Kdy můžu v autě troubit
Podle zákona můžete použít klakson, neboli zvukové výstražné znamení, k odvrácení hrozícího nebezpečí. Vyhodnocení aktuální situace a následné použití houkačky je ale ryze na subjektivním zvážení řidiče. Těžko tedy dokazovat, zda troubení bylo či nebo oprávněné.
Archiv
Kdy se smí použít klakson
Prvním je zvukové výstražné znamení, tedy lidově klakson. To je možné použít jen při hrozícím nebezpečí nebo při předjíždění jiného vozidla. Jinak nikdy a asi není potřeba dodávat, jak často řidiči klakson zneužívají. Druhým typem je světelné výstražné znamení, což je lidově probliknutí.
Archiv
Kde se nesmi troubit
Troubit klaksonem je možné jen v určitých krajních situacích a za podmínek, které jsou překvapivě trochu jiné v Česku a ve Španělsku. Úplný zákaz troubení ve městě však (až na výjimku) platí pro řidiče v obou zemích a zneužití Vás může alespoň ve Španělsku vyjít docela draho.
Archiv
Kdy smí řidič použít zvukové výstražné znamení
Zvukové výstražné znamení (houkačku) smí řidič užít, je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí. Jde o situace, ve kterých není možné hrozící nebezpečí odvrátit jiným způsobem. Mohu-li zpomalit nebo se vyhnout, nemůžu troubit.
Archiv
Co je světelná houkačka
Světelná houkačka
Omezování používání akustické houkačky v obcích a v noci vedlo k použití dálkových světel jako světelné houkačky. Její spínání se děje páčkou přepínače směrových světel.
Jak funguje klakson v autě
Klasický náklaďákový tlakový je dobré zapojit paralelně konektory cívky relé ke kontaktům na klaksonu, přes akumulátor a spínací kontakty toho relé pak krmit kompresor. Klakson je podtlakový,prívod tlakového vzduchu vytvára podtlak na membranu vo vnútri.
Jak se zachováte na dálnici když řidič jedoucí před vámi dává výstražné světelné znamení
Řidič jedoucí před Vámi dává výstražné světelné znamení. Jak se zachováte Snížíte rychlost jízdy a použijete také světelné výstražné znamení. Pokračujete v jízdě za nezměněných podmínek.
Kdo způsobil překážku provozu na pozemních komunikacích
Tak překážku definuje v § 2 písm. ee) zákon o silničním provozu. V § 45 tohoto zákona nacházíme konkrétní ustanovení: (1) Kdo způsobil překážku provozu na pozemních komunikacích, musí ji neprodleně odstranit; neučiní-li tak, odstraní ji na jeho náklad vlastník pozemní komunikace.
Jak musíte používat směrová světla
Způsob používání směrovek uvádí § 30, který říká, že znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.
Kdy se používají obrysová světla
Obrysové svítilny (bílá) – osvětlují přední a zadní část vozidla při stání. Používají se v podmínkách špatné viditelnosti na silnici. Pokud nemáte výstražná světla, můžete jako alternativu použít obrysové svítilny.
Co musí řidič udělat před vjetím na krajnici
Před vjetím na krajnici:
Je nutné se přesvědčit, že krajnice je dostatečně pevná a nedojde k jejímu utržení. Stačí snížit rychlost jízdy.
Co znamená dát přednost
q) dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
Kdy zahájit srdeční masáž
Resuscitaci je nutné zahájit do pěti minut po zástavě srdce.
Co je překážka provozu
Překážkou silničního provozu, slovy zákona o provozu na pozemních komunikacích, je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost tohoto provozu, například náklad, materiál nebo jiné předměty, vozidlo ponechané na pozemní komunikaci nebo závady ve sjízdnosti pozemní komunikace.
Kdy používat směrovky
Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci. Při zajíždění k okraji pozemní komunikace nebo k chodníku za účelem zastavení nebo stání. Při vyjíždění od okraje pozemní komunikace nebo od chodníku. Při vyjíždění z kruhového objezdu.
Kdy dávat směrovku
Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.
Kdy svítit denním svícením
Motorové vozidlo musí za jízdy vždy svítit, za snížené i nesnížené viditelnosti, prostě vždy. Ve dne za nesnížené viditelnosti stačí svítit světly pro denní svícení. Za snížené viditelnosti musí svítit potkávací světla, světla pro denní svícení už nestačí.
Jaké jsou světla na autě
dálková světla, směrová světla, mlhová světla (nemají všechna vozidla), případně speciální světla pro denní svícení.
Kdy můžu vjet na krajnici
(2) Na krajnici smí řidič motorového vozidla vjet jen při zastavení a stání nebo, jestliže je to nutné, při objíždění, vyhýbání, odbočování nebo otáčení; přitom musí dbát zvýšené opatrnosti.
Jak při výměně pravého předního kola nejlépe zajistit vozidlo před nežádoucím pohybem
Při výměně pravého předního kola nákladního vozidla se nejlépe zabrání nežádoucímu pohybu vozidla: Zajištěním pravého zadního kola dvěma zakládacími klíny, jedním před kolem a druhým za kolem.
Jak poznat kdo má prednost
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Kdy se nemusí zastavit na stopce
Zákon definuje povinnosti řidiče u stopky takto: „Na příkaz dopravní značky "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.
Kdy začít resuscitovat
Resuscitaci je nutné zahájit do pěti minut po zástavě srdce. Každou minutu bez kyslíku, který srdcem pumpovaná krev rozvádí po těle, odumírá pětina funkcí mozku.
Jak se zachováte při kolapsu
Jak se zachováte při kolapsovém stavu, kdy postižený upadne a ztrácí vědomízvednu nohy postiženého a zajistím volné dýchací cesty.postiženého posadím a zavolám záchranou službu.ihned zahájím resuscitaci.
Kdo je vlastníkem silnic 3 třídy
Silnice III. třídy (z historických důvodů tradičně nazývané okresní silnice), stejně jako silnice II. třídy, musí v České republice na základě zákona o pozemních komunikacích vlastnit kraj, na jehož území se silnice nachází.