Kdy u nás skončil přídělový systém?

Jak vypadaly lístky na potraviny za druhé světové války

Lístky na potraviny

Lístky byly děleny podle jména a bydliště odběratele, ale také podle množství a typu potravin. Existovaly také přídavkové lístky, které byly vydávány pro osoby těžce pracující, pracující přes noc, nebo pracující s jedy.

Kdy skončil přídělový systém

V Československu přídělový systém přetrval až do 31. května 1953, zrušen byl současně s provedením měnové reformy (ve Velké Británii až následující rok). O podvodu spočívajícím v tištění falešných potravinových lístků pojednává 7. díl seriálu 30 případů majora Zemana Mědirytina (díl je situován do roku 1950).

Jak fungovaly potravinové lístky

Potravinové lístky vydávaly obecní úřady. Vypadaly podobně jako dřívější stravenky ve školních jídelnách – obsahoval kolonky pro osobní údaje a jednotlivé útržky na příděly. Na příděl byly v podstatě všechny potraviny, které se v tehdejším protektorátu daly sehnat – a taky další zboží.

Jak fungoval přídělový systém

Přídělový systém nebyl náhradou peněz. Většina tohoto systému fungovala na principu přímé racionace (přímé poukazy na zboží), menší část pak fungovala na principu bodové racionace (bodová hodnota zboží). Zboží bylo rozděleno do několika skupin, které byly racionovány různými orgány státní správy.

Co jedli lidé za války

světové války dostávali Britové, stejně jako mnohé jiné evropské národy, jídlo na příděly. Týdně měli nárok na sto gramů slaniny či šunky, 226 gramů mletého masa, padesát gramů másla, padesát gramů sýra, sto gramů margarínu, sto gramů ztuženého tuku na vaření a litr a půl mléka.

Co se stalo po 2 světové válce

Vítězství Spojenců: Pád a rozdělení nacistického Německa. Vytvoření Organizace spojených národů. Ustanovení Spojených států a Sovětského svazu jako supervelmocí.

Jaký byl život v protektorátu

Protektorátní doba nebyla lehká. Lidé se museli bát o život, o práci, strachovali se, aby nebyli nuceně nasazeni k práci mimo domov. Život se ale nezastavil… Pokračuje Petr Koura: "Přestože Protektorát byl obdobím dosti krvavým a nelehkým, v Čechách a na Moravě šel dál život.

Kdy skončil Protektorát Čechy a Morava

Protektorát Čechy a Morava (německy Protektorat Böhmen und Mähren) byla část československého území, od 15., respektive 16. března 1939 do 8. – 9. května 1945 okupovaná nacistickým Německem.

Co jsou Šatenky

Lístky na oděv (šatenky)

Byly zavedeny koncem roku 1939. Emitentem bylo ministerstvo průmyslu, obchodu a živností. Byly vydány v pěti emisích, přičemž každá měla platnost cca jeden rok.

Kdy skoncila válka v ČR

května, že poslední německé jednotky v českých zemích kapitulovaly až 11. května, a že poslední německé jednotky v Evropě kapitulovaly až 15. května, válka v Evropě oficiálně skončila 8. května 1945 ve 23:01.

Kdo podepsal kapitulaci Německa

Kapitulaci ze 7. května podepsali německý generálplukovník Alfred Jodl, americký generálporučík Walter Bedell Smith, sovětský generálmajor Ivan Susloparov a francouzský sborový generál François Sevez.

Kdo stál v čele protektorátu

Hlavou protektorátu byl tzv. státní prezident, který požíval čestných práv hlavy státu, pro výkon svého úřadu ale potřeboval důvěru Vůdce, tedy Adolfa Hitlera. Po celou dobu existence protektorátu byl státním prezidentem Emil Hácha.

Čím se platilo za protektorátu

Protektorátní platidla 1, 5, 10, 20, 50 a 100 korun byla vydávána jako státovky. Protektorátní bankovky hodnot 500, 1 000 a 5 000 korun, které měnu postupně doplnily od roku 1942, byly emitovány jako bankovky Národní banky pro Čechy a Moravu.

Jak lidé reagovali na okupaci ceskych zemi

„Lenine, vzbuď se, Brežněv se zbláznil! “ To je jeden z nejznámějších vzkazů, kterým obyvatelé Československa reagovali na příjezd okupačních armád v srpnu 1968.

Kdy začala druhá světová

Útok Německa proti Polsku

Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.

Kdo v roce 1945 osvobodil Prahu

Je nezvratným faktem, že v nejkritičtější okamžiky špatně vyzbrojeným a nevycvičeným povstalcům vydatně pomohla 1. divize Ruské osvobozenecké armády (ROA) generálporučíka Andreje Andrejeviče Vlasova. Velel jí generálmajor Sergej Kuzmič Buňačenko, mimochodem Ukrajinec.

Co se stalo 85 1945

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.

Kdy bylo podepsáno příměří

Příměří z Compiègne bylo příměří uzavřené mezi Státy Dohody a Německou říší na konci první světové války. Vstoupilo v platnost 11. listopadu 1918 v 11 hodin pařížského času.

Kdy skoncila druhá světová válka

Konec války v Evropě nastal 8. května 1945 bezpodmínečnou kapitulací Německa. Po americkém svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki kapitulovalo Japonsko 2. září 1945.

Kdy nás obsadili Němčí

Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor.

Kdo zavedl ceskou korunu

Otcem české, nebo přesněji československé měny byl bezesporu Alois Rašín, ministr financí v první československé vládě Karla Kramáře. Ta převzala 28. října zemi rozvrácenou válkou s vysokou inflací vyvolanou nadměrnými emisemi rakouských korun, které Vídeň tiskla k financování války.

Kdy skončila platnost 25 Kč

Takzvaná státovka, která platila po měnové reformě v roce 1953 jen pár let, než bylo dáno do oběhu dostatečné množství mincí. Bankovka 25 Kč z let 1958 – 1971.

Kdy obsadili Nemci Cechy

Okupace Čech a Moravy

Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země.

Proč došlo k okupaci 1968

srpna 1968. Důvodem intervence, podpořené žádostí konzervativního křídla Komunistické strany Československa (KSČ), byly liberálně reformní vnitropolitické změny v ČSSR, známé pod názvem Pražské jaro.

Kdo nás osvobodil v roce 1945

Osvobození Československa od německých okupantů bylo v roce 1945 jednou z posledních událostí druhé světové války. Součástí osvobození Československa byla Pražská ofenzíva vedená Sovětským svazem z východní fronty, dále osvobození západních Čech americkou armádou a květnové povstání českého lidu.