Kdy se páří zajíci?

Jak dlouho žije Zajíc polní

Za rok může odchovat až 27 mláďat. Délka života: V zajetí se dožívá až 4 let, v přírodě se průměrný věk pohybuje mezi 3–6 měsíci.
Archiv

Jak vidí zajíc

Zajíc má vynikající smysly: o skvělém sluchu svědčí dlouhé ušní boltce, které jsou na konci černé, zatímco zorné pole dosahuje při panáčkování až rozsahu 360 stupňů. Zajíc panáčkuje jednak proto, aby se rozhlédl, ale také při imponování. Lépe však vidí za soumraku než za plného světla.

Kdy má zajíc mladé

O zajícíchZajíc polní patří do skupiny hlodavců. První mláďata zajíců se rodí ještě do sněhu už koncem měsíce ledna, začátkem února a dál. Mláďata zajíců, na rozdíl od mláďat králíků, rodí samice do pelechu v křoví, suché trávy či remízů, přičemž malí zajíci od prvního dne vidí, jsou plně osrstěni a volně se pohybují.

Jak vypadá Zajíc polní

Zajíc polní (Lepus europaeus) je stejně jako králík zástupcem řádu zajícovců (nikoli hlodavců, jak je někdy mylně uváděno). Charakteristické jsou pro něj dlouhé ušní boltce s černými špičkami. Měří 50 až 70 cm, váží mezi 2,5 a 6 kg. Vyskytuje se jak v zemědělské krajině, tak – poněkud řidčeji – v lesnatých oblastech.

Jak se jmenuje mladé zajíce

Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Jak je vysoký zajíc

Narozdíl od něj je ale zajíc polní mnohem větší, má delší zadní běhy i uši, jejichž konečky jsou vždy černé. Zatímco divoký králík dosahuje hmotnosti jen 1,3 až 2,5 kg, zajíc polní 2,5 až 6,5 kg. Délka jeho těla 48 až 67 cm, výška 11 až 15 cm. Zajíc polní má celou řadu nepřátel.

Co jí mladé zajíce

Většina dotazovaných zajíčky po krmení masírovala, aby se snáze vyprázdnili. Pevnou potravu mláďatům nabízelo hned od počátku odchovu až 83 % dotazovaných. Předkládali jim nejčastěji seno, granule pro králíky, obilniny a tvrdé pečivo. Dále také trávu, zeleninu a ovoce.

Jak poznat stáří zajíce

Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.

Jak se jmenuje mládě zajíce

Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Co delat když najdu maleho Zajicka

necháme ho na místě, nesaháme na něj a místo tiše opustíme.

V opačném případě, tedy pokud mládě kňučí, jde za námi, či je viditelně poraněné, voláme nejbližší záchranou stanici [aplikace na zvíře v nouzi]. Ideálně jim mládě po domluvě sami dopravíme.

Co okusuje zajíc

Délka jeho těla 48 až 67 cm, výška 11 až 15 cm. Zajíc polní má celou řadu nepřátel. Ať již na zemi a nebo ve vzduchu. K jeho přirozeným nepřátelům patří liška, tchoř, kuna, velcí draví ptáci a velké druhy sov (výři).

Co jí zajíc v zimě

Zajíci mají velmi rádi kůru z jabloní, takže lze použít i ořezané větve ze zimního průklestu v zahradách a sadech. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce si zajíci i srnčí vezmou i zelené smrkové jehličí, zvláště v místech, kde jehličnanů roste jen málo.