Kdy sbírat hluchavky?

Jak sbírat Hluchavku

Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Ukládá se volně do košů, vystlaných tkaninou nebo papírem a nesmí se zapařit nebo pomačkat. Poškozené květy při sušení hnědnou a droga z nich získaná je bezcenná.
Archiv

Co z hluchavky

Květy používáme na přípravu čaje, mladé listy se tradičně přidávají do jarních salátů. Sušené květy musíme uchovávat v dobře utěsněných nádobách, protože snadno podléhají vlhku. Hluchavka nachová je drobnější než ostatní druhy, dosahuje výšky mezi 20 a 30 cm, liší se také navrstvením listů v horní části lodyhy.

Kde najit Hluchavku

Výskyt. Hluchavka je běžně rozšířená, roste na rumištích, skládkách, kompostech, lemech zdí a plotů, v příkopech, zanedbaných parcích, na hřbitovech a zahradách.

Jak zpracovat hluchavky

Listy hluchavky se přidávají do salátů, pomazánek, omáček nebo polévek, dají se připravit i jako špenát. Nálev do vany: 20 celých hluchavek (čerstvé i sušené) přelijeme přibližně 2,5 l vody a necháme 15 minut luhovat. Nálev přecedíme a nalijeme do vany (voda by měla být bez pěny a jiných kosmetických výrobků).

Na co je dobrá hluchavka

Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Pro toto použití ho můžeme osladit medem a pít jako konzumní čaj. Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemoroidech.

Kdy kvete hluchavka nachová

Hluchavka kvete od března do října.

Kdy roste hluchavka nachová

Hluchavka kvete od března do října.

Kdy roste Hluchavka bílá

Květy, uspořádené v pěti až osmikvětých lichopřeslenech, rozkvétají postupně odspodu nahoru a mají příjemnou typickou medovou vůni. Hluchavka bílá kvete od května do září.

Na co se používá Hluchavka bílá

Hluchavka pomáhá při různých ženských obtížích (posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje výtok a bělotok) a menstruačních poruchách (harmonizuje nepravidelnou menstruaci, tlumí menstruační potíže, zabraňuje nadměrnému menstruačnímu krvácení).

Jak pěstovat Hluchavku

Hluchavky dobře rostou ve stínu i v polostínu. Pokud mají dostatek vláhy, tak vydrží pěkné i na slunci. Aby plně rozvinuly svoji krásu, vyžadují hluchavky kyprou, humózní půdu. Obsah humusu v půdě zvýšíme kompostem a listovkou – podpoříme tak i její celkové zdravé a úrodnost.

Jaké jsou druhy Hluchavek

Nejznámější je hluchavka bílá (Lamium album), dalšími druhy s květy růžovými až purpurovými a jen někdy bílými jsou hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum), hluchavka zkřížená (Lamium hybridum), hluchavka prostřední (Lamium confertum), hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule), hluchavka šalvějová (Lamium orvala) a …

Jak vypadá hluchavka

Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule) je drobná rostlina (do 25 cm), jako jediná má listeny přisedlé, ledvinovitého tvaru. Korunní trubku má úzkou a rovnou. Hluchavka nachová (Lamium purpureum) je také drobná (do 30 cm), ale listeny má řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, často nafialovělé, korunní trubka je rovná.

Co je mrtvá Kopřiva

Jméno hluchavka vzniklo tak, že se tato rostlina podobá kopřivě a přitom "nepálí", nežahá. Na základě této skutečnosti vznikla i některá lidová jména – hluchá kopřiva, mrtvá kopřiva.

Na co je dobrá hluchavka nachová

Čaj z květů má uklidňující účinky, doporučuje se pít při nervozitě a nespavosti nebo při neklidu. Pomáhá při nepravidelné menstruaci a v době menopauzy. Hluchavka se někdy užívá k léčbě akné a ekzému, obkládáme nebo omýváme postiženou oblast. Sedací koupele léčí hemoroidy a mykotické potíže.

Kdy kvetou hluchavky

Hluchavka bílá kvete od května do září. Plodem jsou 4 černé tvrdky vejčitého tvaru, které jsou schované na dně vytrvalého kalicha.

Jaká čeleď je hluchavka nachová

HluchavkovitéHluchavka nachová / ČeleďHluchavkovité je čeleď dvouděložných rostlin z řádu hluchavkotvaré. Zahrnuje 7200–7800 druhů v 235–245 rodech, což z ní činí šestou největší čeleď krytosemenných rostlin. Při fylogenetické aktualizaci botanického systému se rozrostla o více než 40 rodů z čeledi sporýšovité a v dnešním pojetí zahrnuje byliny i dřeviny. Wikipedie

Co léčí Hluchavka bílá

hluchavka pomáhá při odkašlávání; léčí nespavost, napomáhá celkovému zklidnění; obklad či koupel ze sušené nati a listů je dobrý pro rychlejší hojení poraněné kůže; zevně se má přikládat při akné či ekzémech.

Jak se jmenuje hluchavka

Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule) je drobná rostlina (do 25 cm), jako jediná má listeny přisedlé, ledvinovitého tvaru. Korunní trubku má úzkou a rovnou. Hluchavka nachová (Lamium purpureum) je také drobná (do 30 cm), ale listeny má řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, často nafialovělé, korunní trubka je rovná.