Kdy se stříhá Hruška
Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.
Jak se zbavit rzi Hrušňové
V praxi zabírají na rez hrušňovou postřiky proti strupovitosti. Aplikují se před rozkvětem, po odkvětu a následně se opakují každé dva týdny během jarního období, kdy je možné infikování stromu houbou rzi hrušňové.
Archiv
Jak se zbavit rzi Hrušňové největšího nepřítele hrušní
Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.
Co způsobuje rez
Rez (ženský i mužský rod) je červenohnědý povlak, který se tvoří na povrchu železných a ocelových předmětů. Povlak tvoří hydratovaný oxid železitý (Fe2O3·nH2O), případně FeO(OH), Fe(OH)3, které vznikají účinkem vlhkého prostředí a kyslíku.
Jak se stříhá Hruška
Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.
Jak ořezat starou hrušeň
Letní řez – je velmi důležitým řezem u všech jádrovin, tzn. jabloní i hrušní. Při letním řezu odstraňte všechny křižující se větve, větve rostoucí směrem do koruny, a větve, které korunu zbytečně zahušťují. Zakraťte větve, u kterých chcete podpořit plodnost.
Kdy se stříkají hrušně
První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu. Další tip na postřik je využití prostředků Tilt nebo Rombus Trio v koncentraci 1 ml/2, postřik 3× po odkvětu s rozestupem caca 2 týdnů.
Co vadí hrušní
Rez hrušňová potřebuje k životu dva druhy hostitelů – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Schová se do dřeva jejich větví a čeká na jaro. Na přelomu dubna a května, když kvetou hrušně, se z jalovců „vyklube“. Podhoubí vytvoří kupky rezavých zimních výtrusů, které se s větrem šíří do okolí.
Jaký postřik na rez Hrušňovou
Postřiky proti rzi hrušňové
Lze též použít chemii, konkrétně fungicidy, které jsou účinné i proti strupovitosti. Například Horizon, Score, Dithane, DELAN 750 SC, TOPAS C 50 a Baycor 25 WP. První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu.
Proč hrušeň neplodí
Jde o nemoc zvanou rez hrušňová neboli rzivost hrušně (Gymnosporangium sabinae), která ničí stromy. Při silném napadení hrušně viditelně chřadnou a pokud vůbec zaplodí, bývají deformované i plody. Rzi jsou cizopasné houby, které se přiživují na mnohých rostlinách.
Které kovy Reznou
Měď, hliník a olovo
Čistá měď přirozeně podléhá atmosférické korozi, časem tmavne, až se na ní nakonec vytvoří tzv. měděnka, patina zelené barvy. Ta měď paradoxně chrání před další atmosférickou korozí (říká se tomu pasivace). Proti galvanické korozi ji však nejlépe ochráníte, když se vyhnete spojení s jinými kovy.
Co zasadit pod hrušeň
Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá
Jak daleko sazet hrušně
Při výsadbě většího množství hrušní dodržujeme spon 3,5×3,5m – 8x8m (dle vybrané podnože a tedy budoucí výšky stromu). Pro samotnou výsadbu vyhloubíme jámu cca 1m x60cm, v případě těžkých jílovitých půd 80x80x100cm, a upravíme zeminu dle potřeby (viz.
Jak omladit hrušeň
Hrušeň snese i velmi radikální řez. Pokud je třeba omladit celý strom, řízněte korunu cca 2-3 metry nad zemí, těsně za nějakou silnou, zdravou a dobře rostoucí větví. Jak poznáme květní a listové pupeny – listové pupeny přiléhají k větvím a jsou menší. Květní pupeny jsou plnější, zaoblenější.
Kdy se stříká proti strupovitosti
Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.
Co škodí Hruškám
Rez hrušňová potřebuje k životu dva druhy hostitelů – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Schová se do dřeva jejich větví a čeká na jaro. Na přelomu dubna a května, když kvetou hrušně, se z jalovců „vyklube“. Podhoubí vytvoří kupky rezavých zimních výtrusů, které se s větrem šíří do okolí.
Jak dlouho roste Hruška
pláně/semenáč hrušně: dožívá se až 100 let, ale plodit začíná později, cca v 10. roce od výsadby. Plné plodnosti dosahuje až kolem 20. roku.
Kdy začíná plodit svestka
Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let. Plody jsou obvykle oválné nebo kulaté a mají ojíněnou slupku.
Co urychluje korozi
Nejčastější vnější činitelé urychlující korozi
Průběh koroze není závislý pouze na chemickém složení prostředí a druhu materiálu. Koroze je urychlována dalšími vlivy, kterými jsou zejména – mechanické namáhání – únava materiálu – nevhodné tepelné zpracování – působení bludných elektrických proudů atd..
Jak zabránit rzi
Raději kovové předměty, kterým by rez mohla hrozit, ošetřete speciálními nátěry. Ty zapůsobí jako prevence. Existují i antikorozní spreje. A pokud natíráte kovový plot, můžete jako základovou barvu použít tu, která zároveň zabraňuje korozi.
Jak se starat o hrušeň
Hrušeň patří společně s jabloněmi mezi ovocné stromy náročnější na výskyt dusíku. Mezi další živiny potřebné pro správný růst stromu, a které jsou potřeba doplňovat, patří fosfor a draslík. Mezi tradiční, běžně dostupná hnojiva, která nám zajistí dostatek živin, patří NPK, či Cererit (na jaře, a v první polovině léta).
Čím hnojit hrušky
Čerstvě zasazené hrušně nepotřebují hnojit, zvláště pokud jsme jim do jámy pro výsadbu přidali kompost. V dalších letech můžeme hrušně hnojit, nejlépe organickým hnojivem, které obsahuje dusík, fosfor a draslík.
Jak pečovat o hrušně
Hrušeň patří společně s jabloněmi mezi ovocné stromy náročnější na výskyt dusíku. Mezi další živiny potřebné pro správný růst stromu, a které jsou potřeba doplňovat, patří fosfor a draslík. Mezi tradiční, běžně dostupná hnojiva, která nám zajistí dostatek živin, patří NPK, či Cererit (na jaře, a v první polovině léta).
Co proti strupovitosti jablek
Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.
Co proti strupovitosti
Ochrana proti strupovitosti
Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.