Kdo je povinen platit poplatky OSA
Poplatky musí platit provozovatelé restauračních zařízení, majitelé obchodů, ve kterých třeba hraje rádio, lázní, hotelů, zkrátka kdokoliv, kdo v provozovně pouští hudební nahrávky. Poplatky samozřejmě platí i pořadatelé koncertů, avšak v jiné míře, než ti, kdo pouštějí hudbu pouze jako dokreslení a zpříjemnění.
Archiv
Jak se vyhnout placeni OSA
Pokud někdo pouští veřejně hudbu a nechce porušovat autorský zákon, má podle Pirátů v zásadě dvě možnosti. Buď se individuálně dohodnout s každým autorem a interpretem na podmínkách, za kterých reprodukci povolí, anebo uzavřít smlouvu s kolektivním správcem autorských práv.
Archiv
Jak zaplatit poplatek OSA
Jak a kde zaplatit
Pokud pořádáte veřejnou sportovní nebo kulturní akci, musíte vyplnit on-line formulář, v němž oznámíte kde, kdy a co pořádáte. Spolu s tím máte povinnost uvést i seznam všech skladeb, které na akci zazní. A to i těch, u nichž je autor neznámý, nebo ho OSA nezastupuje.
Archiv
Koho zastupuje OSA
Činnost OSA se řídí právními předpisy ČR a Stanovami OSA a působí jako nezisková organizace. OSA zastupuje autory při udělování souhlasu (licence) k užití jejich děl a při vybírání autorských odměn za tato užití.
Jak neplatit ose
Jediná legální možnost, kdy platit autorské poplatky nemusíte, je pouštění skladeb pouze od autorů, které OSA nezastupuje (tzv. svobodná hudba).
Za co se platí ose
Ochranný svaz autorský (dále jen OSA) má za cíl, aby autoři hudby a nakladatelé dostali za každou její reprodukci nějaký ten peníz. Ovšem poplatky OSA vybírá i za externí a flash disky, vypalovačky a v minulosti si zuby brousila i na mobilní telefony.
Co to je zkratka OSA
zkratkaEditovat
Poplatky za hudbu se platí Ochrannému svazu autorskému (OSA), a pokud jde o hudbu reprodukovanou, je třeba zaplatit ještě další částku společnosti Intergram, která zastupuje výrobce nosičů a interprety.
Čím se zabývá OSA
Posláním OSA je správa autorských majetkových práv skladatelů, textařů, dědiců autorských práv a nakladatelů ze zákona nebo na základě smlouvy, nikoliv však interpretů (zpěváků) těchto skladeb.
Kdy vznikla OSA
První ustavující schůze OSA se konala 9. října 1919. Mezi zakládajícími členy OSA byl mimo jiné populární skladatel Karel Hašler, jedním z prvních ředitelů OSA se stal Otakar Dvořák, syn skladatele Antonína Dvořáka.
Kde zaplatit osu
Poplatky můžete uhradit v hotovosti v půjčovně nebo ve studovně. V půjčovně můžete také zaplatit platební kartou nebo přes centrální úhradový systém univerzity.
Jak se registrovat na OSA
Pro vstup do zastupování OSA je třeba splnit tři kroky:Vyplnit žádost o uzavření smlouvy.Uhradit jednorázový registrační poplatek ve výši 605 Kč (500,- Kč + DPH).Podepsat smlouvu o správě autorským majetkových práv s OSA.
Jak funguje copyright
Autorské právo, často také známé jako copyright, chrání autorská díla a práva jejich tvůrců po dobu, kterou stanovuje zákon. Pouze autor díla má právo rozhodnout, jakým způsobem bude s jeho dílem nakládáno a zda umožní jeho užití prodejem, půjčením, pronájmem, vystavováním nebo jiným způsobem.
Co dělá OSA
Posláním OSA je správa autorských majetkových práv hudebních skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a dědiců autorských majetkových práv.
Co to je OSA
OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z.s. (dále jen OSA) je spolek, který získal od ministerstva kultury České republiky statut tzv. kolektivního správce s oprávněním licencovat mj. veřejné hudební produkce.
Co patří do autorských práv
(1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo").
Co hrozí za porušení autorských práv
trest odnětí svobody až na dva roky; případně šest měsíců až pět let, získal-li pachatel činem značný prospěch nebo dopustil-li se takového činu ve značném rozsahu, a v případě získání prospěchu velkého rozsahu nebo způsobení škody velkého rozsahu tři až osm let; peněžitý trest až do 36 a půl milionu korun; trest …
Jak se rysuje osa strany
Osa úsečky je přímka na úsečku kolmá, která navíc prochází jejím středem. Osu strany trojúhelníka chápeme jako osu úsečky, kde stranu považujeme za úsečku. Například osa strany AB je kolmice na AB vedená středem SAB.
Co není autorským dílem
Autorské dílo naopak není námět, myšlenka, postup, princip, metoda, teorie, vzorec, pouhý údaj sám o sobě, denní zpráva, objev nebo statistický graf. Pod ochranu autorského zákona spadá jak dílo dokončené, tak jeho části v průběhu tvorby, včetně názvů a jmen postav.
Jak neporušit autorský zákon
Jak neporušit autorský zákonpoužít výhradně vlastní zdroje.použít díla, na která se nevztahují autorská práva (lidová tvorba, neznámý autor apod.)uzavřít písemnou smlouvu s autorem díla.zaplatit autorovi za užití díla.používat tzv. otevřené galerie (open source)
Jak zjistit autorská práva
POdrobnosti a přesné informace by vám měla poskytnout agentura Dilia (http://www.dilia.cz/) , která se této oblasti věnuje.
Jak se zapisuje osa úhlu
Každý úhel má svou osu, což je přímka, která prochází vrcholem úhlu a daný úhel půlí. Už z této definice vyplývá, že osa úhlu je v každém svém bodu stejně vzdálená od prvního a druhého ramene. Osa se obvykle značí malým písmenem o .
Co znamená osa úhlu
Osa úhlu rozděluje úhel na dva stejně velké úhly. Je množinou všech bodů, které mají stejnou vzdálenost od obou ramen úhlu.
Kdy je dílo volné
Volné dílo je takové autorské dílo, jehož majetková autorská práva nejsou chráněna. Nejčastějším případem volného díla je takové autorské dílo, u kterého již doba ochrany vypršela (tzn. např. uplynulo více než 70 let od smrti posledního autora).
Jak dlouho trvá autorské právo
Majetková autorská práva trvají ve většině států světa (včetně Evropské unie a USA) obecně po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti; Bernská úmluva vyžaduje délku ochrany minimálně 50 let po smrti autora. V případě spoluautorství se doba ochrany vztahuje ke smrti posledního žijícího autora.
Co když jsem si nebyl vědom toho že jsem porušil něčí práva chráněná autorským zákonem
V případě takového porušení bude „uplatněn“ příslušný právní postih jako výsledek odpovídajícího soudního řízení. Obecně platí pravidlo: „neznalost zákona neomlouvá“, tudíž je jasné, že by si každý měl být vědom toho, zda v daném případě jedná v souladu s právem či nikoliv.