Kdy těleso koná rovnoměrný pohyb?

Co vykonává rovnoměrný pohyb

Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, jehož trajektorií je přímka a jehož rychlost se nemění. Na libovolném úseku trajektorie naměříme vždy tutéž průměrnou rychlost, která je rovna okamžité rychlosti.

Jak závisí Dráha při rovnoměrném pohybu tělesa na době jeho pohybu

Při rovnoměrném přímočarém pohybu se těleso pohybuje po přímce a nezrychluje ani nezpomaluje. Ukážeme si to na příkladu projíždějícího vlaku. Dráha rovnoměrného pohybu závisí přímo úměrně na čase a rychlosti.

Kdy je pohyb hmotného bodu po kružnici rovnoměrný

O rovnoměrném pohybu hmotného bodu po kružnici mluvíme tehdy, pokud trajektorie pohybu je kružnice a hmotný bod (těleso) urazí za každou vteřinu stejnou dráhu. U pohybu po kružnici má vektor rychlosti vždy tečný směr.

Kdy je těleso v pohybu

Těleso se pohybuje, mění – li svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Totéž těleso může být v pohybu vzhledem k jednomu tělesu a současně v klidu vzhledem k druhému tělesu. Čára, kterou při pohybu těleso opisuje, se nazývá trajektorie pohybu tělesa.
Archiv

Jak vypočítat rovnoměrný pohyb

Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).

Jak vypočítat rovnoměrně zrychlení

a dostaneme obecné předpisy: Při rovnoměrně zrychleném pohybu platí: Pro rychlost v ( t ) = a t + v 0 , kde v0 je počáteční rychlost, a je neměnné zrychlení. Pro polohu x ( t ) = 1 2 a t 2 + v 0 t + x 0 , kde x0 je počáteční poloha, v0 je počáteční rychlost.

Co platí pro dráhu rovnoměrného pohybu

Dráha rovnoměrného pohybu odpovídá v grafu časového průběhu rychlosti obsahu obdélníku. I z grafického znázornění je patrné, že dráha tělesa bude větší, když se bude těleso pohybovat rychleji nebo delší dobu. Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa.

Co platí pro dráhu rovnoměrného pohybu hmotného bodů

Při rovnoměrném pohybu hmotný bod urazí za libovolné, ale stejné, časové intervaly stejné úseky dráhy (závislost na přesnosti měření). Rychlost tedy zůstává konstantní. Pokud je rovnoměrný pohyb přímočarý, tak má rychlost i stejný směr (rychlost má směr přímky, po které se bod pohybuje).

Jak se počítá rovnoměrný pohyb po kružnici

Rychlost při rovnoměrném pohybu po kružnici:

ω = konst. Vztah mezi úhlovou rychlostí a obvodovou rychlostí: ω = v / r, kde r je poloměr kružnice. Tento vztah platí pokud mluvíme o velikostech poloměru.

Jaká musí být splněna podmínka aby se HB pohyboval rovnoměrně po kružnici

Hmotný bod koná rovnoměrný pohyb po kružnici, jestliže ve stejných a libovolně malých časových intervalech opíše jeho průvodič stejné úhlové dráhy .

Jak vypočítáme dráhu rovnoměrného pohybů

Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).

Jak určujeme klid a pohyb tělesa

Těleso se pohybuje, mění-li svoji polohu vzhledem k jinému tělesu. Pohyb je relativní – totéž těleso může být v klidu vzhledem k jednomu tělesu a současně v pohybu vzhledem k druhému tělesu.

Jak vypočítat t

Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:dráha = rychlost . čas. s = v . t.rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:s. s=v.t. m, km. čas.t. t=s:v. s, h. rychlost.

Jak vypočítat rovnoměrně zrychlený pohyb

Při rovnoměrně zrychleném pohybu platí: Pro rychlost v ( t ) = a t + v 0 , kde v0 je počáteční rychlost, a je neměnné zrychlení. Pro polohu x ( t ) = 1 2 a t 2 + v 0 t + x 0 , kde x0 je počáteční poloha, v0 je počáteční rychlost.

Co může být hmotný bod

Soustavou hmotných bodů pro nás může být třeba Slunce a planety sluneční soustavy, dvě závaží spojená pružinou nebo provazem1, nebo třeba všechny molekuly v kusu kamene nebo křídy (pokud se na ně díváme klasicky, nikoli jako na kvantové objekty).

Kdy lze těleso nahradit hmotným bodem

Pohyb tělesa můžeme nahradit pohybem hmotného bodu, když se při pohybu neuplatňují rozměry tělesa (např. nenastávají srážky s obklopujícími tělesy zaviněné konečnými rozměry těles) a když nás nezajímá vlastní rotace tělesa.

Co platí jestliže se bod pohybuje rovnoměrně po kružnici

Pohyb po kružnici je zvláštní druh křivočarého pohybu, při němž je trajektorií tělesa kružnice. Vektor rychlosti hmotného bodu, který se pohybuje po kružnici, má směr tečny ke kružnici. Při rovnoměrném pohybu se velikost rychlosti hmotného bodu nemění, mění se její směr.

Jak se počítá rovnoměrný pohyb

Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).

Jak se dělí pohyb podle rychlosti

Rozdělení pohybů podle rychlostirovnoměrný – stále stejnou rychlostí: posuvný: letadlo, vlak, člun, řeka – v malém úseku … otáčivý: Země, ručka hodin, mlýnské kolo – krátkou dobu …nerovnoměrný – rychlost se časem mění: posuvný: auto ve městě, vosa … otáčivý: kolo formule, kružítko …

Jak vypočítáme rychlost rovnoměrného pohybu

Ze vztahu v = s / t v=s/t v=s/t totiž můžeme odvodit i vzorce vzorce pro dráhu rovnoměrného pohybu s a dobu rovnoměrného pohybu t.

Jaký směr má okamžitá rychlost v daném bodě

Okamžitá rychlost má vždy směr tečny k trajektorii hmotného bodu v daném bodě.

Co je příčinou hmotného bodů po kružnici

Dostředivá síla je síla, která je příčinou dostředivého zrychlení v případě pohybu hmotného bodu po kružnici. Pro její velikost platí , kde m je hmotnost tělesa, v je velikost jeho rychlosti, w úhlová rychlost, r poloměr kružnice. Dostředivá síla je stále kolmá ke směru okamžité rychlosti a směřuje do středu kružnice.

Jak vypočítat rovnoměrně zpomalený pohyb

(1) Pro x-ovou souřadnici okamžité rychlosti platí vx = vx0 +axt, kde{ ax = |a| = a > 0 při pohybu zrychleném, ax = −|a| = −a < 0 při pohybu zpomaleném. (2) Zbývající souřadnice vy, vz jsou nulové. v = v0 + at, a =v − v0 t pro pohyb zrychlený, v = v0 − at, a = v0 − v t pro pohyb zpomalený.

Jak dělíme pohyb

Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý.

Jakou rychlosti dopadne těleso na zem

V hustém vzduchu u země se pádová rychlost (bez ohledu na výšku seskoku) ustálí na hodnotách kolem 50 metrů za sekundu (tj. 180 km/h). Na zem dopadne lidské tělo padající z velkých výšek zhruba stejně rychle jako člověk letící volným pádem ze 450 metrů.