Kdy se u dětí zahajuje resuscitace?

Kdy se zahajuje resuscitace

Je nutné ji zahájit při poruše jedné ze tří základních životních funkcí (vědomí, dýchání, srdeční činnosti). Zatímco u dýchání a srdeční činnosti hodnotíme pouze zda je u postiženého zachována či nikoliv, u vědomí je nutné umět rozeznat dva stavy – mdlobu a bezvědomí.

Kdy se provádí resuscitace

Kardiopulmonální resuscitace se zpravidla provádí při zjištění známek zástavy oběhu – postižený je v bezvědomí a nedýchá normálně. Nedýchá-li postižený normálně, může vykazovat známky hypoxie (nedostatku kyslíku v organismu): rty, ušní boltce, špička nosu a nehtová lůžka jsou namodralé, kůže je voskově bledá.

Jak dlouho se musí resuscitovat

Jako resuscitační čas označujeme dobu, po kterou jsou dané orgány schopné bez trvalého poškození vydržet bez dodávky kyslíku. Záleží na úrovni metabolismu, teplotě a ostatních faktorech vnějšího i vnitřního prostředí. Pro mozek se tento čas pohybuje při normální teplotě v rozmezí 4–6 minut.
Archiv

Jak zahajujeme resuscitaci u dospělých

Postup KPR – dospělý

Uvolníme dýchací cesty záklonem hlavy a přizvednutím brady dvěma prsty. Kontrolujeme, zda postižený normálně dýchá. Pozorujeme pohyby hrudníku, posloucháme a zjišťujeme přítomnost vydechovaného proudu vzduchu. Voláme tísňovou linku 155.

Jak zahajit resuscitaci

Zahajte resuscitaci: 100–120 stlačení hrudníku za minutu, 2× za vteřinu. Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko.

Čím se zahajuje KPR u dítěte

Zahajte stlačování hrudníku v dolní části hrudní kosti frekvencí 100 stlačení za minutu (rytmus písničky Skákal pes přes oves). Provádějte opakovaně 30 stlačení následované 2 vdechy dokud nepřijede záchranná služba nebo se dýchání neobnoví.

Jak dlouho oživovat

Standardně se pacienti oživují maximálně 45 minut. Jestli a o kolik čas prodlouží, je pak čistě na rozhodnutí lékaře. Ten pečlivě zvažuje pacientův věk, zdravotní stav a okolnosti.

Co je nejdulezitejsi při resuscitaci

pravidelně kontrolovat puls a dech poraněného. resuscitaci nepřerušovat do příjezdu ZZS, obnovení dýchání či vědomí nebo vlastního vyčerpání.

Kdy lze ukončit umělé dýchání

Kdy ukončit KPR:

Na postiženém jsou vidět známky návratu vědomí (pravidelné dýchání, slyšíte proudění vzduchu z jeho úst, vidíte jak se postiženému zvedá hrudník). Jste zcela vyčerpáni a již nemůžete pokračovat v KPR.

Jak resuscitovat dítě

Zahajte stlačování hrudníku v dolní části hrudní kosti frekvencí 100 stlačení za minutu (rytmus písničky Skákal pes přes oves). Provádějte opakovaně 30 stlačení následované 2 vdechy dokud nepřijede záchranná služba nebo se dýchání neobnoví.

Čím se začíná resuscitace dítěte

Proveďte 5 umělých vdechů

Resuscitaci dětí i kojenců začněte 5 umělými vdechy. Vdechujte tak, aby se dítěti zvedl hrudník jako při normálním nádechu. Děti do 1 roku: přidržujte jednou rukou hlavičku a dýchejte do úst i nosu zároveň. Objem vzduchu by měl odpovídat zhruba vašim ústům, nesnažte se tlačit proti odporu.

Co je Neodkladna resuscitace a kdy se provadi

Aktualizováno podle doporučení ERC z roku 2021

Neodkladná resuscitace je soubor jednoduchých a logicky na sebe navazujících postupů, které mají sloužit k neprodlenému obnovení dodávky okysličené krve do mozku. Hlavním faktorem úspěchu je rychlost zahájení a účinnost provedení resuscitace. Po 4-5 min.

Jak dlouho se oživuje

Standardně se pacienti oživují maximálně 45 minut.