Kdy může soud rozhodnout o změně výchovného prostředí
Změna výchovného prostředí je možná v případě, kdy rodič, který má dítě v péči, brání bezdůvodně trvale či opakovaně druhému rodiči ve styku s dítětem.
Archiv
Kdy může OSPOD odebrat děti
Dítě může být v rodině dlouhodobě zanedbáváno, nepřiměřeně trestáno, týráno či sexuálně zneužíváno. Může být využíváno pro trestnou činnost, rodiče jej mohou odložit či opustit, dítě žije dlouhodobě ve velmi nevyhovujících bytových a hygienických podmínkách a podobně.
Kdy soud svěří dítě do péče otce
Rodičovskou zodpovědnost soud omezuje pouze v závažných případech. Není ničím neobvyklým, že soud svěří dítě do výlučné péče otce, avšak pouze tehdy, pokud s tím matka souhlasí, anebo se nedokáže postarat o dítě a prokáže se u ní například zanedbání péče.
Kdy má otec nárok na střídavou péči
I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.
Na co má otec právo
Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.
Kdy může dítě k soudu
V praxi se se často opakovaně setkávala s názorem, že je třeba vyčkat dvanáctého roku dítěte, aby toto mohlo sdělit soudu svůj názor na věc. Tento závěr však ze zákona v žádném případě nevyplývá. I dítě mladší dvanácti let má právo se vyjádřit k věci, která se ho týká.
Co vše kontroluje OSPOD
OSPOD funguje především jako opatrovník zájmů dítěte před soudy ve věci úprav poměrů s rodiči. Může rozhodovat o sjednání nápravy narušených funkcí rodiny, zprostředkovávat psychologické rodinné poradenství, nebo poskytnou či doporučit asistovaný styk s dítětem.
Co je zanedbání péče o dítě
Formy zanedbávání jsou různé, a stejně tak je různá i míra zanedbávání. Může jít o fyzické a výživové zanedbávání, zanedbávání oblékání, špatné bytové podmínky, nedostatečný dohled, nebo dokonce opuštění dítěte. Dále zanedbání zdravotní péče, vzdělávacích a vývojových potřeb a ochrany před rizikovým prostředím.
Kdy soud rozhodne o střídavé péči
Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.
Jak získat dítě do péče
Alespoň jeden z rodičů tak musí podat návrh na svěření do péče. Ten je nutné adresovat soudu, v jehož okrese má dítě své trvalé bydliště. Každý návrh musí obsahovat informace o obou rodičích i dítěti (jména, data narození, bydliště). Dále by neměly chybět informace o majetkových poměrech a zaměstnavatelích rodičů.
Jak vyhrát dítě do péče
Pokud chcete získat dítě do péče musíte u soudu prokázat, že máte zvládnuté financování Vaší domácnosti uspokojivě k zájmům dítěte. Neopouštějte proto například během rozvodu svou práci a snažte se optimalizovat svoje náklady (například zbytečně vysoký nájem) tak, abyste vyšli s penězi.
Kdo rozhoduje o odebrání dítěte
„Odebrání dítěte musí nařídit soud. Aby se to stalo, rodiče musí nějak zásadně selhat.
Jak mluvit u soudu
Dbejte na to, aby byl Váš projev dostatečně hlasitý a srozumitelný. Soudní i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují pane, paní s připojením funkce či postavení nebo akademického titulu, tedy pane předsedo, paní přísedící. Všem dospělým osobám se vyká. K představitelům soudu mluvte vestoje.
Na co se připravit na OSPOD
Činnost OSPOD
řízení o úpravě výchovy a výživy nezletilých, o určení styku, o určení a popření otcovství, o výšení nebo snížení výživného, o změně příjmení, o schválení právního úkonu, zastupování v dědickém řízení atd.
Kdo je nad Ospodem
Konkrétní osoba, která na OSPOD pracuje a její náplní práce je výkon sociálně-právní ochrany dítěte podle zákona. Každé dítě v případě potřeby podléhá konkrétnímu OSPODu a konkrétnímu sociálnímu pracovníkovi, který se stává jeho tzv. klíčovým pracovníkem. Tedy tím, kdo vede celou práci na jeho případu.
Kdy můžu nechat dítě samotné přes noc
Dítě v mladším školním věku zvládne hodinku-dvě, to stihnete akorát tak nakoupit. A 12 leté dítě i několik hodin. Určitě by však nemělo dítě zůstat samo doma celý den nebo přes noc. Záleží také na tom, jestli v domě jsou i další děti, což při nízkém věku dětí může způsobit spíše komplikace.
Jak poznat psychické týrání dětí
Projevy psychického týrání dětínadávky, ponižování, zesměšňování, pohrdáníopakované výbuchy hněvu.ignorace dítěte, přehlíženímanipulace, vydíráníneustávající srovnávání s jinými dětmi.popírání soukromí dítěte.přetěžování dítěte (domácí práce, dobré známky ve škole, péče o mladší sourozence…)
Kdo rozhoduje o střídavé péči
Na rozdíl od společné péče může soud svěřit dítě do střídavé péče i bez souhlasu obou rodičů, pokud se tito nejsou schopni dohodnout. Většinou bude rozhodovat přes nesouhlas matky.
Jak dostat dítě do své péče
Alespoň jeden z rodičů tak musí podat návrh na svěření do péče. Ten je nutné adresovat soudu, v jehož okrese má dítě své trvalé bydliště. Každý návrh musí obsahovat informace o obou rodičích i dítěti (jména, data narození, bydliště). Dále by neměly chybět informace o majetkových poměrech a zaměstnavatelích rodičů.
Jak jít oblečen k soudu
Již před odchodem k soudu by měl každý zvážit svoje oblečení. I tím lze vyjádřit svůj respekt k soudu. Vhodné je formální oblečení (společenský oblek, košile a kravata), nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.
Jak dlouho může trvat soudní řízení
„U civilních řízení došlo za posledních pět let nejprve k nárůstu průměrné délky soudního řízení až na 400 dnů, za poslední tři roky pak průměrná délka civilních řízení opět klesla v roce 2015 na 364 dnů a v roce 2016 na 325 dnů,“ analyzuje dále data Záhumenský.
Kdo kontroluje OSPOD
Ministerstvo práce a sociálních věcí a.
Co všechno může OSPOD
Dohlíží na problémové rodiny, zprostředkovává osvojení dětí, pomáhá řešit některé rodinné situace týkající se dětí, pokud není nutné rozhodnutí soudu apod. Tento orgán může i sám podávat návrhy na soudní rozhodnutí ve věcech nezletilých dětí, považuje-li to za nutné, například návrh na nařízení ústavní výchovy dítěte.
Kdy má být dítě samostatně
Psychologové mají jasno. Do deseti let by dítě nemělo být samo vůbec, pokud tedy nepočítáte čtvrthodinový nákup nebo doběhnutí s košem či krátké vyvenčení psa před barákem. Mluvíme-li ovšem o několikahodinové nepřítomnosti, nastává vhodná doba u každého dítěte a v každé rodině jindy.
Jak se chovaji Tyrane dětí
Oznámení se podává na místně příslušný OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) [2] nebo na Polici ČR. Tyto orgány by měly zajistit vyšetření dítěte u příslušného dětského lékaře, psychologa a další vyšetření a zajistit nápravu v rodině či tam, kde týrání, zanedbávání nebo zneužívání probíhalo.