Kdy se dává jíška do omáčky
Do světlých omáček stačí, když mouka začne žloutnout, do tmavších ji necháme ztmavnout za stálého míchání na ne moc prudkém ohni. Musíme jíšku hlídat, protože hodně tmavá jíška je hořká a celé jídlo by vám zkazila. V tom případě je lépe ji vyhodit a začít znovu.
Archiv
Jakou vodou zalít jíšku
Ve chvíli, kdy začíná omastek pěnit, nasypeme do něj mouku a stále mícháme, aby se nám jíška nespálila nebo neopražila příliš rychle. Nyní jíšku zalijeme (zředíme) horkou vodou nebo odvarem ze zeleniny (lze ale použít i vodu studenou) a mícháme až do utvoření jemné hladké masy.
Archiv
Jak dlouho se dělá jíška
V něm rozpustíme tuk, vsypeme mouku a dobře rozmícháme, dohladka. Na mírném plameni pak za stálého (nebo velice častého) míchání smažíme, než jíška změní barvu – ze světlounké mírně ztmavne. Trvá to přibližně 20 minut, než hotovou jíšku sundáme z ohně a opět za častého promíchávání necháme téměř vychladnout.
Na co je jíška
Jíška je zahušťovací prostředek do polévek a omáček vyráběný z tuku a mouky. Běžně používané tuky jsou máslo, rostlinné tuky, tuk ze slaniny nebo vepřové sádlo. Používá se k zahušťování omáček, polévek a pokrmů z dušeného masa. Starší generace pro ni používaly také pojem zásmažka či zápražka.
Jak dát jíšku do omáčky
K ruce si vezměte malý cedník, z části ho ponořte do omáčky a po lžících v něm rozmíchejte jíšku. Pak přiveďte omáčku k varu a nechte ji vařit 15 minut. Nezapomeňte ji občas promíchat, aby se vám mouka nepřipálila na dno.
Jak osmahnout mouku
Obvykle se připravuje na pánvi, kam se na rozehřáté přepuštěné máslo (olej) vsype zhruba stejné množství hladké mouky, za stálého míchání směs krátce zahříváme. Tmavá jíška se připravuje obdobně, jen celý proces trvá déle – do zhnědnutí. Může být připravená jako základ do guláše, kterému dodá barvu.
Jak udělat doma tmavou jíšku
Tuk i mouku použijte v poměru 1:1 (na 1 gram tuku 1 gram mouky) Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmavá
Jak zahušťovat jíškou
Když chcete něco zahustit jíškou, musíte vytáhnout čistý kastrůlek, nechat do něj vklouznout trochu másla, zpěnit v něm mouku a teprve když vznikne jíška, můžete ji použít do vaší hlavní kuchařské tvorby.
Z jaké mouky se dělá jíška
Na jíšku se nejčastěji používá hladká pšeničná mouka, protože obsahuje vysoké množství škrobu a je velice jemná. Tuk: Mouka se dá opražit v podstatě na libovolném tuku. Tuk ale přidá do pokrmu vlastní chuť, takže vybírejte hlavně podle druhu pokrmu, který připravujete a podle výsledné chuti, kterou má mít.
Jak dlouho vařit po Zahusteni moukou
Na hlubší pánev nebo do hrnce dáme tuk, necháme ho rozehřát, přidáme určené množství mouky a teple stále vařečkou mícháme. Hotovu jíšku pak zaléváme studeným vývarem nebo studenou vodou a za stálého míchání či rozšlehávání provařujeme. Jíška by se měla vařit 20 minut.
Jakou mouku do jíšky
Postup přípravy jíškyJíšku připravujte z hladké mouky a tuku v poměru 1: 1.rozehřejte si v pánvi tuk a přidejte mouku. Tmavou jíšku je potřeba stále míchat, aby se nepřipálila.Omáčku nebe polévku, kterou jíškou zahustíte, je potřeba ještě alespoň 5 nebo 10 minut provařit.
