlost, nezapomeňte na spojku. Když zapomenete, budete znovu startovat.

Co je to TSI

Zkratka TSI je označení používané pro přeplňované motory s přímým vstřikem benzínu vyráběné koncernem Volkswagen. TSI je zkratka označující přeplňované benzínové motory s technologií přímého vstřiku paliva.

Co je to PD TDI

Od roku 2000 se také začalo do všech modelů v koncernu VW průběžně montovat vysokotlaké vstřikování čerpadlo-tryska označované zkratkou PD (z německého názvu Pumpe-Düse), které mělo vstřikovací tlak až 2050 barů. Začalo se pak, podle nepsaného pravidla, tyto motory laicky označovat TDI-PD.

Jak správně nastartovat auto

Postup při startování vozidlasešlápneme pedál spojky (levá noha) až na podlahu.zkontrolujeme, zda je řadící páka v neutrální poloze.zasuneme klíček do otvoru spínací skříňky.pootočíme klíčkem do pozice 1.počkáme než zhasne kontrolka žhavení (pouze u vznětových motorů při teplotách pod 5°C)pootočíme klíčkem do pozice 2.

Jak se pozná špatná spojka

Při jízdě s vysokou zařazenou rychlostí lehce brnkněte o pedál spojky. Pokud zakolísají otáčky, je spojka špatná. Test vychází z jednoho z největších mýtů kolem spojek – že pokud pedál spojky zabírá hodně vysoko, je spojka v háji.

Kdy brzdit bez spojky

Při mírném přibrzdění spojku nepotřebuješ. Jemně zpomalit můžeš i tzv. brzděním motorem. (uvolníš plyn a vůz necháš zpomalit) – jen pokud už zařazená rychlost neodpovídá rychlosti vozu, pak podřadíš (se spojkou) jinak ti auto bude cukat a nebude to dělat dobře ani autu ani cestujícím.

Kdy brzdit se spojkou

Spojku si můžete otestovat za studena. Pokud uslyšíte klepání na volnoběh a zvuk zmizí při sešlápnutí spojkového pedálu, pak si můžete být jisti, že je se spojkou něco v nepořádku. Při horším opotřebení je klepání opravdu hlasité a neutichá ani po sešlápnutí spojkového pedálu.

Co je to TDI

Zkratka TDI je označení používané pro motory s přímým vstřikem nafty vybavené turbodmychadlem. Zkratka TDI z anglického Turbocharged Direct Injection označuje naftové motory s přímým vstřikem paliva vybavené turbodmychadlem.

Co je to FSI

Zkratka FSI vznikla z anglického Fuel Stratified Injection a označuje nové benzinové motory s přímým vstřikem paliva. Oproti motorům se vstřikováním paliva do sacího potrubí mají tyto motory vyšší výkon a lepší průběh točivého momentu. Další výhodou je nízká spotřeba paliva a plnění přísnějších emisních limitů.

Kdy radit u dieselu

Návratnost nastává v momentě, kdy najedete kolem 40.000 km, což se týká především služebních vozidel.

Co znamená 19 u auta

Kde se vlastně vzal motor 1.9 TDI Jeho prapůvod můžeme mapovat do začátku devadesátých let kdy byla vyrobena jeho vůbec první generace, která se vyráběla až do roku 2000. Motor lze samozřejmě najít v námi všude jezdících Octáviích, Golfech, Ventech i dalších vozech koncernu VW.

Jak dlouho nastartovat auto

Nutných je alespoň 15 minut plynulé jízdy. Dobíjí-li alternátor baterii správně, měl by pak být stav jejího nabití vyšší než před startem.

Proč Startovat se spojkou

Proč je ale nutné sešlapávat spojku i při vyřazení na neutrál Je to jednoduché. Sešlápnutím spojky dojde k rozpojení v rámci převodovky a v tu chvíli je startování mnohem jednoduší, a to z hlediska menší námahy jak pro startér, tak i pro akumulátor. Zvláště, pokud mluvíme například o studených zimních startech.

Jak poznat že je spatna prevodovka

Jak poznat, že má automatická převodovka nějaký problém a potřebuje návštěvu servisuVozidlo řadí ve špatných otáčkách.Tuhé řazení rychlostních stupňůNa palubní desce se objevuje problém.Neobvyklé zvuky vycházející z prostoru kolem převodovky.