Kdy se stříhá rozmarýn?

Jak trhat rozmarýn

Proto větévky sklízejte během celé vegetace vždy, když ho budete potřebovat. Sklízet můžete i jednotlivé lístky. Největší aroma mají před květem rostliny. Kvítky ale najdou své uplatnění také.
Archiv

Jak se starat o rozmarýn v květináči

Rozmarýn nemá rád vlhkost

Ideální je pěstovat ho na slunném stanovišti v lehké, písčité a dobře propustné půdě. Naopak nemá rád vlhkost, zemina v květináči nesmí být přemokřená a květináč by neměl stát ve vodě. Držte se pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne.
Archiv

Kdy Susit rozmarýn

Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.

Kdy stříhat bylinky

Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.

Co potřebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Kdy se sklízí rozmarýn

Rozmarýn sklízíme buď postupně dle potřeby, nebo se sklízí během května až srpna. Tuto bylinu musíme každoročně přesazovat. Nelze ji pěstovat v jednom květináči. Pokud pěstujete rozmarýn na záhonku a chcete ho použít i na příští rok, je potřeba rozmarýn přesadit v srpnu do květináče a dát ho na okenní parapet.

Jak Zmladit rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak tvarovat rozmarýn

Tvarování rozmarýnu je velice jednoduché. Stačí vám k tomu malé nůžky, kterými se oddělují vrchní části větviček. Takto konejte během celého roku. Dobře opracovávaný rozmarýn dorůstá poměrně rychle.

Jak často Zalívat rozmarýn

Rozmarýn není třeba příliš často zalévat, protože nesnese přílišnou vlhkost. V žádném případě by neměl stát ve vodě. Keřík zalévejte teprve tehdy, když půda v květináči zcela vyschne. Rozmarýn můžete pěstovat po celý rok, je však nutné ho na zimu přesunout do tepla.

Co odpuzuje rozmarýn

Odpudí i hmyz

Když rozmarýn vysadíme do zeleninových záhonů, jeho intenzivní vůně bude odpuzovat motýly, moly, brouky a jiný hmyz, aby v jeho blízkosti nekladli vajíčka.

Kdy vysadit rozmarýn ven

Rozmarýn lze doma zasadit kdykoliv, ale venku počkejte na teplejší část jara, která již nepřinese ranní mrazíky. Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu.

Jak zastřihnout rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Proč mi usychá rozmarýn

Pozor však na pěstování v zimě, rozmarýn nesnáší, když má v chladném ročním období přemokřené kořeny. To by se mu nemuselo líbit a začal by usychat. Buďte na něj tedy v tomto období opatrní. A pokud jej máte na zahradě, raději jej přikryjte netkanou textilií, aby byl chráněn.

Jak zachránit rozmarýn

Prostě to někdy odejde samo. Navíc, nemá moc půdy. Jen ho nechte,má období klidu,pořádně ho zastříhněte,úplně nakrátko ,dejte do teplejší místnosti(např. zimní zahrada) a hlavně dejte hnojivo.

Jakou zeminu pro rozmarýn

Rozmarýnu se bude dařit stejně dobře ve směsi zahradní zeminy, listovky a písku, jako v hlinitém substrátu s drobným štěrkem smíchaném v poměru 2:1. Při přesazování asi o třetinu zkrátíme kořeny. Z kořenů vyklepeme zároveň co nejvíce původní zeminy.