Kdy se sbira Slez?

Kdy sít sléz

Jednoleté rostliny se připravují na vysazení již v zimě, kdy se pak vysadí v květnu, a ty dvouleté a víceleté se vysévají spíše v září nebo v říjnu. Doba klíčení je přitom 1 až 3 týdny.
Archiv

Kdy kvete sléz

Květ. Kvete od června do října. V úžlabí listů vyrůstají stopkaté květy po 2 až 6.

Co léčí sléz

Sléz se užívá hlavně při zánětlivých onemocněních všude po těle. Jestli tedy trpíte častými záněty, je to bylina pro vás. Sléz je možné doporučit při zahlenění, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Aby se nezničil a nesnížil se jeho účinek, používá se studený nálev.

Na co je dobrý Slezovy kvet

Megafyt Slézový květ je lahodný sypaný bylinkový čaj. Jedná se o doplněk stravy. Sléz přispívá k normální činnosti krku, hltanu a dýchacích cest, k normálnímu trávení a normální funkci střevního traktu.

Jak vypadá Slez

Sléz lesní je dvouletá bylinka či trvalka z čeledi slézovité vytváří v prvním roce přízemní růžici, v druhém roce vyhání větvenou lodyhu o výšce až 1,5 metru. Lodyha nese na dlouhých řapících tří- až sedmiklané listy se zubatými okraji. Sléz kvete od června do října fialově, růžově, výjimečně bíle.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Na co je Slézová mast

Slézová mast | Prozdravi.cz. Slézová mast je vhodná obzvláště pro citlivou pokožku se sklonem k podráždění. Kůži celkově chrání a propůjčuje jí hebkost, dále podporuje hojení drobných ran a doporučuje se při ekzémech na těle i v obličeji.

Kdy kvete sléz velkokvětý

Tato vytrvalá rostlina je vysoká asi 40 cm, v plném květu v období od června do září dosahuje výšky 120 cm.

Jak voní Sléz

Vyšší vytrvalá bylina, roztroušeně rostoucí na suchých lukách, v křovinách, na železničních náspech a při okrajích cest. Květy bývají někdy bílé. Rostlina voní pižmem.

Jak vypadá Sléz

Sléz lesní je dvouletá bylinka či trvalka z čeledi slézovité vytváří v prvním roce přízemní růžici, v druhém roce vyhání větvenou lodyhu o výšce až 1,5 metru. Lodyha nese na dlouhých řapících tří- až sedmiklané listy se zubatými okraji. Sléz kvete od června do října fialově, růžově, výjimečně bíle.

Kdy sbírat Sléz maurský

Sléz maurský je vysoká rostlina, může dorůst výšky až 180 cm. Vyplatí se zajistit mu oporu, aby se ve větru nevylomil. Listy lze sklízet kdykoli, květy s kalichem se sklízí v době plného rozkvětu. Čím častěji se sklízí, tím více nakvétá.

Na co se používá Šalvěj lékařská

Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.

Jak voní sléz

Vyšší vytrvalá bylina, roztroušeně rostoucí na suchých lukách, v křovinách, na železničních náspech a při okrajích cest. Květy bývají někdy bílé. Rostlina voní pižmem.

Co můžu dělat na zahradě v lednu

Měsíc leden je ideální dobou pro výsadbu trvalek do venkovních truhlíků. Semena totiž musejí projít mrazem, aby mohla vyklíčit. Pokud se v zimě neobjeví ani sněžné poprašek, doporučujeme ozdobné stromy a keře lehce zalévat.

Co se sází v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Jak pěstovat Slézovou růží

Aby bujně rostla a hojně kvetla, potřebuje topolovka hodně slunce. Má ráda teplo a závětří. Půda jí vyhovuje propustná, ale výživná. V době růstu a květu jí prospěje přihnojení organickým hnojivem – její mohutná lodyha narůstá rychle a spotřebuje mnoho živin.

Jak pěstovat sléz maurský

Sléz maurský se pěstuje jako jednoletá rostlina. V březnu až dubnu vysejte do středně velkých kontejnerů vždy cca 5 semen do hloubky maximálně 2 cm. Nechejte klíčit při teplotě 15–18 °C. Jakmile semínka vzejdou, udělejte probírku a v každém kontejneru nechte růst jednu nejvitálnější rostlinu.

Co je to Malva

Sléz (Malva) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Zahrnuje asi 30 druhů, rozšířených zejména ve Středomoří a Asii. Slézy jsou byliny nebo keře se střídavými dlanitými listy a často s nápadnými květy. V České republice roste pět druhů slézu, některé další druhy jsou pěstovány jako okrasné rostliny.

Jak Susit květy slézu

Květy slézu maurského sušíme ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Správně usušený květ při dotyku šustí. Listy sušíme teplem přirozeným nebo umělým do 40 °C. Listy i květy skladujeme v polypropylenových nebo papírových obalech.

Proč děti nesmí šalvěj

Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.

Jak působí šalvěj

Šalvěj má protizánětlivé, baktericidní a fungicidní účinky. Působí také močopudně, spasmolyticky, expektoračně a antioxidačně.

Co se dělá v březnu na zahradě

Březen, měsíc nových dřevin: vysazujeme ovocné stromy i keře. Koncem měsíce je čas i na výsadbu opadavých listnáčů. Rybíz a angrešt je potřeba prořezat v první půlce března, v té druhé můžeme zkrotit přerostlé jabloně a hrušně. V první půlce bychom měli stihnout také řez révy vinné a do konce měsíce vyvázání na oporu.

Co stříhat v únoru

Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.

Kdy vysévat Slezovou růží

Aby nám topolovka na zahradě kvetla, musíme ji vysít či vysadit již v předchozím roce – vysít na jaře, v dubnu pro předpěstování sazeniček nebo v květnu či červnu přímo ven. Pokud ji předpěstováváme, na konečné stanoviště ji vysazujeme na sklonku léta či na podzim.

Jak vypadá Slézová růže

Slézová růže je dvouletá nebo i víceletá rostlina, která dorůstá do výšky kolem 2-3 m. Pevné, přímé a rozvětvené stvoly nesou vysoké a štíhlé květenství s mnoha velkými květy krásných barev. Květy se pyšní bílou, růžovou, fialkovou, žloutou nebo červenou barvou. Okvětní plátky jsou tenké a připomínají hedvábný papír.