Jaká mouka se dává do jíšky
Příprava jíšky
Do rozehřátého tuku v nádobě vsypeme hladkou mouku a pražíme za stálého míchání na požadovanou barvu. Doba pražení je různá. Zpravidla světlou jíšku používáme na bílé polévky a jiné pokrmy jemné chuti. Světle hnědou jíšku použijeme na ostatní zahušťované polévky a jiné pokrmy.
Jak udělat světlou jíšku
Světlá jíška
Je dobré ji připravit vždy čerstvou, protože velmi brzy ztratí vůni a chuť. Na bílou jíšku se nesmí tuk rozpálit, jen rozpustit. Poté přidáme mouku a mícháme tak dlouho, až jíška přestane pěnit. Nenecháme ji dlouho na ohni – světlá jíška musí být jen mírně nažloutlá.
Jak se zahušťuje jíškou
Když chcete něco zahustit jíškou, musíte vytáhnout čistý kastrůlek, nechat do něj vklouznout trochu másla, zpěnit v něm mouku a teprve když vznikne jíška, můžete ji použít do vaší hlavní kuchařské tvorby.
Jak dlouho se musí vařit mouka
Například kuchařky, které vaří ve školkách, musí podle hygienických předpisů povařit mouku, kterou zahustily omáčku či polévku (tzv. záklechtkou), ještě alespoň 20 minut.
Jak se dělá cibulová jíška
K zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových, se hodí jíška cibulová. Příprava je jednoduchá. Oloupanou a najemno nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá zlatožlutou barvu.
Jak se dělá jíška
Postup přípravy jíškyJíšku připravujte z hladké mouky a tuku v poměru 1: 1.rozehřejte si v pánvi tuk a přidejte mouku. Tmavou jíšku je potřeba stále míchat, aby se nepřipálila.Omáčku nebe polévku, kterou jíškou zahustíte, je potřeba ještě alespoň 5 nebo 10 minut provařit.
Proč mi řídne omáčka
Omáčka vždy řídne, jestliže do ní přidáme kyselé součásti nebo vodnatější zeleninu, např. rajčata nebo papriku, okurky apod.
Co místo jíšky
Zahušťovat pokrmy jíškou už není nezbytně nutné, na trhu je řada prověřených alternativ. Zkuzte kuzu, hrašku, pohankovou kaši nebo třeba zátřepku. Zatímco ve středomořských oblastech nemají mnoho důvodů k používání zahušťovadel, česká kuchyně si o jíšku vyloženě říká.
Jak správně udělat jíšku
Jak na jíšku:
Na jíšku potřebujete dvě základní ingredience: tuk a mouku. Tuk i mouku použijte v poměru 1:1 (na 1 gram tuku 1 gram mouky) Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmavá
Jak udělat jíšku na guláš
Příprava je jednoduchá – oloupanou a najemno nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá zlatožlutou barvu. Používá se k zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových. Můžete ji ještě vylepšit mletou paprikou.
Jakou mouku použít na zahuštění omáčky
Pšeničná (či jiná) mouka
Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.
Jak zahustit Oprazenou moukou
Moukou opraženou na suchoOpraženou mouku necháme vychladnout.Poté rozmícháme se studenou vodou, mlékem, smetanou a provaříme.Pražením mouky:Vznikají také produkty hnědnutí a akrylamid.
Jak dlouho se dělá tmavá jíška
Tuk i mouku použijte v poměru 1:1 (na 1 gram tuku 1 gram mouky) Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmavá Vždy pražte mouku minimálně 1 minutu.
Jak na tmavou jíšku
Na tmavší jíšku se tuk do světlehněda rozpálí (nejlépe v aluminiovém kastrolku nebo na nerezu) a pak teprve se přidá mouka. Až zcela ztmavne, je dobré přidat (když jíška hnědne) trochu tlučeného cukru, aby dostala lepší barvu a dalším pražením nezhořkla. Musí se však pilně míchat na mírném ohni, aby se cukr nepřipálil.