Kdy nelze nařídit práci přesčas
Nelze nařídit práci přesčas zaměstnanci nebo zaměstnankyni, kteří pečují o dítě mladší 1 roku. Práce přesčas se zakazuje mladistvým zaměstnancům a těhotným zaměstnankyním. Přesčas dále zaměstnanec nemusí vykonat, pokud existuje zákonná překážka v práci na straně zaměstnance.
Jak se počítá práce přesčas
Za přesčasy příplatek 25 %
Zaměstnanci, který pracuje nad rámec standardní pracovní doby, náleží průměrný výdělek navýšený o příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel může tento příplatek ještě navýšit. Příklad: Dostáváte například 100 Kč na hodinu.
Archiv
Jak se počítají přesčasové hodiny
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Co se považuje za přesčas
Práce přesčas by totiž měla být konána jen výjimečně, může se jednat například o naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce či práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu," vysvětluje Novák.
Co když odmítnu přesčas
Náhradní volno vám ale zaměstnavatel nesmí nutit namísto příplatku, pokud ho odmítnete, musí vám přesčas klasicky proplatit i s příplatkem. Pakliže vám neumožní vybrat si náhradní volno během tří měsíců následujících po přesčasu, musí vám místo něj příplatky taktéž doplatit.
Jak nařídit přesčas
Zaměstnavatel vám může práci přesčas nařídit jen z vážných provozních důvodů. Tato práce totiž nemůže být každodenním chlebem. Měla by být konána jen výjimečně. Mezi výjimečné situace patří naléhavé operativní práce, inventurní a závěrkové práce nebo práce v nepřetržitém provozu za kolegu, který se nedostavil na směnu.
Jak funguje přesčas
Podle zákoníku práce platí, že „za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Co když odmítnu práci přesčas
Náhradní volno vám ale zaměstnavatel nesmí nutit namísto příplatku, pokud ho odmítnete, musí vám přesčas klasicky proplatit i s příplatkem. Pakliže vám neumožní vybrat si náhradní volno během tří měsíců následujících po přesčasu, musí vám místo něj příplatky taktéž doplatit.
Kdy může člověk odmítnout práci přesčas
Současně informuje i o tom, že přesčas lze odmítnout v případě vážných důvodů, to je svatby, pohřbu nebo narození dítěte či kvůli návštěvě lékaře. Pokud jde o odměnu za přesčasy, ta může mít dvojí podobu.
Kdy můžu odmítnout práci
Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
Co se stane když nepřijdu na přesčas
Pokud nařízenou práci přesčas odmítnete, vystavujete se nebezpečí finančních i jiných postihů ze strany zaměstnavatele (např. prémie jsou nenárokovou složkou mzdy).
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Jak poznat že mě chtějí vyhodit z práce
Tohle je 9 znamení, podle kterých poznáte, že s vámi váš nadřízený už moc nepočítá.Ponižuje vás před ostatními lidmi.Odebírá vám vaše projekty a povinnosti bez pořádného vysvětlení.Přestal se s vámi radit o nových nápadech, ačkoli dřív vaši radu naopak často vyhledával.Lichotí ostatním zaměstnancům, ale vám ne.
Co kdyz mi chybi hodiny v práci
Pokud zaměstnanec odpracuje z důvodu nepřesného rozvržení pracovní doby méně hodin, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci za tyto chybějící hodiny náleží náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.
Na co se nesmí ptát zaměstnavatel
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Jak poznat že vás chce sef vyhodit
Tohle je 9 znamení, podle kterých poznáte, že s vámi váš nadřízený už moc nepočítá.Ponižuje vás před ostatními lidmi.Odebírá vám vaše projekty a povinnosti bez pořádného vysvětlení.Přestal se s vámi radit o nových nápadech, ačkoli dřív vaši radu naopak často vyhledával.Lichotí ostatním zaměstnancům, ale vám ne.
Kdy odejít z práce
Jak poznat, kdy je čas změnit práciChcete víc. Na stejné pozici pracujete již několik let, vykonáváte stále tutéž činnost a víte, že máte na vícToxické pracovní prostředíNedostatečné finanční ohodnoceníZ práce chodíte vyšťaveníProblémy v osobním život.Jste na to sami.Práce vás ubíjí
Kdy může zaměstnavatel nařídit 60%
Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu částečné nezaměstnanosti, tj. z důvodu omezení odbytu výrobků/poptávky po službách, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, je-li uzavřena dohoda s odborovou organizací.
Co se stane když odejdu z práce ze dne na den
Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.
Co neříkat při pohovoru
5 nejčastějších chyb v komunikaci uchazeče o zaměstnání1/ Neznají firmu, kam se hlásí2/ Chybějící motivace.3/ Stěžování si na bývalé kolegy/vedoucí/náplň práce.4/ Výše mzdy v hlavní roli.5/ Bez otázek na pohovoru.
Která data nelze vyžadovat od zaměstnance
4 zákoníku práce uvádí příkladmý výčet toho, které informace nesmí zaměstnavatel od zaměstnance vyžadovat (o těhotenství, rodinných a majetkových poměrech, sexuální orientaci, původu, členství v odborové organizaci, členství v politických stranách nebo hnutích, příslušnosti k církvi nebo náboženské společnosti a …
Co to je bossing
Bossing je psychická šikana v zaměstnání, které se dopouští na svém podřízeném nadřízený pracovník. Jedná se tedy o chování nadřízeného, které poškozuje podřízeného před jeho kolegy, znesnadňuje či znemožňuje mu jeho práci.
Jak odmítnout šéfa
Nebojte se říci šéfovi "ne"Podívejte se na věc očima nadřízeného. Zvažte, jaký dopad bude mít vaše odmítnutí na chod firmy.Nečekejte na poslední chvíli.Držte emoce na uzděSnažte se být upřímníNeříkejte jen „ne“Nabídněte více možností řešení
Proč chcete odejít že současného zaměstnání
Důvod odchodu: Ve své současné roli se cítíte být nedoceněni
Momentálně však cítím, že nastal čas uplatnit své dovednosti v jiné firmě a doufám, že dosáhnu ještě většího úspěchu u nového zaměstnavatele. Po přečtení popisu pozice věřím, že dokážu přinést dovednosti, které potřebujete, do oblastí X, Y a Z. “
Jak odejit z práce rychle
Zaměstnanec má na podání okamžité výpovědi lhůtu nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o důvodu pro ukončení pracovního poměru. Pokud však zaměstnanec sám chce ukončit pracovní poměr a našel si novou práci, musí podat běžnou výpověď ze zaměstnaneckého poměru.