Kdy skoncilo EET
Již dříve byla elektronická evidence tržeb zavedena v dalších zemích: v roce 2013 v Chorvatsku, v roce 2015 v Maďarsku a ve Slovinsku a od roku 2019 je online evidence tržeb povinná také na Slovensku. K roku 2020 fungovalo EET v 17 zemích Evropské unie. Evidenci zrušila česká vláda ke konci roku 2022.
Jak ukončit EET
Na stránce Přehled aktuálních provozoven klikněte v tabulce Seznam provozoven na příslušnou provozovnu. Po kliknutí na příslušnou provozovnu, klikněte na zobrazené stránce Detail provozovny na tlačítko ZRUŠIT PROVOZOVNU.. Ve vyskakovacím okně potvrďte zrušení provozovny kliknutím na OK.
Proč končí EET
Důvody zrušení EET
Současný ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že se vláda rozhodla v roce 2022 EET zrušit, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které ročně pokladní zařízení a provoz přijde zhruba na 1,5 miliardy Kč.
Archiv
Jak odpojit EET
Vypnutí režimu EET provedete několika jednoduchými kroky přímo z hlavní obrazovky pokladny. Až bude evidence tržeb opět povinná, stejným způsobem evidenci tržeb zase zapnete: Na hlavní obrazovce Dotykačky otevřete postranní menu a přejděte do Nastavení aplikace. Vyberte Nastavení EET a deaktivujte fiskalizaci.
Kdo je povinen mít EET
Povinnost elektronicky evidovat tržby má každý, kdo při svých obchodech přijímá platby v hotovosti, různými šeky či stravenkami. EET se týká tedy nejen kamenných prodejen či e-shopů, ale hodí se i do stánků, nebo v pohostinství.
Jak je to s EET
112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční. Tato právní úprava již nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele.
Koho se týká EET
Koho se EET týká Povinnost elektronicky evidovat tržby má každý, kdo při svých obchodech přijímá platby v hotovosti, různými šeky či stravenkami. EET se týká tedy nejen kamenných prodejen či e-shopů, ale hodí se i do stánků, nebo v pohostinství.
Kdy začalo platit EET
Elektronická evidence tržeb, známá také pod zkratkou EET, je povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby z fyzického prodeje. Její první fáze byla spuštěna 1. prosince 2016.
Kdo spadá do EET
Spadáte do EET EET se týká všech, kteří přijímají platby v hotovosti, ať už provozujete maloobchod nebo velkoobchod, ubytování nebo stravovací zařízení. Nevyhnou se mu ani stánkaři na akcích a tržištích. Do EET musíte zahrnout všechny hotovostní příjmy stejně jako šeky a stravenky.
Co podléhá EET
Elektronické evidenci tržeb (dále jen „EET“) obecně podléhají tržby, které pocházejí z podnikatelské činnosti a zároveň byly uhrazeny v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby – například stravenkami. Naopak evidenci tržeb nepodléhají přímé převody z účtu na účet.
Kdo nemusí mít EET
Pokud se ptáte, na které podnikatele se nevztahuje povinnost vedení elektronické evidence tržeb, odpověď je poměrně jednoduchá. EET nemusí mít ti podnikatelé, kteří za své služby přijímají platby prostřednictvím kreditních či debetních karet, také převodem na bankovní účet a inkasem.